Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Depinde..daca vei mai gasi radacini care nu sunt viabile le poti taia si atunci poate vei reusi sa il introduci in acelsai ghiveci.Daca nu in altul dar doar cu o idee mai mare decat acesta.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce va fac Cymbilicii?
I-ati adus in casa?
Eu i-am adus pe ai mei sambata pentru ca se anuntau ceva friguri si mi-a fost teama sa nu pateasca ceva.
Acum astept florile..Am vreo 3 care sunt gata-gata sa isi deschida florile insa, parca la ceilalti nu am vazut semne.
 

mikiduzza

Member
eu l-am adus in casa putin mai devreme, cu vreo saptamana inainte..pentru ca nici nu il tin la rece..
cat despre flori, nimic...ori nu ii place, ori e incapatanat!... :nefericit: :nefericit:
 

Camik

Active Member
Si eu l-am adus in casa de ceva timp.A prins si un 3,7 grade afara si tije... pauza.
Cred ca trebuie sa-i fac bagajul si sa-l trimit pe la tine Sarselia .Trebuie educat. :*
 

fisulix

Member
Al meu e inca afara langa casa. Pe maine cred ca le car pe toate in casa. Cu florile oricum e mai tarziu la al meu, anul trecut cred ca prin februarie mi-a inflorit.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Camik sa stii ca si eu am cativa harnicuiti care an de an infloresc.Insa...am si niste lenesi care an de an, desi beneficiaza de aceleasi conditii ca si ceilalti,nu fac nimic.
Asa ca nu stiu ce sa zic... :? :?
 

puffy80

Member
Bravo, Sarselia. Am si eu unul singur, dar de un an nu a inflorit deloc. Nici nu stiu ce culoare este, pentru ca l-am luat fara flori. Ne spui si noua secretul succesului tau?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos Puffy.Sa stii ca si eu am invatat pe parcurs cum e cu Cymbi pentru ca timp de vreo 2 ani nici la mine nu a inflorit nici macar o bucatica.Ii tineam la caldura si vara nici nu imi trecea prin cap sa ii scot afara.Insa citind am invatat ca le place sa stea din primavara si pana toamna tarziu inainte de prima bruma,afara.Diferentele de temperatura sunt cele care le stimuleaza inflorirea.In rest vara udare cu furtunul sau din cand in cand de la mama natura si eventual cand imi aduceam aminte le mai puneam si niste ingrasamant (rar de tot).Cam asa ii ingrijesc eu pe ai mei.Multa bafta si rabdare ca sunt sigura ca isi va da drumul si al tau!
:marfa:
 

puffy80

Member
Multumesc mult. Eu l-am tinut afara toata vara, de fapt din mai pana acum. Inca nu l-am bagat in casa. Ii creste un pseudobb nou, insa cei care au crescut de anul trecut nu sunt prea "grasuti". Posibil sa nu le fi dat apa suficienta peste vara, cand a fost ffff cald. In iarna asta oricum nu ma astept la flori. Poate la anul viitor....
 

nely

Member
Sa va traiasca cymbii si sa fie harnicuti,sa va bucure cu multe flori :D
As avea si eu o curiozitate: oare au inceput sa apara prin magazine?in perioada nov-dec de regula erau,cu flori... :gandit: , ca pe aici nici o sansa sa aduca, ar fi prea scumpi si o data cand au adus nu s-au vandut...dar poate in alte orase or fi?
 

adite

Active Member
Au aparut cymbii in Baumax, cam la 75 lei, cu una-doua tije, dar cei mai multi au una singura. Am mai vazut prin septembrie la chioscurile cu flori, cu patru tije, la 15o lei.
Anul trecut au fost la magazinele Real cu 30 lei.
 

puffy80

Member
Sunt in Baumax la 75 lei. Eu tocmai am luat unul la reducere de la ei, cu florile trecute cu 20 lei :)
 

nely

Member
Va multumesc frumos pt raspuns si amabilitate :rose: , deci au inceput sa apara prin magazine,dar scump, dom'le,scump :) ...cam astea sunt preturile...
Dan, cred ca ti-ar fi destul de greu cu colet la asemenea distanta,dar iti trimit mp si vorbim,multumesc :D
Puffy, m-as mira sa fie aceeasi situatie si la alte magazine Baumax,la cel din Craiova eu nu prea am nimerit asemenea reduceri, poate cei care sunt de acolo si trec mai des...multumesc
 

adelinapaun

New Member
ajutor!

Buna seara,

Am si eu un cymbidium primit si cred ca a avut de suferit inca de cand mi l-au adus, m-am hotarat sa il chimb din ghiveciul pe care il avea pentru ca a inceput sa miroasa a mucegait, asa ca m-am dotat cu substrat de orhidee ghiveci aproape la fel de masura deoarece nu am avut senzatia ca ar avea nevoie de altul mai mare, va pun cateva poze cu el, sper sa ma ajutati macar sa imi dati cu parerea daca o mai salvez la cum este.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Bun venit!Te asteptam si in sectiunea membrilor noi ca sa te cunoastem mai bine.
Unde ai pozele?E nevoie de un album online ca sa poti posta.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus