Cytisus

melimeli

Active Member
acum in fundal se vede cum era anul trecut :D
mai am una care era asaiar acum arata asaintrebarea mea este
o fi inghetat oare :? este negru aproape in totalitate,la fel arata si a lui riana negri de tot :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Melimeli, daca e cytisus scoparius, in mod normal ar trebui sa fi supravietuit...Daca e alta specie, atunci nu stiu...Dar din cat am vazut in poza are parti verzi, deci presusun ca isi revine, cred ca mai incolo poti sa tai partile care au inghetat...

P.S. Mi-a zis cineva ca si ala de pe camp, de care zicea Riana ca i s-a dat foc ar putea rasari din nou, din semintele care au cazut...asta in caz ca ai vostri nu au rezistat...doar ca trebuie sa-i transplantati cat sunt inca mici mici, ca nu le place sa le fie deranjate radacinile.
 

melimeli

Active Member
nu stiu ce soi de cytisus este :( asa ma gandeam si eu sa il tund :? o fi bine oare
alea de pe camp nu stiu daca vor rasari :( din moment ce li s-a dat foc .....cred ca si semintele au ars :? oricum eu am una si e marisoara cam 1 metru arata foarte bine dupa iarna sta grea :) ii voi face poza sa o vedeti :wink:
 

magda

Active Member
Moderator
Ieri am achizitionat si eu un Cytisus Lena. Poze deseara. Sper sa reziste la mine. A rasarit la cineva din seminte ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Poate a inghetat numai partea aeriana?
In definitiv tunde din el putin si vezi ce se intimpla.Mai rau de atit :? nu cred ca se poate intimpla :mrgreen:
Eu am avut doi:rosu si galben care stind unul linga altul s-au corcit ca si culoare .Eu i-am tuns ca au patit ca la al tau Melindo si acum vad ca unul are deja frunzulite noi.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si eu am unul - aceeasi poveste, o parte din tulpinite au inghetat si s-au innegrit. Le-am taiat, oricum nu mai aveam ce face...sper sa-si revina
 

albela

Active Member
Si al meu a inghetat partial. Doar cateva crengute de jos sunt verzi. Inca nu l-am tuns dar cred ca o sa fac asta cat de curand.
 

melimeli

Active Member
unul din ei si au a trebuit sa-l ciopartesc :x acum e plin de frunzulite :) dred ca flori nu va face :( important e sa se dezvolte bine anul asta si la toamna o sa-l acopar :D
celalant care e mai protejat (probabil :? )si nu a trebuit sa il tund va aduce flori :)

iar cel galben la fel e plin de frunze dar, nu vad nicio floare :? oare aduce ceva mai tarziu
 

melimeli

Active Member
revin cu poze cel ciopartit care nu pare sa aduca flori :x
cel care nu a terebuit tuns si are bobocei micuti :)
cel galben care la fel ca si primul nu cred ca va avea flori
 

angela draganoiu

Active Member
vai Bradut cit e de frumos, sa te bucuri de florile lui multa vreme. am si eu unul si nu vrea de loc nu numai sa infloreasca ci sa creasca. a ramas mic si pipernicit asa cum a fost adus de la magazin. oare ce sa-i fac ? sta in soare dar nu are pamant prea bun. i-am pus primavara asta putin ingrasamant natural si sper sa isi vina in simtiri si sa creasca si el cit de cit.
 

melimeli

Active Member
angela draganoiu a spus:
vai Bradut cit e de frumos, sa te bucuri de florile lui multa vreme. am si eu unul si nu vrea de loc nu numai sa infloreasca ci sa creasca. a ramas mic si pipernicit asa cum a fost adus de la magazin. oare ce sa-i fac ? sta in soare dar nu are pamant prea bun. i-am pus primavara asta putin ingrasamant natural si sper sa isi vina in simtiri si sa creasca si el cit de cit.
iti spun cum e pus al meu :) au soare cam jumate din zi si sunt ok,de udat ii ud aproape in fiecare zi :D eu am observat ca le place apa
pamantul in care sunt pusi nu e cine stie ce
si la mine din trei doar unul infloreste dar,asta pt. ca in iarna doua au cam inghetat si au trebuit tunsi
 

melimeli

Active Member
florrentina a spus:
Si eu am plantat 2. Unul este verde, celalalt s-a innegrit. Ce sa fac, sa-l tund putin? :?
crengutele care sunt negre eu le tund ,ma uit atent unde are nmuguras de frunza si deasupre tzac-tzac :D
 

bradut

Well-Known Member
angela draganoiu a spus:
vai Bradut cit e de frumos, sa te bucuri de florile lui multa vreme. am si eu unul si nu vrea de loc nu numai sa infloreasca ci sa creasca. a ramas mic si pipernicit asa cum a fost adus de la magazin. oare ce sa-i fac ? sta in soare dar nu are pamant prea bun. i-am pus primavara asta putin ingrasamant natural si sper sa isi vina in simtiri si sa creasca si el cit de cit.
Multumesc. Eu am doi: acesta rosu (luat anul acesta si care avea boboci) si Cytisus Allgold (galben si luat anul trecut). Cel galben a avut cateva ramurele uscate si le-am indepartat. Are mugurasi si ceva bobocei. Il astept si pe el sa ma incante cu flori.

Din ce am citit, am inteles ca cytisus are o crestere lenta. Cel de anul trecut nu a crescut mare lucru, insa am impresia ca s-a facut un pic mai stufos.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am vazut in ultima vreme 2 cytisus formati ca si copacei, sunt o nebunie! :eek: Unul avea cam 1,30m, din care trunchiul cam 60 cm iar restul era coroana, cu crengutele arcuite si pline de flori. Era o nebunie! Era si cam scumput, la 130 RON, asa ca am stat pe ganduri daca sa-l iau...acum parca imi pare rau. A incercat cineva sa formeze vreunul copacel?
 

riana

Active Member
si vecina mea are unul format copacel. nu e greu deloc doar rabdare iti trebuie pana creste. de la an la an trunchiul se ingroasa si crengile de la baza se taie.
 
Sus