Cymbidium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elenafles

Active Member
Tijele florale (are 2 tije) au aparut afara la umbra.Cand l-am adus in octombrie de afara erau cam de 5-6 cm lungime.
 

elenaraluca

Member
Buna seara,

Am ajuns pe forum cautand o modalitate de a-mi salva cymbidium-ul cumparat acum o saptamana si am vazut ca aveti ceva experienta in cultivarea orhideelor.
Povestea e cam asa:
l-am luat fara sa stiu nimic despre orhidee, doar pentru ca avea o tija florala superba,jumatate inflorita, jumatate imbobocita.E exact ca al eleneifles de mai sus.

Este un ghiveci de plastic opac, in care sunt 2 pseudobulbi foarte mari si o tija florala.De cand l-am cumparat, ambii pseudobulbi erau de un verde-galbui iar frunzele verde deschis(deci normale).Acum partea galbuie incepe sa avanseze.
Unul dintre bulbi este scofalcit ca un mar care a trecut peste iarna si are niste pete mici-mici negre (din ce am citit, este un semn ca a stat in prea mult soare) pe ambele parti ale frunzelor dar si pe pseudobulb.Tot pe pseudobulbi, marginile petiolului frunzelor au inceput sa se usuce de-a binelea.
Radacinile de la suprafata erau acoperite cu un lichen despre care am presupus ca e decorativ iar cand l-am indepartat, am vazut ca toate sunt alb-galbui, subtiri si goale in interior.Nici vorba de radacini verzi si viguroase.
Intrebarea mea este:mai exista vreo sansa sa salvez planta?M-am gandit sa ii tai tija florala, sa o transplantez in alt ghiveci si sa-i schimb substratul.Dar la aceasta concluzie am ajuns din ce am citit pe net.V-ati confruntat vreodata cu aceasta problema?(planta nu are paraziti si e bine amplasata d.p.d.v al luminozitatii si temperaturii).

Mai am o varianta: este garantata pana pe 21 februarie, dar e cumparata din Carrefour Lilles(Franta) si eu stau in Bruxelles.Singura data cand pot ajunge este week-endul acesta.Ma gandesc ca poate o schimba...Dar nu sunt sigura ce inseamna garantia pentru ei?Le spun- oameni buni, planta asta murea de cand am luat-o numai ca nu am vazut eu, asa ca schimbati-mi-o?Sau ca sa o pot schimba, trebuie sa fie uscata de-a binelea?

Sincer, eu as vrea sa o salvez dar daca nu exista certitudinea ca se poate, sambata cand merg, o sa incerc sa o schimb.

Astept sfaturile voastre!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Bine ai venit.
Pacat de problema cu Cymbi.
Daca pseudobulbul e scofalcit si moale inseamna ca a fost udat prea mult. Chestia asta e o greseala frecventa in ingrijirea orhideelor. Iar petele alea nu-s nici ele semn bun: reprezinta o problema fungica. Se pare ca din ce in ce mai multe plante au de la achizitie aceasta problema. Umbla la radacina: taie ce e galben, putrezit sau uscat. Vezi daca celalalt pseudobulb e ok. Daca da, poate nu e totul pierdut. Petele alea stropeste-le cu fungicid (daca le mai gasesti si prin alte locuri decat pe zonele ce le vei indeparta). Insa, mai conteaza si cat de mult au avansat pana acum.

Multa bafta.
 

elenaraluca

Member
Multumesc frumos.E un forum foarte interesant si deja am gasit cateva trucuri pe care nu le stiam- de pilda cel cu zeama de lamaie la azalee.

Cat despre cymbidium, bulbul acela nu e moale, e doar scofalcit...deshidratat in comparatie cu celalalt.
Poate niste poze ar ajuta la evaluarea situatiei?

