Dalii

adrianam

Well-Known Member
Eu am cumparat din comert tubercul de dalii cu flori mici care ar fi trebuit sa ramana scunde. Nu au ramas scunde, au crescut inalte iar florile aratau, asa cum zice Cristina, disproportionat in raport cu tufa.
Din seminte nu am incercat pana acum.
 

cristinaf

Well-Known Member
Am primit daliile si vreau sa le plantez in ghivece, in gradina le voi pune in mai, la noi aprilie e capricios.
Oare trebuie sa le hidratez inainte de plantare?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu am avut cumparate de la sieberz, acum mai multi ani in urma, un soi cu flori simple care trebuiau sa ramana pitice, dar au crescut cat mine de inalte. Nu mi-au placut deloc ca erau inalte iar florile foarte micute, aratau disproportionat.
Dupa mai multi ani in care am renuntat la ele, mi-am comandat anul asta 3 buc cu flori foarte mari - Cafe au Lait, Kelvin Floodlight si Vancouver - sau cel putin asa zice descrierea.
Imi pare rau ca nu am fost pe faza la comanda facuta la swiat cebul, ca am vazut la ei una pe care mi-o doresc mult - Sir Alf Ramsey. Poate la anul se va mai face comanda, sau poate o vor avea in oferta si furnizorii de pe la noi.
Fix acestea, dinnerplate, imi plac si mie. Si la fel mi-a rams gandul la Sir Alfred Ramsey din comanda de la polonezi. :rofl:
Sa te bucuri de ele! Abia astept sa iti infloreasca si sa vad poze! :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu cu alea dinerplate....hmmm.... parca nu ma mai dau in vint dupa ele. Am una galben si una roz-violet.... da sint spectaculoase... dar parca totusi imi plac cele ceva mai mici. Asa ca cred ca am sa le marit in toamna.....
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc! Si eu tare astept sa le vad inflorite. Pana la urma le-am plantat in gradina. M-am gandit ca pana rasar ele, poate se incalzeste si vremea.
 

adrianam

Well-Known Member
Am plantat si eu daliile- cele doua de anul trecut si inca doua rahitice cumparate in primavara asta.
La cele de anul trecut am vazut cativa migurasi, dar rahiticile cred ca nu vor rasari.
As incerca si cu niste seminte, dar merg puse in gradina sau ar fi bine in ghivece intai si dupa aceea transplantate in gradina?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu stiu de unde sa cumpar bulbi de dalii pitice care sa reziste in timp.
Dati-mi o idee.
Tot ce am luat mereu si am scos peste iarna ori s-a uscat complet ca nici la rehidratare nu s-au refacut ori au mucegait in nisipul in care ii tineam desi nu il udam de loc.N-oi avea eu noroc la ele?:nu stiu:
Mie tare mult imi plac astea piticoate.Cele inalte sunt spectaculoase dar nu sunt chiar pe gustul meu :roll:
 

Nicola

Member
Gabiuta, cred ca de la ceva cunostinte care au sau de la cineva de pe forum care iti poate da. Parerea mea e ca e mai sigur decat cu cei cumparati. Si eu pun dalii pitice in ghivece, dar in anul urmator s gata. M-am gandit chiar ca-i vand direct epuizati:rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nicola am luat si gata inflorite .Au fost superbe o vara intreaga .Am banuit ca bulbii s-or fi dezvoltat in intervalul asta de timp.Dar surpriza:bulbii erau la fel de mici ca o nuca.Deci ele erau frumoase,infloreau permanent dar bulbii ioc.
Am incercat intr-un an si din seminte .
O sa le consider anuale si gata.
 

Nicola

Member
Mie imi plac foarte mult.. Din pacate e ceva care imi scapa cu ele.. Nu cresc asa cum as vrea eu. Anul asta am pus o droaie de bulbi cu mranita descompusa in gropile de plantare si astept rezultate:)
La cateva case de mine e un adevarat colectionar de dalia. Nu stiu ce le poate face , cresc ca disperatele:rofl: de cate ori trec prin fata, risc sa intru cu masina in vreun gard:rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Colectionarul le iubeste ....se daruieste lor si ele simt asta ....Sunt sigura ca vei reusi cu ele daca iti doresti. Bafta !
Si eu la fel ca tine ,le indragesc dar nu reusesc sa le fac sa fie fericite la mine ,ceva le lipseste .
Am avut/am, sper ca au supravietuit amandoua ,doua dalii frumusele,zic eu ,dar am uitat sa scot tuberculi in toamna ,mi-am amintit de ei cand a-ti inceput sa scrieti pe aici .
Surpriza e ca au rasarit deja cativa muguri ,deci nu sunt chiar asa de pretentioase .
 

Nicola

Member
Mersi, sper din tot sufletul anul acesta sa creasca frumos:) a plouat cateva zile, si- s o gramada de melci care dau ture. Astazi o sa le pun ceva granule, altfel vor rontai tot. Deja, mi-au atacat lantanele...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am vazut la Anthesis .
Firma in care eu am incredere.Ii consider foarte seriosi si inca un avantaj :ma duc direct la sursa sa iau.Asa ca daca mai au merg pe la ei fiindca au 2 soiuri frumoase.Cu ocazia asta o sa discut si cu inginerele de acolo care sunt deosebit de dragute .Plus ca au si preturi buna fata de altii.
 

tugatita

Member
O duminica frumoasa cu flori si zambete! Ma poate ajuta cineva cu aceasta dalie?Vreau mai intai de toate ssa mentionez ca din cauza vantului s-au rupt vreo doua tije totul era ok si dupa un timp mi-a aparut problema asta pe unele frunze si obsv ca oar la varfuri .Multumesc!
http://tugatita.sunphoto.ro/Dalia
 
Sus