Cyrtanthus

magda

Active Member
Moderator
Al meu nu a mirosit sau cel putin nu am simtit eu. Poate al tau o avea miros. Abia astept poza .
 

michaela

Active Member
MMda!....fumul s-a risipit! a inflorit si planta mea.... e un zephy candida de toata frumusetea :( :( :( :rofl: trista sunt ca ... aveam din asta :rofl: rad de.... nerabdarea mea de a vedea cyrtanthus-ul :rofl:
Acum... ce sa zic langa mai am un bulb primit cadou de la Doina-sper ca ala sa fie cyrtanthus mackenii :D
Maine pun poza.... acum mi-e prea ciuda pe nenea de la Himalayan :)
P.S: Magda ce ma bucur ca la tine a fost cyrtanthus, zau! :D Sper sa fie doar la mine situatiunea asta. :roll:
 

magda

Active Member
Moderator
Imi pare sincer rau. Sper sa faca bulbisori al meu. Eu am luat ambele feluri de Cyrtanthus, dar celalalt nu a inflorit.
 

michaela

Active Member
Draga de tine Magda!! :hug: Nu! Eu ma gandeam sa-i mai fac lu` nenea asta o comanda in care sa-i specific clar.... nene cyrtanthus vreau... apai cyrtanthus sa fie :wink:
Sau iau de la africani. Zau ca au fost mereu seriosi si amabili :D
 

michaela

Active Member
aaa...de la alti colectionari... nu e magazin :oops: mi-a scapat! de dracii care mi i-a facut englezul asta... :) .
Asta e "cyrtanthusul" mult asteptat...... :rofl: :rofl: :rofl:
 

presco

Active Member
Eu am doi imbobociti. Ar trebui sa fie rosii. Ghiveciul il tin afara pe balconul deschis si vad ca le merge bine. As incerca la anul sa-i mut in gradina, caci am inteles ca rezista peste iarna. Oare asa o fi?
 

presco

Active Member
Uite tentativa mea de traducere de pe site-ul Himalayan:

"Flori rosii sangerii care dureaza peste 4 săptămâni. Resistente la frig. Tulpina de 15-20cm inaltime si flori de 3-4 cm lungime. Inflorire toamna.

Oferim bulbi maturi in stare latenta.

Plantati la adâncimea de 1.5 cm în compost bine drenat format din nisip şi pământ de grădină în părţi egale .Udati moderat până dezvolta lăstari. Îi place lumină din plin. Foarte buna pentru amenajarea teritoriului în climate temperate. Se preteaza bine ca plante de interior şi flori taiate. 5 bulbi pe pachet."

Mie asta imi da curaj. Cred ca pentru inceput am sa incerc doar cu un bulb sau doi! :)
 

presco

Active Member
Atunci ii voi pune in primavara si ii voi scoate toamna tarziu. Acum sunt pe balcon si va ca se simt minunat. Oricum nu aveam de gand sa experimentez decat dupa ce ii inmulteam. :D
 
Superba planta asta! Este asa...gingasa. As vrea sa cumpar si eu un bulb de cyrtanthus rosu din acela cu florile mai mari. Dar nu am vazut pe himalayan gardens. Are cineva de vanzare?

In schimb am vazut alti bulbi pe care ii vreau de pe himalayan. Pe cand o comanda comuna?
 

magda

Active Member
Moderator
Nu stiu ce au ai mei, dar infloresc doar primavara. la voi de ce infloresc toamna si la mine nu ? :eek:
 
Sus