Curmal

amarius

New Member
Cu 7 ani in urma, dintr-o joaca am bagat intr-un chiveci catva samburi de curmali. Spre surpriza mea au incoltit , am dat si la prieteni dar ..... in aceasta iarna am adus unul acasa -o frumusete de curmal- ( numai radacina si planta) si l-am pus int-un chiveci mare de 30 de litrii. Din pacate dupa 2 luni este aproape uscat si-mi pare foarte rau. Am rugamintea daca cineva ma poate ajuta cu un sfat. Multumesc anticipat.
Marius
 

cataliny

Member
Probabil ai rupt/taiat din radacini si acum moare, daca nu ies frunze noi ia-ti altul si gasesti mai multe informatii in topicul curmali din samburi
 

mihai_c

Member
Cum anume se usca? Ai cumva o poza?

Sunt 2 situatii: cand se usca frunzele de la baza, devin maronii si alta in care se usca frunze ramanand verzui. In prima sitatie este de bine, planta se readapteaza noilor conditii, a doua situatie este de rau, probabil se va usca.

amarius a spus:
Cu 7 ani in urma, dintr-o joaca am bagat intr-un chiveci catva samburi de curmali. Spre surpriza mea au incoltit , am dat si la prieteni dar ..... in aceasta iarna am adus unul acasa -o frumusete de curmal- ( numai radacina si planta) si l-am pus int-un chiveci mare de 30 de litrii. Din pacate dupa 2 luni este aproape uscat si-mi pare foarte rau. Am rugamintea daca cineva ma poate ajuta cu un sfat. Multumesc anticipat.
Marius
 

melu

Member
Parerea mea este ca ai gresit punandu-l intr-un vas atat de mare.... Cam cat era de inalt curmalul/palmierul ?...Eu am unul obtinut tot din samburi de 8 ani (din 2000) si il am intr-un vas destul de mic ( cam nr. 7 la ghivece) si are cam 1.5 m inaltime, daca nu chiar mai mult... Curmalul creste extrem de incet si nu prea necesita multa apa in sol, mai mult ii place sa fie stropit. Apoi din cate stiu eu, transplantarea in alt vas se face de obicei primavara.
 

mihai_c

Member
Din contra, e planta de desert, ii place sa aiba apa adanc la radacina. Prefera sa fie "cu picioarele in apa si capul in foc". Un ghiveci mai mare decat e necesar nu cred ca ii face rau.

melu a spus:
Parerea mea este ca ai gresit punandu-l intr-un vas atat de mare.... Cam cat era de inalt curmalul/palmierul ?...Eu am unul obtinut tot din samburi de 8 ani (din 2000) si il am intr-un vas destul de mic ( cam nr. 7 la ghivece) si are cam 1.5 m inaltime, daca nu chiar mai mult... Curmalul creste extrem de incet si nu prea necesita multa apa in sol, mai mult ii place sa fie stropit. Apoi din cate stiu eu, transplantarea in alt vas se face de obicei primavara.
 

melu

Member
Chiar daca e planta de desert asta nu inseamna ca ii trebuie multa apa la radacina... pentru ca nici in mediul lui natural nu are.... niciun palmier nu iubeste apa prea mult....iar vasul nu trebuie sa fie mare pt ca planta va lupta sa umple vasul cu radacini in detrimentul cresterii... Puteti observa ca si marii palmieri existenti in locuri publice au vase destul de mici in comparatie cu marimea lor....ma rog asta e parerea mea si din experienta mea la mine a functionat.
 

mihai_c

Member
Este planta de oaza mai corect spus, de aici si radacinile extrem de viguroase pe care le face pentru a ajunge la apa care de multe ori se afla la mare adancime; daca schimbati un ghiveci cu un curmal veti observa ca radacinile sunt toate inghesuite pe fundul vasului, inceracand sa ajunga cat mai adanc.

Palmierii sunt o familie foarte foarte numeroasa (doar din genul Chamaedorea, de exemplu, se cunosc peste 100 de specii) si majoritatea iubesc apa la nebunie.

Cat despre vasele mici care se folosesc pentru palmieri mari, ratiunile sunt mai degraba de ordin practic: un ghiveci cu cat mai mare cu atat este mai greu de manavrat/mutat, mai scump si ocupa mai mult loc.
 

melu

Member
Nu vreau sa fiu carcotasa si nici nu vreau sa "nasc" o polemica pe tema asta dar in oaza ( la mama lor) palmierii suporta in timpul zilei temperaturi de 50 grade C si chiar daca iubesc saracii apa tot e putina, e altceva....pe cand in apartamente, mai ales in apartament vreau sa zic deci nu in curte, afara, prea multa apa ( sol imbibat) nu le face bine. Solul stiu ca trebuie sa fie usor uscat cand il udam din nou.... mai ales pe timp de iarna cand udarile trebuiesc rarite; mai repede suporta uscaciunea... In sfarsit ,fiecare e liber sa faca cum vrea.... sa citeasca cat mai mult si sa traga singur concluziile...Apropo, Mihai_c, am vazut ca si palmierii tai desi sunt in curte, in aer liber, si relativ de dimensiuni mici au si vase la fel de mici. Cred ca vasele plantelor au importanta nu numai din ratiuni estetice, pecuniare sau de manevrabilitate.... cred ca cel mai important e ca plantelelor sa le fie bine si sa se dezvolte cat mai bine in ele si apoi bineinteles, celelalte considerente...Cu stima,
 

cataliny

Member
Despre Chamaedorea pot confirma si eu ca este iubitoare de apa pentru ca am gasit-o si la capitolul de acvaristica si avand acvariu am zi sa incerc si eu, si astfel am tinut o mica Cham.. scufundata intr-o sticla cu apa 5luni in care nu numai ca nu a murit ci a iesit si o noua frunza. Dar cred ca-s OFF TOPIC si mai cred ca un moderator ar putea muta (daca doreste) discutiile la curmali din samburi ca si acestia tot din niste samburi provin :rofl:.
 

mihai_c

Member
Cine a vorbit de sol foarte imbibat? Am zis ca le place apa, e mare diferenta. Ideal ar fi sa aiba pamantul din partea inferioara a ghiveciului umed in permanenta.

Daca nu as avea probleme cu spatiul, manevrele si nu in ultimul rand cu pretul mare al vaselor (vorbesc de ceramica) as pune palmierii in vase mai mari.
 
Sus