Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
nu stiu ce sa zic ... si eu as vrea sa-i scot afara ...
cred ca o sa risc si-i dau astazi afara ... sub 5 grade nu cred ca va mai fi temperatura de acu incolo ....
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu una mai astept cu ei.Mi se pare ca totusi nu e destul de cald noaptea pentru ei.Culmea e ca toamna ii las pana la prima bruma afara si nu am nicio treaba insa primavara mi-e teama ca nu cumva sa ii scot prea devreme.
 

renata

Member
Buna fetelor,eu sunt foarte suparata pe cimby meu...anul trecut mi-a facut o tija florala...care nu stiu din ce motive...nu stiu ce-am facut ...ca practic nu prea am facut nimic deosebit.....mi-a crescut tija dar bobocii nu s-au format.S-a uscat tija..s-a ingalbenit si asta a fost.Acum am observat ca am 4 tije la el..inca sunt cam de 5-6 cm ....e in acelasi loc...nu l-am mutat ..mai ales ca am observat ca-i prieste locul ala din hol...adica se fomeaza puiuti multi si e foarte aspectuoasa.Acum doar sper ca macar anul asta sa am floricele :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune: nu stiu ce culoare e ,l-am cumparat de la reduse .
 

MASCHA

Active Member
Ca sa-si pastreze florile trebuie sa-l ti la racoare pana se desfac toti bobocii,eu ieri i-am bagat la adapost si ce rau imi pare caci se simteau asa de bine ,....pe masura ce infloresc ai duc in casa :D
 
Anul trecut mie nu mi-a inflorit la 18*C. Nici macar n-a crescut o tija. Din primavara si pana acum sta pe un balcon deschis si va mai sta. Ramane de vazut daca asa ii place.
Joi seara am cumparat altul, ca era in calea mea. L-am luat cu boboci nedeschisi. O tija s-a deschis toata pana ieri (10 flori), alta este in dezvoltare. Ma refer la boboci. Asta n-are nicio problema sa se deschida la 22*C. :x
 

Catalin

Member
Buna seara
De curand mi-am marit colectia de orhidee cu inca 3 Cymbi(aveam deja un pui),doi dintre ei i-am luat cu boboci care au inflorit la mine..i-am tinut ca la carte ,la 14 grade pana au inflorit complet, acum am mutat plantele la 18 grade.
Astazi mi-am facut cadoul de Carciun un Cymbi superb, cu flori de nuante diferite de roz spre alb, florile nu semanau una cu alta..vorbesc la trecut pentru ca florile au cazut, il urmaresc de vreo luna si fiind prea scump am asteptat sa-l reduca,dupa ce cad florile.
Intrebarea mea este daca mai poate genera curand o alta tija florala sau trebuie sa astept pana in toamna viitoare?de cate ori infloresc Cymbi intr-o0 iarna?sau primavara?multumesc.
 
Catalin a spus:
Buna seara
De curand mi-am marit colectia de orhidee cu inca 3 Cymbi(aveam deja un pui),doi dintre ei i-am luat cu boboci care au inflorit la mine..i-am tinut ca la carte ,la 14 grade pana au inflorit complet, acum am mutat plantele la 18 grade.
Astazi mi-am facut cadoul de Carciun un Cymbi superb, cu flori de nuante diferite de roz spre alb, florile nu semanau una cu alta..vorbesc la trecut pentru ca florile au cazut, il urmaresc de vreo luna si fiind prea scump am asteptat sa-l reduca,dupa ce cad florile.
Intrebarea mea este daca mai poate genera curand o alta tija florala sau trebuie sa astept pana in toamna viitoare?de cate ori infloresc Cymbi intr-o0 iarna?sau primavara?multumesc.
Cand florile nu seamana una cu alta, sunt pe trecute. Cel putin, asa a fost la mine. Inainte de a se usca, mijlocul se colora in rosu, de la galben.
Din ce stiu eu, nu mai da alta tija.
Si eu am cumparat un Cymbi luna trecuta, cu doua tije cu boboci. L-am pus pe balcon la 18-20*C si a inflorit fara probleme. Acum ii creste un bulb.
http://i1133.photobucket.com/albums/m59 ... 648855.jpg
 

Catalin

Member
Multumesc, deci nu mai sper la o reinflorire iarna asta asa ca nu o mai supun unor diferente de temperatura zi-noapte?cum e mai bine sa o pastrez in aceasta faza, pe timpul iernii, intr-o camera incalzita la 18-20 grade, constant, sau in alta mai luminata, unde noaptea am 12 grade iar ziua atinge si 24?
Vad ca le tii frunzele legate pentru a nu ocupa spatiu prea mare...m-am gandit si eu la solutia asta, oare nu deranjeaza planta cu nimic?
 
Pai, de ce sa o deranjeze? Mai am unul, de doi ani, si tot asa il tin. I-au crescut o gramada de bulbi.
Pot sa spun ca la 18-20*C nu infloresc. Asa l-am tinut pe cel vechi, anul trecut, si n-a inflorit. Nici anul asta nu vad vreo tija, desi i-am schimbat locul. Acum sta in frig si daca nu infloreste pana la primavara il arunc.
Nu stiu sa-ti spun unde ar fi mai bine, pentru tine, sa-l tii. Pot doar sa-ti confirm ca Cymbi cel nou, al meu, imediat dupa ce au trecut florile, a inceput sa-i creasca un bulb. Sta la 18-20*C.
 

Catalin

Member
Am 2 Cymbi luate de la sh,cu florile trecute...fiecare are cate 4 pseudobulbi mari ,batrani, si 2 lastari...le-am transplantat in ghiveci mai mare fara sa deranjez radacinile ,adaugand amestec de scoarta de pin aleasa mai marunta si pamant de orhidee(o turba de la agrosol cu pH 6)...am legat si eu frunzele asa ,in snop.,astept toamna sa vad iar flori de la ele.Am decis sa le tin,cel putin acum iarna, pana le scot afara, in camera cea neincalzita unde am diferente mari de temperatura zi-noapte si soare direct pe ele pana la amiaza,vad ca nu le dauneaza
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus