Cyclamen

georgy_gr

New Member
Salutare! Pentru inceput cateva sfaturi daca vreti sa plantati seminte de cyclamen, cum am procedat eu: eu le-am plantat VARA in niste paharele mici de plastic, le-am dat gauri bineinteles, dupa am amestecat pamantul cu putin nisip, dar eu am gresit le-am pus adanc cam vreo 3 cm in pamant. In primele 2-3 saptamani le udam putin, dupa le inecam cu apa. Astept o luna doua luni nimic.. caut in pamant nici urma de samanta zic eu "aa cred ca au putrezit" rastorn toate paharele 24 la numar intr-un ghiveci. Cand pe la sfarsitul lui septembrie vad o frunzulita in ghiveci, zgarm eu in pamant si dau de semintele incoltite. Le adun si le mut inapoi in paharele, din 24 doar 6 au rezistat. Planta de la care am luat semintele am avut-o la hibernat, toata vara a stat in debara fara pamant intr-un ziar. Acum vad ca incepe sa-i creasca frunze prin doua locuri.
In concluzie
NU VA DATI BATUTI!!

Poze => http://s213.photobucket.com/albums/cc11 ... /Cyclamen/
 

Carmen 1

Member
A mea era bine merci pana ieri ,plina de bobocei.Acum are toate frunzele pleostite de nu stiu ce sa-i mai fac... :( Am verificat frunzele dar nu vad nimic deosebit ...
 

Carmen 1

Member
Am udat-o ca si pina acum,o am de doi ani (o data deasupra,urmatoare doua,trei udari in farfurioara).De cand au aparut boboceii am mutat-o pe pervazul geamului la mai multa lumina si am intradevar calorifer sub el.Oi fi incalzit-o prea tare? ..
 

Chiquitita

Member
E udat? daca nu, pune-i apa in farfurioara sa isi traga el cat vrea. Daca e udat, si frunzele tot pleostite incearca sa te uiti un pic la bulb sa te asiguri ca nu s-a inmuiat, fara sa deranjezi prea mult radacinile.
 

Carmen 1

Member
De udat l-am udat,de mutat l-am mutat de vreo doua zile, la bulb nu am indraznit sa ma uit..Incerc chiar acum...
 

iuli_agasat

New Member
intrebare legata de inmultire cyclamen

am un prieten care detine o plantutza de asta.. ce vreau sa va intreb e : din capsula aceea cu seminte se extrag semintele si sa planteaza sau se pune cu totul capsula in pamant?
presupun ca doar semintele.
 

anyny

Member
la cyclameul meu frunzele s-au pleostit si au inceput sa se ingalbeneasca, iar florile se cam trec.
am scos-o pe balcon acuma....oare o sa o pierd? :cry:
 

sonia_i

Active Member
Al meu a dat coltul iarna asta. E psibil sa il mut la racoara si sa scoata frunzulite?
Am pierdut o wasghintonie, si 3 hibi :(
 
Sus