Daboecia cantabrica

alfa

Active Member
Nu am gasit nimic despre ea la noi pe forum. Eu am descoperit-o azi in magazin si m-am indragostit instant.



Seamana cu Erica, dar florile sunt mai mari. Face parte din fam. Ericaceae.

Are cineva experiente cu ea?
 

mirela06

Active Member
Alfaaa!!!Cred ca asta am eu in gradina. Este v. verde, are forma unei tufe cu frunzele aspre ca de brad si cafe primavara flori alb -roze.Trebuie sa caut sa vad unde am pozele, in album,cu ea.
Este tare faina si rezistenta .Eu o am in gradina de 3 ani si nu creste inalta.Nu depaseste 40 cm. :)
 

alfa

Active Member
Am luat-o din Hornbach.

Mirela, nu e exclus sa fie identica... dar cum spuneam seamana tare cu Erica darleyensis-ul. Sincer, am cumparat, adus acasa si plantat si uitat de admirat si studiat :) Dar maine compar cele 2 specii mai exact. Mi se par frunzele mai latute un pic, nu chiar ace de brad ca la erica, iar florile apar mai degraba pe varfuri. Bobocii nu seama cu cele de erica deloc.
 

mirela06

Active Member
Da asa este.Nu sunt chiar ca la brad dar asa am putut eu exemplifica iar florile apar in virf si sunt ca ale tale . Cred ca se vad in poze. Imi pare rau ca nu le-am pozat mai insistenta in detalii .
 

fixpix

Active Member
cool planta... mai ca as intreba, mirela, daca e doar o tufa sau "n". stii tu de ce. dar NUUU
vreau sa te intreb daca....campanula aia o tii afara peste iarna sau inauntru cu ghiveciul. am si io vreo 5-6 mititele, doar 1 a inflorit anul asta. sunt plantate direct in pamant.
:?:
 
Sus