Curios dar ....adevarat!

sicora fabian

Active Member
De tomate altoite am auzit, dar tomate pe cartof este interesant - ambele sunt din aceeasi familie!
Deci solanina este produsa in frunzele de cartof . . .
 

fixpix

Active Member
Da Dane, curios, si poate si adevarat...
Desi n-as crede ca ar merge bine corcirea asta.
Asa pentru o poza pentru BBC, da, normal.
Dar chiar si putina mea cunostinta intr-ale legumelor imi zice ca sunt 2 plante cu cerinte oarecum diferite...
Ma insel?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cred ca e foarte posibil , doar ca nu stiu gusturile , o parte din planta strange hrana in tuberculi si una in fructe . cine si cum castiga?
 
Din cauza reclamelor de pe siteuri nu resusesc sa citesc stirea sau sa vad filmuletul ei. Stirea e preluata din Martie 2013 pe siteurile romanesti si cine poate sa ne ajute cu copy-paste ne-ar fi de ajutor :cry:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
E de la thompson deci cu ceva ne doar ca e destul de greu cu compatibilitatile sa nu fie otravitoare fructele ...ei zic ca nu
 

fixpix

Active Member
Plus ca, din cate tin minte (vazui news-ul asta acu cateva luni cred) plantele astea sunt ALTOITE.
Rosia pe cartof.
Ca altfel, nu vad cum.
Doar nu credeti ca lastarii care cresc din barabulele din pamant fac rosii :mrgreen:
 

cataliny

Member
Am altoit si eu cartoful cu rosii :) , pana acum pare sa fie ok doar ca pe balcon o sa cam fie chin, dar in numele stiintei..... Va tin la curent.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
salut , chiar ca e curios tare. Mie mi-au iesit firele de rosii , cartofi sunt , un carlig de altoire gasim... :D

Acusi iti trimit un Meiwa :cool: , i-am mutat acum o luna si sper sa se acomodeze pana la sfarsit de aprilie
 

cataliny

Member
Multam Dane ptr Meiwa (...atunci cand o sa comand ceva fertilizant de la tine).
Legat de experiment, o sa revin si cu poze cat de curand.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
tata tot nu vrea , se teme de otrava din florile de cartof regasite in florile de rosii si deci in rosiile in sine....nu stiu ce sa cred!
 

cataliny

Member
Nu stiu prea multe despre acest aspect al otravii posibil transferabile la rosii fruct, stiu din auzite ca ce este verde la cartof si chiar la rosii prezinta un risc mare de otravire la ingestare (de'aia sunt gogonelele asa apreciate), mai studiez, ca mai dureaza pana la fruct, gasim noi un sef pe la munca caruia sa i le recomandam ca fiind cele mai ecooo :evil: :tavalit: .
 

cristinaf

Well-Known Member
La rosii nu exista pericolul de otravire cu partile verzi. Mama dadea la vitei lastarii rupti si gogonele, si nu au patit niciodata nimic. Dar bineinteles, ca orice in viata, e nevoie de moderatie, nu s-a apucat sa indoape animalul cu ele.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cataliny a spus:
Nu stiu prea multe despre acest aspect al otravii posibil transferabile la rosii fruct, stiu din auzite ca ce este verde la cartof si chiar la rosii prezinta un risc mare de otravire la ingestare (de'aia sunt gogonelele asa apreciate), mai studiez, ca mai dureaza pana la fruct, gasim noi un sef pe la munca caruia sa i le recomandam ca fiind cele mai ecooo :evil: :tavalit: .
esti belea! :)
 
Sus