Cytisus

Simona D.

Member
Ce am gasit despre el intr-o carte:
Dimensiunea medie cica ar fi 60cm inaltime.
Longevitatea, de la 6 luni - la 5 ani.
Dupa inflorire e bine sa tai ramurile la 2/3 din lungimea lor.

Iar poza din carte il infatiseaza in ghiveci :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta,Gabiuta...cand ti-am zis ca este la Magnolia,Apahida,si mai era si ieftin....nu ai vrut!
Acum n-ai decat sa poftesti la ea. :twisted:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Poftesc :salivat: si........te poftesc sa-mi iei si mie acum daca mai ai drum :rugaciune:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc de "incurajari" Violeta.Am cumparat totusi macar pentru a vedea cit de bine stiu sa o ingrijesc :rofl: .Este micuta inca dar are si floricele.O sa vorbim cit de curind cit de bine ii prieste la mine :)
 

irina Timisoara

New Member
Cytisus creste spectaculos in gradina fiicei mele din Germania. Am cumparat impreuna planta la ghiveci din florariile DENNER. A devenit tufa de gradina pe masura ce inflorea.
Nu se poate tine pe balcon aceasta planta decit cel mult o perioada de inflorire. Tufa creste in volum, ocupa mult spatiu. Intr-o gradina arata superb in toate posturile: plina de flori, plina de pastai uscate, fara frunze dar cu toti lastarii de culoarea verde.
Poate soiul precox..
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,o s-o pun in gradina si o voi proteja pe timp de iarna.
Vin si pozele cit de curind :)
 

DracuMic

Member
Gabiuta.. :) sar`mana...!
Uitasi stimata doamna ca eu m-is din Cluj?
De la servici pina la Magnolia Apahida fac vre-o 15 maxim 20 de minutele cu Furia mea neagra.!
Daca vrei oi risca vre-o 2 ore dintr-o zi de munca :rofl: sa fac un serviciu pt tine..ca asa m-is de dator acumaaaa..!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:) :) :) Bolidul meu a ajuns mai repede ca o cumparai.................dar cu alta ocazie :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cei doi copacei ,galben si portocaliu, in soarele de primavara ,deocamdata in ghivece
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai foarte bine............poate facem schimb :) Ca cel galben e de fapt tot rosu-portocaliu :( .Cel putin la primele flori asa arata.O sa pozez am bele plante care acum sunt cu mai multe flori :D
 

albela

Active Member
Am cumparat si eu un cytisus care pare sa aiba toate culorile astea rosu, galben si portocaliu (dupa poza). Se cheama goldfinch. Are cam 30 cm inaltime. L-am plantat ieri in gradina intr-o zona cu mult soare pana la pranz. Are cineva soiul asta?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe etichetele mele nu scrie asa ceva .Unul este "Lena" si unul "Apricot Gem"...............vedem pina la urma ce iese :)
 
Sus