Cyclamen

ianos10

Member
Daca stiam nu-l mai luam din gradina! Curios e faptul ca 1 an de zile a stat intr-un ghiveci in casa iar in primavara ma pregateam sa-l arunc, crezand ca e mort si am zis "ce ar fi sa-l pun in gradina?" Am uitat de el pana spre toamna cand am dat de floricelele gingase. Nu am stiut ca e de gradina si acum e din nou in casa, are ceva frunze si cativa boboci dar care nu vor sa se deschida. In primavara il voi pune din nou in gradina si acolo va ramane. Desi in Suceava iernile sunt aspre! Oare va rezista la inghet?
http://ianos10.sunphoto.ro/sfarsit_de_s ... 1/49316667
http://ianos10.sunphoto.ro/sfarsit_de_s ... 1/49316664
http://ianos10.sunphoto.ro/sfarsit_de_s ... 1/49316674
http://ianos10.sunphoto.ro/sfarsit_de_s ... 1/49316712

Se pune la soare sau mai la umbra? Vara asta a stat mai la umbra, sub o canna indica. Soare doar putin, dimineata!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Se pune la umbra, al meu are foarte putin soare dimineata, cam o ora si dupa-amiaza tarziu. La ora asta al meu e plin de frunze, asa ar trebui sa fie si al tau. Ma gandesc ca ar trebui sa-l pui intr-un loc rece, daca tot l-ai scos din gradina, nu cred ca o sa-i placa la caldura
 

doina

Member
Si al meu s-a umput de frunze.
Flori nu mai are si este tot in ghiveci dar pe balcon, la frig.
Pana la primavara ii gasesc eu un loc intr-o gradina .
Mama l-a pus in gradina si cred ca abia de curand si-a pierdut florile dar inca nu au aparut frunzele.
 

Krisss1987

New Member
Buna seara!

Credeti ca e posibil ca cyclamenul meu sa fi intrat in repaus? I se ingalbenesc frunzele si se pleostesc de vreo saptamana, cate o frunza-doua pe zi... am avut grija cu apa sa nu fie nici multa, nici putina acum, dar inainte cred ca am uitat sa il ud...

Multumesc :D
 

lelia

Well-Known Member
Daca il tii la caldura si i-au trecut florile ,cred ca vrea sa doarma ,nu stiu ce sa zic ,mai multe detalii ar fi de ajutor .

Ai mei sunt inca infloriti ...

 

Krisss1987

New Member
Da, e si la caldura si nici flori nu mai are... astept sa vad ce se intampla, poate totusi il trezesc :) multumesc de raspuns. Cyclamenii tai sunt supeeeerbi, ce de flori au!
 

aurel211252

New Member
Buna dimi la toata lumea.Am urmarit topicul,insa mie cam frica sa pun cyclamenul in gradina,mai ales ca pe la noi sunt geruriiiiii.O am de anul trecut de prin septembrie,de atunci e tot in floare.Cand isi lasa in jos frunzele si florile, parca "se roaga"pt.apa.Ii pun apa de ploaie+ingrasamant universal in farfurie.Oare cum se poate face inmultirea acestei flori superbe.Ce am de facut cand va intra in "andro-meno pauza" :rofl: :rofl: :rofl:
 

aurel211252

New Member
Buna dimi la toata lumea.Am urmarit topicul, mie imi este totusi frica sa pun cyclamenul in gradina.O am in ghiveci(din magazin)si sincer habar nu am ce pamant sa-i pun,mai ales ca vreau sa o pun intr-un ghiveci mai mare.E in floare de anul trecut de prin septembrie.Imi place asa de mult"cand cere apa"-.i se lasa frunzele si florile de parca s-ar ruga pt. a primi apa.Am pus-o in geam(pe pervaz),iar perdeaua o apara de caldura caloriferului.Ii pun apa de ploaie+ingrasamant universal lichid si ii place.Deocamdata nu"vrea sa doarma"si ma bucur.Pamant cumparat din magazin+pamant din gradina(am pus in saci) e bun pt.cyclamen,sau este cumva pamant special(nu prea cred mai ales ca voi ati pus-o in gradina).De fapt cand e perioada de"adormire"a cyclamenului sau nu e o regula in acest sens...Dintr-o greseala de a mea cred ca am pus de doua ori tema cyclamen.Mii de scuze in acest sens. 8) 8) 8)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
aurel, daca zici ca ai postat de doua ori si nu vroiai asta, poti sa-ti editezi sau sa-ti stergi unul din mesaje - in dreapta sus, la fiecare mesaj, ai butoanele respective. Succes!
 

lelia

Well-Known Member
De 7 luni infloreste continuu.... si e tot mai frumoasa ....



...iar dansa de 5 luni ...



...dumnealor sunt mai lenese ...

 

aurel211252

New Member
lelia sunt superbe...O mica mare intrebare,cum se poate inmulti ciclamenul acasa de noi"amatorii"...Ma gandesc ca stii,avand in vedere frumusetea florilor de ciclamen avute...
 

lelia

Well-Known Member
Mada ,sa stii ca m-au surprins cat de harnice sunt ,nu ma asteptam. :D

Aurel ,se inmuleste prin seminte sau prin divizarea tuberului .Cel rosu e din seminte si are vreo 4 ani .
Gasesti sfaturi in sectiunea ,,metode de inmultire '',inmultire cyclamen .Seminte se gasesc la standurile cu seminte .
 

aurel211252

New Member
Buna dimi lelia.Revin cu chestia inmultirii.Ce sunt"tuberuli"->o fi radacina cyclamenului.Problema cu semintele cade,deoarece la noi in oras nu avem un asemenea magazin cu seminte de flori cyclamen.Mai demult m-am gandit sa pun o frunzulita in apa de ploaie cu o buc.de carbune mangan...Neclaritatea mea este,"despartirea tuberulilor" ar fi "despartirea radacini"floarei???...
 

lelia

Well-Known Member
Buna Aurel .Radacina cyclamenului e ca un cartof sau pe aproape .Cand intra in repaus se tiein doua ,se pudreaza cu praf de carbune si se tine in loc uscat si aerisit pana se cicatrizeaza tietura .Seminte poti obtine de la plantele proprii ,sigur vei avea 1 -2 capule ,la sfarsitul unei perioade de inflorire .
 

rubia

Member
Buna seara! :D
Am si eu o nelamurire despre cyclamen....... va spun ca are doar doua floricele iar la baza are multi bobocei care par sa nu mai creasca si nu stiu ce sa le mai fac( ori stau eu tot timpul cu ochii pe ei) Eu o ud deasupra chiar in centru pe boboci. Am crezut ca daca procedez asa vor creste mai repede. Astazi am vazut ca i s-a ingalbenit si o frunza... :(
 
Sus