Iar cand spui sa tai...daca tot e galben/putrezit...tai tot?
Maine merg sa iau pamant si sa caut un recipient transparent si ma uit sa vad ce este inauntru.
Poate i-ar face bine daca dupa ce tai o las putin la aer sa se mai usuce radacinile (substratul este foarte tasat).Sa separ sau nu bulbii(am citit ca trebuie sa fie cel putin 3 in ghiveci)?In ideea ca unul are ciuperca,celalalt,nu...
Of...m-a amarat tare floarea asta.

later edit: unde gasesc pudra de carbune vegetal?In Brico ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
A suferit din cauza unei dereglari de udare. E posibil ca pseudobulbul sa fie deshidratat din cauza ca radacinile nu-l mai alimenteaza. Orice e putrezit, galben, etc. nu mai foloseste plantei la nimic. Deci da, tai tot. Da, poti sa lasi planta sa se zvinte un pic dupa taierile astea si inainte de transplantare. Da, in mod normal ar trebui sa fie cate 3 pseudobulbi, dar tu acum nu te gandesti la o viitoare eventuala inflorire ci la salvarea plantei. Deci opreste numai ce e sanatos.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pudra de carbune... n-as putea sa-ti spun. Pe la noi n-am vazut deloc. Inlocuim cu scortisoara cand e cazul.
 

IULIA

Active Member
elenaraluca, stai, eu as vrea sa pui niste poze, daca se poate. ca dupa explicatiile tale, planta e zob, dar...
daca o iau amanuntit...nu e chiar asa.
radacinile la cymbi sint alb-galbui si nu verzi. au o consistenta uscata, sa zic asa......
scofilcit e o probl de udare, dar lipsa apei face acest lucru. nu e o probl mare. pt ca...daca planta a suferit de sete odata, dar a continuat sa mearga, asta inseamna ca nu a fost afectata f mult; pseudobulbul insa nu isi mai revine niciodata, asa ramine, deci...
ceea ce se usuca la baza pseudobulbilor, e normal sa se usuce.
etc...
puncte negre, himm, ar fi bine sa vedem mai intii.
si apoi, ceva esential, daca inflorescentei ii merge bine, ca nu ai semnalat ceva la asta, nu cred ca planta sa fie afectata. adica, desface bobocii ramasi, florile de jos nu sint trecute, etc.
si o ultima intrebare:
ce inseamna bine pozitionata dpdv lumina si temperatura?
ce regim hidric i-ai aplicat intr-o saptamina?
 

elenaraluca

Member
Pai dimpotriva, florile sunt superbe, nu sunt afectate deloc si s-au deschis toate.

Dar nu inteleg de ce un bulb e scofalcit si celalalt nu daca este o problema de udare.
In alta ordine de idei,am scos deja planta din ghiveci in ideea de a-i da timp sa-si usuce radacinile.Majoritatea lor sunt o camasa putrezita cu un fir subtire pe interior dar sunt si cateva "tari" - e normal sa aiba varful de crestere maro?(am lasat-o in tavita uscata fara ghiveci)

Iar pozitionarea e urmatoarea:la o fereastra la sud, in spatele unei perdele din panze albe semitransparenta.Termometrul zice ca-s 18 grade acolo (geamul nu e termopan si nu e bine izolat).
Am udat-o o singura data cu apa plata din comert - cam 200 de ml si apoi am stropit-o cu un "pufaitor "la baza ghiveciului si pe frunze cand am observat ca se usuca scoarta de deasupra.

Dar cel mai ciudat e coloritul clar distinct: psbulbul este galben-verzui- exact ca verdele de la ardeii astia -

http://www.clubafaceri.ro/files/clients ... 41_big.jpg

si la 2-3 centimetrii de bulb este o linie clara de demarcatie si frunzele revin la culoarea pe care am vazut-o in toate pozele cu orhideele voastre.

Se pare ca m-am grabit cu pozele - prietenul meu a imprumutat aparatul si-n consecinta nu le pot pune pana maine seara.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am invatat tot pe pielea mea ca o orhidee reactioneaza cu intarziere cand e vorba de o problema (asa ca e posibil sa aiba flori pe tija si probleme la radacina). Si nu toti pseudobulbii se comporta la fel chiar daca sunt in acelasi ghiveci. Daca tu zici ca radacinile sunt goale pe dinauntru inseamna ca sunt de fapt putrezite. Imi pare rau ca n-am pozat radacinile la Cymbidium acum vreo 2 saptamani cand l-am transplantat. Dupa mine culoarea unor radacini sanatoase este un cremuliu albicios, e carnoasa nu uscata (asta am vazut la alte orhidee, nu la Cymbidium). Stim cu totii cum arata o radacina fara viata. Dar asteptam si poze.
 

