Cytisus

calena

New Member
Si eu stiam la fel, ca sunt doar de exterior. Cand le-am cumparat nici nu m-am uitat pe etichete, decat la culoarea florilor. Ieri m-am uitat sa vad cum le cheama pe fiecare si am vazut ca la una este specificat faptul ca rezista la temperaturi intre -5 si +35 de grade (nu am retinut denumirea- ma uit cand ajung acasa). Celalalt este Firefly si nu are nici o referire la temperatura/clima pe eticheta, decat ca se tunde dupa inflorire. Ambele produse in Olanda. Acum, ma gandesc... daca sunt destinate comercializarii in UE, temperaturile difera foarte mult de la tara la tara. Pentru unii este strict planta de exterior(ex. sudul Angliei unde o temperatura de -5 grade este maxima iarna), poate ca la iernile noastre se recomanda protectie si de aceea comerciantii nostri le spun "de interior". Chiar sunt in ceata :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu il am de 5 ani in gradina, s-a facut deja mare. Si nu este galben ci bicolor, grena cu galben.
 

v.cristina

Active Member
Aseara am ajuns si eu , intamplator, pe la baumax ; nu aveam cum sa ratez raionul cu plante dar tare mi-a fost dezamagirea : foarte scumpe si plantele erau foarte neglijate oricum in toata dezamagirea mea nu puteam sa plec fara sa-mi cumpar ceva pentru gradina mea ; am cumparat un cytisus "zeelandia".
Din cate am citit rezista la temperaturi scazute ceea ce este foarte bine si sper sa fie adevarat dar cel mai incantata sunt ca pot sa o transform , prin tundere , intr-un copacel :mrgreen: poate asa o sa-mi gasesc o noua pasiune in creearea de bonsai :rofl: :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Chiar spectaculos ! Un bulgare de aur ce straluceste in lumina blinda a zilelor de mai !:visator: sa- ti traiasca!
 

bradut

Well-Known Member
Multumesc. De fiecare data cand infloreste reuseste sa ma uimeasca. Chiar indragesc planta asta, chiar daca in restul anului nu mai spune multe.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In 2008 deschideam aceast nou capitol pe forum despre o planta care mi-a placut intotdeauna dar pe care am pierdut-o de vreo 2 ori.
Anul asta m-am hotarat ca trebuie totusi sa o am si am cumparat-o iar.Este un cytisus "Apricot Gem" si nu stiu daca sa il asez in gradina sau in ghiveci mare avand in vedere ca nu ii place iarna cu mai mult de -20 de grade.
Mai am unul in gradina,un "Boskoop Ruby" care a stat iarna trecuta in gradina intr-un loc unde e udat mai rar,a facut flori ,a crescut dar iarna a fost mai blanda ca alte dati.
Ce ati face voi in locul meu???:nu stiu::ros_unghii::gandit::nerd:
 

Cata Rose

Member
In 2008 deschideam aceast nou capitol pe forum despre o planta care mi-a placut intotdeauna dar pe care am pierdut-o de vreo 2 ori.
Anul asta m-am hotarat ca trebuie totusi sa o am si am cumparat-o iar.Este un cytisus "Apricot Gem" si nu stiu daca sa il asez in gradina sau in ghiveci mare avand in vedere ca nu ii place iarna cu mai mult de -20 de grade.
Mai am unul in gradina,un "Boskoop Ruby" care a stat iarna trecuta in gradina intr-un loc unde e udat mai rar,a facut flori ,a crescut dar iarna a fost mai blanda ca alte dati.
Ce ati face voi in locul meu???:nu stiu::ros_unghii::gandit::nerd:
Eu una l-aș pune in ghiveci să fiu sigură că nu pățește nimic.Mai ales dacă aș avea un loc unde sa il bag când temperatura este foarte scăzută.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu l-am avut mereu in gradina, in toate gradinile am plantat cate un cytisus. Creste foarte mare si n-ar arata atat de bine in ghiveci :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca tu il ai in gradina.
Am recitit postarile anterioare cu atentie.
Ma gandesc ca daca Bradut acolo unde sta ea cu temperaturi de minus multe grade il are si ii si infloreste ...sa nu imi fie teama sa il pun in gradina?Trebuie sa ii gasesc un loc insorit si mai uscat.Fara multa balaceala .Tu cum il udai?
 
Sus