Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Ai mei marea majoritate sunt in pamant de orhidee.Am si eu vreo 2 in scoarta insa nu le merge stralucit si ii voi schimba cat de curand.
Cymbidiumul este o orhidee terestra deci ii va placea mai degraba in pamant decat in scoarta.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
andreiacamelia a spus:
II are cineva in cocopeat? Ai mei sunt doar in scoarta si nu imi place deloc cum le merge. Nu le merge rau, dar mi s-a pus pata sa le schimb substratul.
Eu i-am pus in cocopeat si le merge excelent :)
 

geo76com

New Member
Anul trecut in decembrie am cumparat 2 cymbidium din Hornbach la reducere, cu 10 ron bucata. Aveau cite o tija uscata cu flori rosiatice. Le-am schimbat ghiveciul, i-am pus in scoarta i-am mai udat din cind in cind, unii din bulbi s-au ridat....
Acum au inceput sa apara niste muguri pe linga ei, crescuti si din plantele foarte mici. Sint flori sau plante noi ? :? Poate cineva sa ma ajute sa ma lamuresc?

https://picasaweb.google.com/1074755243 ... 3YvcLb0AE#
 

sarselia

Active Member
Moderator
geo76com a spus:
Anul trecut in decembrie am cumparat 2 cymbidium din Hornbach la reducere, cu 10 ron bucata. Aveau cite o tija uscata cu flori rosiatice. Le-am schimbat ghiveciul, i-am pus in scoarta i-am mai udat din cind in cind, unii din bulbi s-au ridat....
Acum au inceput sa apara niste muguri pe linga ei, crescuti si din plantele foarte mici. Sint flori sau plante noi ? :? Poate cineva sa ma ajute sa ma lamuresc?

https://picasaweb.google.com/1074755243 ... 3YvcLb0AE#
Par a fi pseudobulbi noi.Legat de ridare cred ca e din cauza lipsei de apa.Atentie mare ca fiind orhidee terestre si substratul pe care il folosesti fiind scoarta se poate sa aiba mai multa nevoie de apa.In acelasi timp se poate sa fie si din cauza imbatranirii pseudobulbilor maturi.

Multa bafta!
 

geo76com

New Member
Deci nu ma fericeste cu ceva flori :(
Atunci il mai las putin si il schimb in pamint de orhidee amestecat cu perlit. Asta inainte de a-l da afara din casa :mrgreen: cind va fi mai cald.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Geo din pacate sunt intr-o faza destul de incipienta acele tije si inca nu e 100% sigur ce pot fi.
Mai lasa-le putin timp sa creasca si pozeaza-le din nou.Se poate sa fie si tije insa vom vedea.
:wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cred ca peste vreo 2 saptamani dar asta bineinteles ca si in functie de vreme ii scot afara pe toti Cymbi.Azi e o vreme superba la noi insa am auzit ca iar se va raci putin asa ca ii mai las in casa.
Voi ce planuri aveti cu ei?
Cum ati trecut cu ei peste iarna?
 
sarselia a spus:
Cred ca peste vreo 2 saptamani dar asta bineinteles ca si in functie de vreme ii scot afara pe toti Cymbi.Azi e o vreme superba la noi insa am auzit ca iar se va raci putin asa ca ii mai las in casa.
Voi ce planuri aveti cu ei?
Cum ati trecut cu ei peste iarna?
singurii mei cymbi sunt 3 buc luati/primiti in iarna asta , asa ca ma intereseaza in mod deosebit momentul cand pot fi scosi afara , ca de, as vrea sa le ofer si lor putina libertate (nu de alta dar asa as mai face loc in balcon pt alte ... dragute orhidici) :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Dam de stire cum sa nu?
Cymbi rezista cam pana la 5 grade insa momentan eu zic sa mai asteptam.Eu ma gandeam sa ii scot cam asa in vreo 2 saptamani si sa ii duc initial pe o terasa.Pe urma toata vara vor sta care pe unde vor apuca adica rasfirati prin gradina.
Dar cum se mai incalzeste putin si in timpul noptilor,dam de veste!

:D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
eu am vazut ca se raceste iarasti vremea, de duminica incolo, temperatura ajungand si la -3 grade noapte.
si am inteles ca si luna mai va fi o luna mai rece decat in mod normal...asa ca mai avem de asteptat un pic pana-i scoatem afara
 

sarselia

Active Member
Moderator
De 2 zile am scos afara toti Cymbii.Vad ca nu au absolut nimic,ba mai mult vad ca le place tare mult.Socul termic nu a fost deoc mare pentru ei pentru ca ai mei stau peste iarna intr-o camera neincalzita.
Va mai tin la curent cu evolutia lor.
:D
 
eu ma gandesc sa-i mai las putin in balcon ; la constanta a fost mai rece decat in restul tarii toata saptamana si se anunta la fel si sapt viitoare ;
 

sarselia

Active Member
Moderator
Vreau sa va spun ca Cymbi mei nu au nicio problema afara.Au fost cateva zile de frig si pe la noi insa nu au patit absolut nimic.Se pare ca le chiar place pentru ca vad ca au cresteri noi si sunt verzi si ok.
Cred ca si faptul ca nu ii tin peste iarna la cadlura i-a calit de nu au nicio problema cum dau de racoare.
Voi i-ati scos afara?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus