Curs de aranjamente florale

fiore

New Member
Cornelia 23 ian.2004
Institutul de Cursuri prin Corespondenta a lansat de curand un curs care probabil intereseaza pe multi dintre utilizatorii acestui site:

"Flori si aranjamente florale"

Mai multe detalii despre el gasiti la adresa de mai jos:
http://www.eurocor.ro/Cursuri/Aranjamenteflorale.htm

Multa bafta in cazul in care va hotarati sa-l urmati.

Lectia 1 - Notiuni despre flori si aranjamente florale; istoric
Lectia 2 - Organele plantelor si utilizarea lor in aranjamentele florale
Lectia 3 - Alcatuirea si dotarea unei florarii
Lectia 4 - Fiziologia si clasificarea plantelor
Lectia 5 - Ingrijirea florilor taiate si a celor in ghiveci
Lectia 6 - Ecologie, protectia mediului
Lectia 7 - Materialele si mijloacele realizarii aranjamentelor florale
Lectia 8 - Clasificarea si utilizarea plantelor ornamentale
Lectia 9 - Formele aranjamentelor florale
Lectia 10 - Conditiile cultivarii plantelor ornamentale
Lectia 11 - Legile culorilor si biologiei aranjamentelor florale
Lectia 12 - Inmultirea si cresterea plantelor ornamentale
Lectia 13 - Stiluri
Lectia 14 - Protectia plantelor ornamentale
Lectia 15 - Asamblarea buchetelor
Lectia 16 - Plante ornamentale anuale si bienale
Lectia 17 - Compozitii legate, asamblarea plantelor
Lectia 18 - Plante ornamentale perene
Lectia 19 - Aranjamente florale pentru inmormantari si comemorari
Lectia 20 - Plante vesnic verzi, foioase si arbusti
Lectia 21 - Aranjamente florale pentru nunti
Lectia 22 - Plante de sera cu frunze decorative
Lectia 23 - Aranjamente florale pentru sarbatorile anuale
Lectia 24 - Flori de sera taiate si de ghiveci
Lectia 25 - Aranjamente florale folosite in diferite ocazii
Lectia 26 - Notiuni de protectia muncii
Lectia 27 - Aranjamente florale uscate
Lectia 28 - Formalitati relative la intreprinzatorul individual si la asociatii
Lectia 29 - Decoratiuni interioare cu ajutorul plantelor
Lectia 30 - Impozitare, cheltuieli, preturi
Lectia 31 - Impodobirea ocazionala a interioarelor
Lectia 32 - Gestiune, inventar, certificate

Am facut acest curs si l-am terminat acum 1 luna. Cursul a durat in cazul meu 9 luni ( intensiv).

Nu pot spune multe cuvinte bune despre el dar nici rele. Multe informatii le gasesti pe internet. Pot spune ca 40 % contine informatii folositoare dar nu te dau pe spate. Pot sa spun ca mie mi-a ajutat la florarie dar cel mai mult am invatat din practica. Oricum daca va inscrieti sa stiti ca este un curs placut pana la urma si chiar majoritate informatiilor sunt generale puteti invata cate ceva. Acum sa nu va asteptati ca o sa invatati cum sa faceti un buchet de mireasa sau cum sa cresteti un Anthurium la ghiveci.....

Daca aveti intrebari sau vreti detalii..... postati
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
cu riscul de a pune o intrebare nepotrivita: cat a costat in total cursul? intreb pentru ca am cerut si eu de la eurocor lectia demonstrativa care este gratuita. intr-adevar multe informatii le-am gasit si in carti de specialitate sau pe net. eram curioasa totusi cat costa, pentru ca pe o carte dai 25 ron, 50 ron,....150 ron....depinde fiecare cat e dispus, dar dupa socotelile mele cursul asta face mai mult de atat. si diploma primita de la ei e ca o diploma de "jucarie". ma insel cumva?
 

attila

Member
ruxitzika
Ai dreptate 100%
Cand am iontrebat eu ca la ce se pot folosi tipa habar nu avea asa ca mai bine dai bani pe prajitura su plante frumoase decat sa umfli buzunarul unui nenorocit.
Efectiv ce dau ei NIMIC toate informatiile sunt pe net nu ,dar mai vezi ca si la examinari mai trebuia sa platesti o gramada de bani .Obraznici
Nu va suparati ca sunt asa de dur dar si podul este plin da oameni dn astea :twisted:
 

fiore

New Member
Cursul a costat in jur de 500 RON ( nu mai stiu cu exactitate ). La terminarea cursului trebui sa completezi in jur de 30 de teme pe care sa le trimiti la eurocor. Ei iti dau plicuri tu trebuie sa pui timbrul. Mai dai 150 000 si pe timbre. Diploma e de forma. Nu am primit-o inca.....
 

orhidee verde

New Member
imi poti da si mie mai multe detalii despre cum pot deschide o florarie,,de ce carti sa studiez si unde gasesc cele mai importante cunostinte despre acest domeniu???
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Probabil ca intr-o prima faza va trebui sa studiezi modul de infiintare a firmelor, care nu are legatura cu florile si floraria. Abia dupa ce lamuresti aspectul sa incepi sa afli si alte lucruri. Conteaza mult ce anume iti doresti tu sa faci la florarie: sa vinzi flori la ghiveci? Sunt cateva carti care te pot ajuta. Sa vinzi flori taiate, buchete si aranjamente? Aici stam mai prost, cu vreo 2 exceptii destul de slabute, n-avem recomandari. In schimb iti poti selecta si cumpara cate ceva de pe amazon.com (preturile sunt pe masura si ceva bataie de cap pana iti ajung cartile).

Cursul de mai sus nu trateaza decat superficial aspectele care te intereseaza pe tine. Si privind in urma cred ca pe banii dati pe curs iti poti lua gramezi de carti bune din care chiar sa inveti ceva.
 

orhidee verde

New Member
cornelia a spus:
Probabil ca intr-o prima faza va trebui sa studiezi modul de infiintare a firmelor, care nu are legatura cu florile si floraria. Abia dupa ce lamuresti aspectul sa incepi sa afli si alte lucruri. Conteaza mult ce anume iti doresti tu sa faci la florarie: sa vinzi flori la ghiveci? Sunt cateva carti care te pot ajuta. Sa vinzi flori taiate, buchete si aranjamente? Aici stam mai prost, cu vreo 2 exceptii destul de slabute, n-avem recomandari. In schimb iti poti selecta si cumpara cate ceva de pe amazon.com (preturile sunt pe masura si ceva bataie de cap pana iti ajung cartile).

Cursul de mai sus nu trateaza decat superficial aspectele care te intereseaza pe tine. Si privind in urma cred ca pe banii dati pe curs iti poti lua gramezi de carti bune din care chiar sa inveti ceva.

Cornelia iti multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ai raspuns. Cred ca cel mai mult mi-as dori sa ma ocup de florile taiate, aranjamente - sunt o fire creativa si cred ca m-as adapta foarte usor in compania florilor. Cu toate ca iubesc florile in ghiveci, sunt mai pline de viata, daca imi permiti sa ma exprim asa ... :D pe curand
 

orhidee verde

New Member
Cornelia ,,vazand cat de saritoare si de draguta esti imi permit sa revin si cu alte intrebari la tine ...
referitoare la deschiderea unei florarii..
ma tot gandesc si nu stiu cum sa incep afacerea mea ,,ti-am zis ieri ca m-ar tenta florile taiate ,aranjamente ,,dar gandindu-ma profund cred ca iubesc mai mult florile in ghiveci ,,si deja e un punct de plecare faptul ca ,casa mea e plina de flori...
ce vreau sa te intreb e ,,daca eu am deja pamant unde vreau sa imi fac o sera ,,plantele crescute de mine le pot comercializa in floraria mea??am nevoie de certificat de producator sau de alte hartii???stii cumva???iti multumesc din nou ...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din cate stiu eu da, ai nevoie de certificat de producator. Daca iti mai trebuie si alte hartii ca sa le comercializezi in floraria proprie asta nu mai stiu. Cei care s-au specializat in infiintarea de firme stiu exact ce autorizatii iti trebuie in functie de domeniul de activitate.
 

gabigabi

New Member
Sault! Stiu ca fac apel la un mesaj din 2004 dar sunt foarte interesata de cursul pe care l-ai urmat la eurocor si daca cumva ai putea sa-mi dai mai multe amanunte as fi foarte recunoscatoare.Multumesc pentru timpul acordat. Adresa mea de email este gabriela.cristea@live.com
 

gabigabi

New Member
cornelia a spus:
Intreaba ce vrei sa stii.
Am c-am dat buzna, sper ca nu va suparati si chiar nu stiu cum ar fi trebuit sa procedez, trebuia sa ma prezint undeva?....este prima data cand indraznesc sa scriu intr-un forum, da. :eek:
Sunt intereasat sa fac un curs de aranjamente florale si cel de la eurocor a fost singurul pe care l-am gasit. As vrea sa stiu daca intradevar merita sa dau banii doar pe teorie. Sau stiti cumva se fac la noi si cursuri care includ si partea practica?
Imi place sa cred ca treaba cu "aranjatul florilor" mi se potriveste cel mai bine si ma tot bate gandul , nu stiu pe viitor as putea sa castig si ceva bani din asta fara sa ma simt extenuata si mai mult sa fiu relaxata. Cred ca am inceput sa va plictisesc ... oricum ideea este ca, ma bucur ca am descoperit acest forum si tot ceea ce scrieti aici mi se pare foarte util.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Gabi e posibil ca intre timp programa cursului sa se fi schimbat un pic dar nu cred ca si aspectul sau general. Este totusi un curs teoretic, care nu-ti ofera decat niste repere urmand ca tu sa aprofundezi anumite lucruri. Sincer, cred ca mai multe inveti de aici din forum decat din curs. Ai avantajul ca aici poti sa interactionezi mereu cu cineva care are ceva experienta in ce te intereseaza pe tine.

Uneori la Universitatea Dalles se mai organizeaza cursuri practice de Ikebana, dar nu cred ca asta te intereseaza pe tine in mod deosebit.

In sectiunea Gradinari poti sa te prezinti asa cum consideri necesar. Iar in sectiunea Album inveti cum sa-ti faci album online. Asa ne poti arata florile tale, aranjamentele pe care le faci si eventuale probleme.
 

gabigabi

New Member
cornelia a spus:
Gabi e posibil ca intre timp programa cursului sa se fi schimbat un pic dar nu cred ca si aspectul sau general. Este totusi un curs teoretic, care nu-ti ofera decat niste repere urmand ca tu sa aprofundezi anumite lucruri. Sincer, cred ca mai multe inveti de aici din forum decat din curs. Ai avantajul ca aici poti sa interactionezi mereu cu cineva care are ceva experienta in ce te intereseaza pe tine.

Uneori la Universitatea Dalles se mai organizeaza cursuri practice de Ikebana, dar nu cred ca asta te intereseaza pe tine in mod deosebit.

In sectiunea Gradinari poti sa te prezinti asa cum consideri necesar. Iar in sectiunea Album inveti cum sa-ti faci album online. Asa ne poti arata florile tale, aranjamentele pe care le faci si eventuale probleme.
Iti multumesc pentru promptitudinea cu care raspunzi.
De cursurile de Ikebana stiu, daca nu ma insel chiar in perioada aceasta se desfasoara unul. Probabil ca o sa fac si eu odata unul.
De cand mi-a incoltit in minte ideea cu floraria parca sunt total dezorientata si nu stiu de unde sa incep cel putin intr-o prima faza cu acumularea de cat mai multe informatii. Cred ca am citit la un momentat data pe acest site ca, spuneai ceva de genul ca, multe informatii (decat la eurocor)la gasim pe net, unde anume le gasesc?
Ai dreptate pe acest site sunt oameni cu experienta de la care afli lucruri uite si interesate, dar daca vreau o carte, unde o gasesc, numai pe www.amazon.com ?
Multumesc ca mi-ai spus de sectiunea"gradinari" o sa incerc si eu sa ma prezint.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din cate stiu eu nu s-a scos la noi o carte detaliata despre aranjamente florale. A fost o tentativa la un moment dat dar tot cu Ikebana. Insuficienta dupa parerea mea. Da, in principiu pe Amazon ai o sansa in plus, numai sa stii sa cauti exact ce-ti trebuie. Si mai sunt resurse online, de obicei in engleza, insa ai nevoie de mult timp de "pritocit".
 

gabigabi

New Member
cornelia a spus:
Din cate stiu eu nu s-a scos la noi o carte detaliata despre aranjamente florale. A fost o tentativa la un moment dat dar tot cu Ikebana. Insuficienta dupa parerea mea. Da, in principiu pe Amazon ai o sansa in plus, numai sa stii sa cauti exact ce-ti trebuie. Si mai sunt resurse online, de obicei in engleza, insa ai nevoie de mult timp de "pritocit".
Sa inteleg ca singura "carte" in limba romana ar fi cursul de la eurocor?
 

gabigabi

New Member
fiore a spus:
Cornelia 23 ian.2004
Institutul de Cursuri prin Corespondenta a lansat de curand un curs care probabil intereseaza pe multi dintre utilizatorii acestui site:

"Flori si aranjamente florale"

Mai multe detalii despre el gasiti la adresa de mai jos:
http://www.eurocor.ro/Cursuri/Aranjamenteflorale.htm

Multa bafta in cazul in care va hotarati sa-l urmati.

Lectia 1 - Notiuni despre flori si aranjamente florale; istoric
Lectia 2 - Organele plantelor si utilizarea lor in aranjamentele florale
Lectia 3 - Alcatuirea si dotarea unei florarii
Lectia 4 - Fiziologia si clasificarea plantelor
Lectia 5 - Ingrijirea florilor taiate si a celor in ghiveci
Lectia 6 - Ecologie, protectia mediului
Lectia 7 - Materialele si mijloacele realizarii aranjamentelor florale
Lectia 8 - Clasificarea si utilizarea plantelor ornamentale
Lectia 9 - Formele aranjamentelor florale
Lectia 10 - Conditiile cultivarii plantelor ornamentale
Lectia 11 - Legile culorilor si biologiei aranjamentelor florale
Lectia 12 - Inmultirea si cresterea plantelor ornamentale
Lectia 13 - Stiluri
Lectia 14 - Protectia plantelor ornamentale
Lectia 15 - Asamblarea buchetelor
Lectia 16 - Plante ornamentale anuale si bienale
Lectia 17 - Compozitii legate, asamblarea plantelor
Lectia 18 - Plante ornamentale perene
Lectia 19 - Aranjamente florale pentru inmormantari si comemorari
Lectia 20 - Plante vesnic verzi, foioase si arbusti
Lectia 21 - Aranjamente florale pentru nunti
Lectia 22 - Plante de sera cu frunze decorative
Lectia 23 - Aranjamente florale pentru sarbatorile anuale
Lectia 24 - Flori de sera taiate si de ghiveci
Lectia 25 - Aranjamente florale folosite in diferite ocazii
Lectia 26 - Notiuni de protectia muncii
Lectia 27 - Aranjamente florale uscate
Lectia 28 - Formalitati relative la intreprinzatorul individual si la asociatii
Lectia 29 - Decoratiuni interioare cu ajutorul plantelor
Lectia 30 - Impozitare, cheltuieli, preturi
Lectia 31 - Impodobirea ocazionala a interioarelor
Lectia 32 - Gestiune, inventar, certificate

Am facut acest curs si l-am terminat acum 1 luna. Cursul a durat in cazul meu 9 luni ( intensiv).

Nu pot spune multe cuvinte bune despre el dar nici rele. Multe informatii le gasesti pe internet. Pot spune ca 40 % contine informatii folositoare dar nu te dau pe spate. Pot sa spun ca mie mi-a ajutat la florarie dar cel mai mult am invatat din practica. Oricum daca va inscrieti sa stiti ca este un curs placut pana la urma si chiar majoritate informatiilor sunt generale puteti invata cate ceva. Acum sa nu va asteptati ca o sa invatati cum sa faceti un buchet de mireasa sau cum sa cresteti un Anthurium la ghiveci.....

Daca aveti intrebari sau vreti detalii..... postati
Poate cumva cineva care a urmat acest curs sa-mi trimita si mie o copie dupa o lectie la intamplare (de ex.Aranjamente florale pentru inmormantari si comemorari ) contra cost bineinteles.
Vreau sa-mi fac o idee daca merita sau nu sa dau banii pe acest curs.
Va multumesc!
 
Sus