Dafin

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Schimb sau eventual cumpar dafin.
Nu pui foarte mic.daca e mic si stufos e si mai bine :p
Prefer schimbul .
Multumesc.
 

sebii

Member
Am vazut vineri la BRICO store la 30 de lei ghiveciul, avea o gramada de fire, sigur se putea desparti cel putin in 4 !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc de pont Sebi dar la Brico Baneasa unde am fost zilele astea sa iau pamant de flori nu aveau mai nimic in afara de zambile,primule si seminte.Nici macar semintele dorite de mine :( Era gooooool de tot.

O sa mai caut oricum.
Astept ca poate apare ceva...ceva... :D
 

fixpix

Active Member
Tre sa aiba cineva Gabiuta, ca amu ceva vreme, era plin de ei pe forum.
Amu io-s numa cu 2, plantati in gradina. Asa bine le-a mers iarna asta is verzi de numa!
:mrgreen:
 

LadyBug

Well-Known Member
fixpix a spus:
Tre sa aiba cineva Gabiuta, ca amu ceva vreme, era plin de ei pe forum.
Amu io-s numa cu 2, plantati in gradina. Asa bine le-a mers iarna asta is verzi de numa!
:mrgreen:
Rezista in gradina peste iarna? Eu am unul singur mic de vreo 2-3 ani si nu prea creste, acu i-au dat mugurasi, creste un picut primavara si apoi stagneaza tot anul. Foarte greu mai creste, dar e in ghiveci. Sa-i pun un ghiveci mai mare? Se prinde repede prin butasi?
 

elianna

Well-Known Member
Da, rezista dar nu la ger foarte mare. Eu am 5, unul mai mic decat altul :rofl: Asta iarna, cel care a fost mai in bataia vantului are cateva frunze care parca ar fi arse.
De crescut, nu stiu cum cresc. Acum doi ani cand i-am plantat a fost un an calduros i-au atacat tot felul de insecte, omizi dar cred ca si alte boli. Aveau canna alaturi care aproape-i acoperise si n-am putut identifica la timp. Unul ramasese mai voios ca ceilalti mai aveau cate doua ramuri din care la unii s-a dus din cauza gerului, la altii din cauza cainelui :rofl: Anul trecut si-au revenit si s-au dezvoltat bine. Cel care scapase intreg, are minim 0,5x0,5. Da, creste greu dar totusi mai repede decat rhodo. Concluzia:Cred ca le place mai mult in gradina decat in ghiveci, primavara se scurteaza ramurile ca sa se ramifice si trebuie protejati de ger puternic si vaturi reci. Incearca sa prinzi cu butasi.
 

fixpix

Active Member
Iarna care tocmai a trecut nu l-am protejat deloc. Noroc ca nici iarna nu prea a fost. A ramas verde ca azi-toamna.
In schimb iarna de dinainte cred ca l-am protejat cu ceva (daca tin minte, un sac in care am bagat paie sau panusi de porumb).
Si cu inca o iarna inainte, nu l-am protejat si cred ca a inghetat pana jos, si a crescut alti lastari.
O sa-i fac o poza sambata daca ajung la tara.

La fel si o passiflora caerulea...cred ca a rezistat si ea, fara protectie... am zis, nu prea a fost iarna...
 

belisima

Well-Known Member
:) of topic,ce vesti bune!ia sa il pun si eu afara,pasiflora caerulea e si la mine al doilea an afara.
Gabiuta,eu am luat unul micut cu 4 lei :oops: printre altele de la dianadia
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Merci Belo.Am vorbit cu ea si nu mai are.
Iar ce am mai gasit rambursul costa cat planta deci nu imi convine.
Am vorbit la Trias si vor aduce ei.Cel putin asa au zis dar daca gasesc pe aici la un schimb e ok.
 

LadyBug

Well-Known Member
belisima a spus:
:) of topic,ce vesti bune!ia sa il pun si eu afara,pasiflora caerulea e si la mine al doilea an afara.
Gabiuta,eu am luat unul micut cu 4 lei :oops: printre altele de la dianadia
Passi afara? :? Ale mele mor cum dau cu nasul de frig . Sau cum a facut, i-au cazut frunzele si primavara i-au dat altele noi pe vrej ori i-a dat alta planta de la radacina?
 

fixpix

Active Member
Tin minte ca am avut una MAAARE acum cativa ani, si tot dadea din nou primavara. Pana s-a gandit tata sa o mute si apoi nu i-a mai mers. Cred ca pasiflora sufera si de frig, dar probabil si de umezeala multa din timpul iernii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Le merge mult mai bine in gradina si daca iarna este blanda rezista.Am avut si eu ani in urma puse si au crescut ca nebunele dar iarna nu au rezistat.Daca puteti sa le transferati toamna in ghiveci e ok.Cred ca passi caerulea o puteti lasa daca o acoperiti bine cu pet sau mulch.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ooooo...Caline ce frumos e.
Se poate inchide, multumesc :rose: . Am gasit la Trias mare,ramificat asa cum am dorit si numai la 12 lei.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus