Dalii

A avut cineva de pe aici dalia imperialis? In mediul ei din Mexic se spune ca ajunge chiar si la inaltimea de 4-5 metri. Infloreste foarte tarziu, prin octombrie, noiembrie. Din acest motiv nu stiu daca apuca sa inloreasca la noi, nu prea cred.
Ce parere aveti?

 

presco

Active Member
tudose_al3xandru a spus:
A avut cineva de pe aici dalia imperialis? In mediul ei din Mexic se spune ca ajunge chiar si la inaltimea de 4-5 metri. Infloreste foarte tarziu, prin octombrie, noiembrie. Din acest motiv nu stiu daca apuca sa inloreasca la noi, nu prea cred.
Ce parere aveti?


Interesant! Nici nu stiam ca exista.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata ca au inceput sa infloreasca ultimele doua, au fost puse foarte tarziu....:

 

adrianam

Well-Known Member
Foarte harnice si frumoase daliile!
Le-a priit si vremea asta ploioasa!
Am plantat si eu in vara doua si sunt pline de flori inca!
La primavara trebuie sa largesc colectia! :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Adrianam.. probabil voi avea de dat din cele care am ..
Iata alte citeva intirziate si cele doua de mai sus doua zile mai tarziu...:

 
Ultima editare:

monika 82

Well-Known Member
Superbe!Daca veti avea la vanzare , va rog sa ma notati si pe mine, poate puteti pune in primavara o oferta!Multumesc frumos!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Probabil vom avea, dar la toamna. Scrie-i la mama, poate 1-2 tuber s-or gasi si primavara asta.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Aurelian sunt superbe daliile tale. Ma bucur ca te-ai hotarat sa te inscrii pe forum. Dalii Dinnerplate am cautat mult timp fara sa le gasesc, atunci cand stateam la gradina, iar dupa Lady Darlene eram topita.
Intre timp, nu s-a mai ocupat nimeni de ele sa le scoata din pamant si toate daliile mele s-au pierdut. Tare mult imi plac daliile tale, dar am o retinere sa incerc sa le cultiv din nou.
 

vasileaurelian

New Member
Te inteleg foarte bine, si eu ma suparasem pe ele. In ultimii ani am pierdut multe soiuri dragi, pentru ca le-am plantat foarte tarziu (iunie) si s-au deshidratat prea tare sau le-a copt caldura. Dar chiar si asa, cele care au ramas au prosperat si ne-au oferit mare satisfactie. Alte bulboase tin o saptamana maxim doua, dar daliile merg luni intregi (pana in noiembrie, in 2014). Asa ca am decis ca merita sa le acordam atentia cuvenita si vrem sa extindem din nou colectia. As prefera sa creasca prin schimburi cu alti crescatori de dalii, care le-au vazut inflorite si stiu sigur ce pot oferi. La comercianti este, din pacate, loterie curata.
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumoase daliile tale, Vasileaurelian!
Eu am doar doua soiuri pe care le-am achiziționat anul trecut!
Si mie mi-au placut ca au inflorit pana toamna tarziu, dar le-a avantajat faptul ca a fost o vara mai ploioasa anul trecut.
Cred ca anul acesta voi mari colectia si le voi mari spatiul alocat in gradina.
Caut poze cu ele si iti trimit pe mail, poate te intereseaza ceva!
 

vasileaurelian

New Member
popgeo, si eu am apreciat colectia ta, dar am inteles ca nu prea ai de dat in primavara asta. poate la toamna sau la anul? si nu doar dalii, ci si lalele, crini si gladiole. pe facebook am albume cu toate colectiile de bulboase.

adrianam, in albumele tale nu am gasit fotografii cu dalii (sau nu am stiut unde sa caut). deci, te rog trimite.

inca un lucru pe care il apreciez la dalii este faptul ca poti taia flori pentru un aranjament, fara ca planta sa ramana "cheala", cum este cazul celorlalte bulboase. ba dimpotriva, florile care vin dupa se vor inmulti la numar.
 
Sus