IULIA

Active Member
pozitionarea e buna, apa cam multa(200ml) pt un ghiveci e cam mult acum iarna. ma gindesc ca si la bruxelles sint cam 4-7 grade afara...
cum sa iti explic ca nici eu nu am poza la radacini...cind scoti planta din ghiveci, apare o textura densa, TARE, de culoare alb-crem, uscata la exterior clar.
eu am taiat multe plante mari de cymbi, sint atit de tari incit am avut nevoie de un cutit cu lama f lunga dar si f groasa. si iti trebuie forta, nu gluma.
putrezite..........mai e un aspect. miroseau? ca la cymbi miroase efectiv din cauza aglomeratiei mari. si se inmoaie acea increngatura.
intr-adevar culoarea nu e buna, galven verzui, dar verzui-galben e. la cele deschise la culoare si tinere asa este culoarea.
trebuie poze, altfel vorbesc aiurea. :(
 

IULIA

Active Member
pai care e scofilcit ? io nu vad...o fi de la ora destul de mica.
ca cel din dreapta nu e tocmai ok, recunosc, dar nu ca ar fi de speriat.
culoarea...nu pot sa zic nimik, e deformata clar. ce culoare are inflorescenta, ca al elenei, de mai sus?
 

elenaraluca

Member
imediat fac poza si la inflorescenta








Et voila! cum zic astia pe aici...mi-am chinuit prietenul cu o lampa ca sa le pozez... nu stiu daca se vede foarte bine...
 

IULIA

Active Member
ma duc sa ma uit la ai mei, ca am si eu culoarea aia.
scofilciti...ehei....e mult prea tirziu sa iti arat eu ce scofilciti am eu unii pseudobulbi, dar totusi infloriti. adica cretzi. asa arata. :D
 

IULIA

Active Member
uite, sint cam acelasi color si ai mei, acum, daca la tine scad calitatea pozei si blitzul, la mine adaug culoarea becului....nu pot sa zic nimik.
dar..
am unul galben, iar preudobulbii sin practic galbeni-verzui. :D
 

IULIA

Active Member
mie a ta mi se pare mult mai albicios-crem decit a elenei. aceea are irizatii roz pe petale.a ta are?
 

elenaraluca

Member
deci e normal sa fie diferenta de culoare intre bulbi si frunze?


Nu are irizatii pe petale,nervura de pe spatele petalei este rosu inchis.Este exact cum sunt cele mai intanite orhidee albe in cutiile de 8 martie.
Ca pe mine cel mai tare asta ma speria...si apoi petele,dar astea nu se vad.Trebuie un aparat pentru ele.
 

IULIA

Active Member
da. la cymbi da, sigur asta.
acum, mie personal nu mi se pare ca planta ta are probl grave.
udarea sa o faci la 7-10 zile fct de umiditatea din camera, surse de incalzire. inflorescenta dureaza la cymbi cam 2 luni, de la aparitia bobocilor, pina la caderea florilor.
la tine, daca a inflorit complet, este deja in luna a 2 a de viata.
citeste te rog si fisa de aici, te va ajuta.
 

elenaraluca

Member
Multumesc frumos(m-ai salvat- de fapt ai salvat-o pe ea).Iar fisa am citit-o de prima data, doar ca sunt eu crizata ca-mi moare floarea.Cu greu am obtinut "aprobare" pentru ea, pentru ca nu avem foarte mult spatiu aici.

Radacinile nu miros decat a lemn.Totusi,o parte din ele este este putrezita ( asta stiu cu siguranta -am mai avut problema asta la alte plante in Romania) - trag de ele cu degetele si se rup.

In consecinta, ce fac?O transplantez acum cat are inflorescenta si-i risc viitoarele infloriri sau astept pana se trece?Sa incep sa-i aplic ingrasamant, poate isi mai revine? Si sa nu o mai pufai la suprafata scoartei?
 

IULIA

Active Member
pai tai ce e putrezit, cit poti. si iti permit radacinile.
lasa inflorescenta, sa te bucuri de ea.
nu asta are importanta pt viitoarele inflorescente(care de altfel, apar f greu sa stii).
dupa ce tai, pune in ghiveci, mai completezi ceva substrat, si nu o uzi 2 sapt. deloc.
apoi incepi treptat.
sa ai spor. citeste fisa de la pag 1, si uita-te si la pozele postate de fete anterior. :D
te asteptam cu detalii. despre procedura de transplantare. :D si nu numai.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus