dafinul

carmenn

Member
probleme cu dafinul :
am un dafin caruia i se usuca unele frunze...nu stiu dc e normal sau nu.
il tin in bucatarie, unde are lumina dimineata, caldura rezonabila, umiditate, apa la 3 zile ( aproximativ).
nu toate frunzele se usuca, chiar din contra, unele sunt chiar de un verde crud...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poate e vorba de instensitatea luminii care scade continuu in perioada asta. Sunt mai multe plante care chelesc masiv. Sau poate s-au schimbat alti factori de mediu (l-ai mutat de curand?).
 

carmenn

Member
nu l-am mutat , sta in acelasi loc de cand l-am luat de la Florex Cluj...
nu e chiar la geam, dar primeste razele soarelui dc acesta apare :wink:
am sa fac o poza , sa o atasez...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa cum arata in poze pare sa fie o dereglare de udare. Sau cel putin asa mi se pare mie.
 

carmenn

Member
inseamna ca e cam seteos...ca doar 3 zile am lispist de acasa, si nu l-am udat decat dupa ce m-am intors...of of, sper sa fie asta
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Depinde cum e drenajul pamantului din ghiveci si cat de cald e in camera. El nu pare foarte mare in comparatie cu ghiveciul dar mai sunt si alti factori. Poti sa-l urmaresti cateva zile, ca sa vezi exact cand are nevoie din nou de udare.
 

carmenn

Member
revin cu problema dafinului..l-am mutat intr-o camera mai racoroasa, caci se pare ca asta vrea iarna...
am obs ca unele frunze sunt lipicioase, si apoi se usuca...asta ce boala sugereaza? caci se pare ca e bolnav, saracutu...n-as vrea sa-l pierd.
helpppp :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Frunzele devin lipicioase cand sunt atacate de tripsi sau musculite albe. Nu vezi nimic suspect pe acolo? Esti sigura ca nu e o scurgere de seva (nu stiu daca seva dafinului este dulce, zic si eu)?
 

carmenn

Member
:eek: ...m-am uitat mai atent...era un MONSTRU pe ramura, am avut asa ceva mai demult pe lamai, dar mult mai mic ca si asta...
e negru, plat pe partea cu care se tine de ramura, si cu carapace rotundaa...iar lipiciul, nu-l gust, da are consistenta mierii, adica asa e dc pui degetul,, ca si cand pui pana pe o zona lipiciosa de miere...

am pe-acasa mospilan...sa incerc cu asta?
 

carmenn

Member
ba cred ca e paduche testos...
imi vine sa tund tot dafinul! si ii stropesc doar ramurile ce raman. Nu e cea mai sigura varianta? Se scoate cu foarfeca, la fel ca petele...oricum nu-mi place forma lui...
 

zamfira

Member
Eu am mers si pe ideea culegerii mai intai a fiecarui exemplar ( cu mana ) , nu e palcut ..dar ce nu acem pt plantele noastre :wink:
Am avut de curand pe pachystachys si anii trecuti pe leandrii .
Cateodata , la plante mai dificil de curatat , am folosit un betisor cu vata muiata in alcool diluat
Si i-am si stropit , eventual pt aia mici care nu i-am vazut
 

calin123

Member
si eu am pe dafin asa ceva( plin ) asa l-am cumparat si initial am crezut ca e normal , ca si o jumatate de bob de orez negru de aprox 3 mm dar nu se vad picioare nu am observat sa se deplaseze , se desprind reltiv usor dar fiind multi .... , nu cumva apare pe suprafata frunzei si un praf rosiatic? .Am dat cu Mospilan ,nu au cazut parca unii s-au uscat ,.
 

carmenn

Member
praf nu apare, doar ca se ruginesc frunzele...dupa ce trece lipiciul...cred ca-l spal si-l tund...in principiu ar trebui sa creasca din nou, nu? caci radacinile cred ca sunt ok.
si cand ma gandesc ca e posibil sa fi cumparat planta cu paduchi cu tot, caci si atunci avea cateva frunze uscate...
 

zamfira

Member
Mospilanul ajunge destul de greu la ei din cauza carapacei .
Trebuie sa repeti stropirea si si o curatie manuala face bine .
Eu la leandru , de cate ori treceam pe langa el .. mai luam cativa "indivizi " de pe el :D , fie uscati sau nu .
 
Sus