Dafinul

carmenn

Member
Despre dafin cine ce stie cu privire la ingrijirea lui?
Cand l-a cumparat doamna mi-a spus ca are nevoie doar de lumina si apa. Un pic cam evaziva descrierea....
Eu am sa-l pun in bucatarie, unde sa aiba lumina...
daca aveti vreun sfat...
 

Hariclea

Member
Pai in principiu, cam asta e: soare macar cateva ore pe zi, dar nu se supara nici la umbra, un pamant care sa dreneze usor si pentru mai multe detalii citeste si tu la fisa plantei.
 

cory_helen

Active Member
mi-am luat un dafin in luna decembrie... l-am tinut pe un pervaz si il udam frecvent + pulverizare... apoi am vazut ca se usca... l-am dat jos de pe pervaz...

l-am pus pe jos langa geam... procesul de uscare continua... azi, m-am suparat pe el si l-am tuns foarte drastic...

mai am vreo sansa sa se regenereze ? sa mai dea ceva din el sau il astept degeaba?

practic nu am inteles de s-a suparat pe mine... :(

o sa-l mai tin vreo luna... daca nu-si revine... il voi arunca... asta e... :?
 

oncilica

Member
Al meu a patit acelasi lucru.. dar la o inspectie mai atenta am vazut ca era plin de gandacei.. niste chestii plate lipite de partea inferioara a frunzei...nu este deloc pretentios, dupa ce l-am stropit si am taiat partile bolnave si-a revenit foarte bine.
 

ghia_don

Active Member
elena_ a spus:
nu stiu daca aici le este locul pozelor astora,dar vreu sa va spun ca am un dafin de vreo 2 ani si de abia anul asta a inceput sa ii mai dea vreo 3 frunze :D :D :D
fixpix a spus:
hehehe.... elena... poate daca ai dafin in gradina... ???
oricum.... sper ca nu te bazezi pe dafinu tau pentru frunzele necesare la gatit!
oricum....sa ai grija de el!
 

cory_helen

Active Member
l-am taiat de tot, acum are niste bete cam de 3-4 cm... o sa-l mai tin sa vad ce face...

nu ma indur sa-l arunc... :(
 

elena_

Member
nu stiu daca o sa ajunga dafinul meu asa de mare incat sa pot folosi frunzele la mancare :nu stiu: dar m-as bucura sa il vad incontinuare crescand
 

aura62

Member
Va creste mare si vei avea si fruze pentru mancare :) ! Daca au aparut primele frunzulite noi, celelalte vor creste mai repede, mai ales primavara!
Ai grija la paduchii testosi (pe tulpina si pe spatele frunzei) si pamantul, asa cum a spus Hariclea, sa dreneze usor (nu ii place apa multa).
El a fost invadat de paduchi http://aura62.sunphoto.ro/Flori/TATZQLJZDRYUGUJHZJF , am curatat fiecare frunza cu apa si sapun si sper ca a scapat, nu au mai aparut pana acum (aprox. o luna).
 

Viovett

Member
Si dafinul e un arbust care vrea perioada de repaus pe timp de iarna - de la 3/4 la max 10 grade. Tinindu-l in casa il suprasolicitati, saracul...

Suporta destul de bine taierile.
Cory ai noroc ca s-a facut cald, isi va reveni mai repede .... sper ca e deja afara sa-l bata soarele si sa respire aerul curat al Bucurestilor :)
 

giulia

Member

18 fire de diferite dimensiuni intr-un ghiveci la brico . 40 lei . i-am despartit atat cat s-a putut , insa au ramas 7 care pareau legati / lemnificati in aceeasi radacina . cel mai inalt are cam 1,50 m si are deja varful taiat , insa altii mai tinerei au varfurile rupte - de popor banuiesc , sa-si faca lastar .
 

ionascus

Active Member
Butasi dafin

Cine are de dat butasi de dafin...contracost....iata-ma :D ...Cei adusi din Spania care s-au prins ft repede,a pus cineva ochii pe ei...si i-am dat.... :D ce sa fac...noblesse.....
Mai am luat unul de pe net....este pipernicit rau-si are frunzele ft mici-are conditii ca la carte...nu stiu ce are de gand....numai nu i-am suflat in.....
Cred ca am sa-l exilez in cabinet la spital....eeeeee :? Ma supar
 

victoria

Active Member
hehe,na ca te-am prins.daca nu ai gasit inca butas de dafin iti pot oferi eu.Am descoperit ca tata are dafin si o sa iau si pt mine un butas.Doar sa imi spui ce si cum sa tai si iti trimit. :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Trebuie si eu sa expediez un colet Codrinei,asa ca daca vrei ne intalnim si il trimitem impreuna.
 

cris_tkp

Member
Am vazut azi la Mega-ul de pe Valea Oltului.....Dafin la 15ron....aratau bine. Sunt multe floricele acolo, la preturi bune. La cel de pe Drumul Taberei nu au nici un fir de flori.
 

cris_tkp

Member
Woaw....dar a crescut, nu gluma. Inseamna ca ii place mult de tot la tine.
Eu nu mi-am achizitionat inca unul....Stiam ca sunt doritori de dafini pe aici...
 

Simina

Active Member
Demerzel a spus:
Am vrut sa pun titlul "De la frunza pana la tocanita" dar cred ca o luam pe cocoasa :)

PostPosted: Mon Jul 19, 2010 11:00 pm
Demerzel, mai se pune intrebarea?? tu pune butasi la prins..si vor exista doritori -cumparatori "numar fara numar".. printre doritori de a cumpara astfel de plantuta ma aflu si eu .Multumim daca vei face acest lucru pt noi.
Aura

1.Locul de joaca cu dotarile necesare.

2. Turnam un pic de gel "clonex" in un vas separat. (evitam riscul de a contamina tot flaconul)

3. Taiem ramurelele de dafin, le spalam bine si le punem in borcanel cu apa.

4.Recoltam pentru tocanita :) frunzele de la baza butasului si taiem oblic tulpina.

5. Inmuiem bine tulpina in clonex pe o portiune de 1-2 cm.

6. Infigem butasul in amestecul de tuba+perilt din minipropagator.

7. Punem banutii de turba in apa, apoi in suporturile de plastic si infigem ramurelele in turba (ecologica :D )



8. Punem butasii ramasi in pamant cu perlit in alt propagator( si o frunza ratacita de violeta maidaneza)

9. Preparam apa cu Formulex 5ml/l si punem in tavitele propagatoarelor (nu si la banutii de turba). Notam data aventurii pe bucatica de plastic speciala, punem capacele si facem poza de grup.

Aura a spus:
:D ce frumos ai povestit si ai lucrat!Bravo!
1)observ ca "locul de joaca "e impecabil( prima bila alba)
2)lucrat ca la carte..si cu materiale coresponzatoare, serioase si "de firma" :) (de ex, "clonexul"...am mai auzit de acest hormon de inradacinare...si cred ca l-ai comandat din strainatate..pe ale noastra plaiuri mioritice nu se gaseste....) ( a 2-a bila alba).
3)lucrat metodic...tai oblic... speli, pui capacele, fixezi un timp ( ce mai....actiune de "secretariat fito" :) )
4) totul se transforma... nimic nu se pierde...frunzele de pe ramurele direct intr-o tocanica au aterizat... :mrgreen:
Minunat experiment!Sa ne tii la curent.
Multumim.
Aura
Demerzel a spus:
Pana acum doar cei din propagatoarele acelea cu capac rotund au rezistat si ciudat, frunzele infipte in pamant sunt inca verzi. Restul ofiliti :cry:
 
Sus