Cyclamen

elenafles

Active Member
Cu siguranta vei avea si flori la ele dar trebuie sa ai putintica rabdare :wink: vorba ceeia "grabeste-te incet" :rofl: :rofl: :rofl:
 

anette_b

Member
am achizitionat 2 exemplare superbe. unul rosu si unul bicolor
incerc sa obtin cateva capsule de seminte. cam cat dureaza maturarea lor ? consuma mult din energia plantei ? (nu as vrea sa se imputineze florile.

stiti cumva ce daunatori are (la ce e mai sensibila ) ? paianjen rosu , cumva ?

multumesc !
:?
 

lelia

Well-Known Member
Anette,sa-ti traiasca exemplarele !
Pianjenul rosu e dusmanul cel mai rau .
Acestei plante nu-i place caldura ,daca ai un loc cu 13-17 grade e perfect .
Nu toate florile fac si seminte .Daca esti norocoasa si florile se transforma in capsule ,le poti lasa fara grija ,nu deranjeaza cu nimic planta sau inflorirea.Dureaza ceva pana se coc ,tija se va usca singura .
Bafta ! :D
 

anette_b

Member
multumesc , lelia !
le tin in balcon , deci au lumina si racoare (balcon inchis , nu o sa degere la iarna).
am vazut ca ai mentionat paianjenul rosu si la intrebarea mea de la gardenie.

probabil asta o fi , tocmai am avut o invazie la hibiscusi si s-a intins.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Din proprie experienþã aº zice cã pot fi 2 cauze: ori intrã în repaus, ori e o reacþie la condiþiile de mediu (temperatura prea mare ºi umiditate insuficientã).
 

fisulix

Member
Si la mine se uscau...rau de tot...erau pe pervaz, langa calorifer...si le-am mutat undeva mai la distanta dar totusi la lumina. Se pare ca le merge mai bine...Mai astept...
 

georgy_gr

New Member
Salutare iubitori de cyclamen, am si eu nevoie urgent de ajutor va rog frumos: am niste pui de cyclamen din seminte, foarte greu cresc..., dar a venit frigu' si nu stiu ce sa fac cu ei. Pe balcon unde i-am tinut de mici acum sunt 8 grade C si la iarna presupun ca o sa fie mult mai frig, in casa sub 23 de grade nu sunt si asta langa un geam unde e si calorifer.

Acum, sunt prea mici ca sa hiberneze ? tuberculul e putin mai mare decat o boaba de mazare. Chiar nu vreau sa le pierd au fost ultimele seminte..
 

mio

Member
Buna seara!
Sa stii ca si mie mi-au crescut puisori din seminte, langa planta mama. I-am mutat singurei si stau pe pervaz, implicit langa calorifer. Nu o sa-i pierzi, daca nu-i uzi prea des sau prea rar. De cate ori ii uzi, sa nu pui prea multa apa. Cam la toate florile le prinde mai bine "seceta" decat "inundatia". Eu din prea multa dragoste (a se citi apa) am pierdut o gramada de flori. Sunt prea mici sa hiberneze. Pastreaza-i in vegetatie dar nu cu multa apa.
 

georgy_gr

New Member
Multumesc mult, i-am mutat si eu pe pervaz, cu apa in exces m-am invatat minte,tocmai era sa pierd o frumusete de aloe arborescens dar vad ca de azi s-au mai intarit putin frunzele de la baza,a inceput si floarea sa mai creasca :)
 

anette_b

Member
sa vedeti ce au patit ale mele.... :? . una are florile pleostite dar frunzele ok , verzi , alta are florile ok , infloreste grozav dar i se ingalbenesc frunzele in numar mare.
ce or fi patit? cea cu frunze ingalbenite a luat o ciuperca , bacterie ?...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Imi infloreste una din plantele scoase din seminte si aduse in casa in decembrie :D .Deocamdata este un boboc
:dans:
 

doina

Member
Am si eu o intrebare , in noiembrie am plantat 2 bulbi de cyclama dar nu au facut radacini nici pana acum.
Unul din bulbi a facut o floricica miiica si anemica .
Ce pot face ca sa ii determin sa faca radacini ?
Pana saptamana trecuta am tinut ghivecele la rece la 12-15 grade dar acum am adus un ghiveci la caldurica , langa violete si la lumina de neon .
 

Kati

Active Member
Am avut un bulb de cyclamen care tot asa, ca si al tau, nu a facut radacini niciodata, doar niste floricele minuscule si vreo 2-3 frunze la care trebuia sa te uiti cu lupa :( In final m-am plictisit (dupa vreo 2 ani)si l-am aruncat :nu stiu:
Poate tu o sa ai mai mult noroc si o sa se dezvolte bine. Nu prea ai ce-i face.

Gabiuta, bravo! :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:dans:
Chiar ma bucur ca am resusit sa o vad inflorita.
Si gata nu va mai stresez :rofl: doar cind va inflori si cea alba .Cred ca este alb dupa cum arata bobocii :?
 

vali

Active Member
Moderator
O bucurie de genul asta "am patzit" si eu...
Am reusit sa fac rost de un cyclamen pitic. Nu-l am decat de vreo cateva luni. A fost plin de flori si boboci. In perioada de adaptare la noul mediu, florile s-au trecut iar bobocii s-au uscat (n-a fost bai!). Treptat, frunzele au inceput sa arate din ce in ce mai sanatoase, au aparut si altele noi, iar de curand m-a cadorisit cu o unica floare (asa cum imi place mie) :)

Pana la varful petalelor nu are decat 14cm :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La tine floarea e normala .Sa-ti traiasca si sa tot infloreasca!
Uite ca nu am mai pozat-o dar a mea parca este o racheta :) zau asa............
Musai sa fac o pozna si la dinsa sa o vedeti cum sta pe pragul de start :rofl:
 

Tulipa

Member
Doamne, Gabiuto, ai rachete in casa :?: Bravo! Sa ne anunti cand te lansezi! :tavalit:
Acum, revenind la lucruri serioase, va arat si eu un Cyclamen foarte fain si nou: l-am primit ieri de la ai mei. Mi l-au luat din Baumax
 

doina

Member
Acum ceva timp v-am cerut sfatul pentru 2 bulbi care nu voiau sa faca radacin..
Tratamentul la care i-am supus au dat rezultate si au facut radacini :dans: :dans: :dans:. I-am pus pentru 1-2 zile in apa cu atonik apoi i-am asezat pe pamantul din ghiveci si i-am tratat cu indiferenta , cred ca pana acum i-am udat o singura data.
 
Sus