Curatarea frunzelor la orhidee

sarselia

Active Member
Moderator
Pentru ca e inca iarna si pentru ca mi se tot depune praful pe frunzele orhideelor m-am gandit sa deschid acest topic in speranta ca ne vom invata unii pe altii cum sa le intretinem cat mai bine.
As vrea sa va intreb si pe voi cum le curatati frunzele de praf?
Daca ar fi vara as putea sa le dusulesc mai des dar fiind iarna si fiindu-mi frica sa nu le afectez cu prea multe dusuri axisul nu prea stiu cu ce sa le curat.
Voi incerca cu o carpa moale sau cu o bucata de vata inmuiata in apa.
Dar parca doar apa nu le da acel luciu frumos.
Citisem undeva pe Internet ca se pot sterge frunzele orhideei Phalaenopsis cu...lapte.
Ati incercat asa ceva?Ma gandeam ca totusi laptele acela de pe frunze la un moment dat incepe sa capete un anumit miros.
:? :? :?
 

danya

Active Member
Cu lapte n-as incerca! Eu mai dadeam cu bere pe plante si le dadea luciu frumos...
Pe singura orhidee pe care o am dau cu o carpa moale si e ok.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mda si eu ma gandisem la varianta cu bere dar nu stiu daca merge la orhidee asa ceva ca nu am gasit pe nicaieri sa scrie.Iar de lapte...sincera sa fiu nici eu nu as incerca.
:)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ca sa fie si mai ciudat citeam mai inainte pe Internet cum ca unii isi curata frunzele orhideelor de praf si de petele lasate de apa cu:
maioneza :bolnav: , sucuri acidulate etc. dar vad ca se insista puternic pe lapte.
Ciudat tare de tot!
 

Kati

Active Member
Eu le curat cu un burete umed, in acest fel nu se scurge apa pe unde nu trebuie.
Off topic
De fapt asa curat toate plantele, doar vara le trag cate un dus.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu le curat cu o carpa moale umezita usor cu apa...Am vazut si produse care sa dea luciu la frunze da' nici nu ma gandesc sa le dau cu toate porcariile alea...
 

ghia_don

Active Member
Si eu tot cu o cirpa moale umezita sterg frunzele plantelor, nu folosesc nimic altceva, chiar daca apa mea e cam dura si de la stropit mai ramin pete pe frunze.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult fetelor.
Totusi eu insist legat de faptul ca stergandu-le doar cu apa frunzele nu scapa de toate petele de apa mai vechi si nici nu capata acel luciu frumos.
Ar mai fi oare vreo metoda prin care s-ar putea ajunge la acel luciu frumos?
:? :? :? :? :? :?
 

veretregn

Active Member
sarselia a spus:
Mda si eu ma gandisem la varianta cu bere dar nu stiu daca merge la orhidee asa ceva ca nu am gasit pe nicaieri sa scrie.Iar de lapte...sincera sa fiu nici eu nu as incerca.
:)
alcolul etilic este daunator;
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mda stiam si eu si nu am incercat dar nu stiu de ce se gasesc si sfaturi din astea pe Internet.
:(
 

Anita

New Member
Zilele trecute am văzut la serviciu ca doamna de la curățenie avea un spray anume pt orhidee, mi-a dat de gândit, până atunci le ștergeam cu o cârpă moale puțin omezita, așa că, am acasă unt/ulei bio de cocos la borcanel, m-am gandit eu, ..oare ce o avea dacă le șterg cu o cârpă și puțin unt de cocos, au căpătat un luciu frumos, nu știu ce sa spun, am insistat sa șterg (cu grijă ) surplusul de unt , of și am avut un accident cu una dintre ele aseară, :(( i-am rupt lastarul, chiar se pregătea să înflorească, ce ciudă îmi e.
 

Roxanna

Active Member
Zilele trecute am văzut la serviciu ca doamna de la curățenie avea un spray anume pt orhidee, mi-a dat de gândit, până atunci le ștergeam cu o cârpă moale puțin omezita, așa că, am acasă unt/ulei bio de cocos la borcanel, m-am gandit eu, ..oare ce o avea dacă le șterg cu o cârpă și puțin unt de cocos, au căpătat un luciu frumos, nu știu ce sa spun, am insistat sa șterg (cu grijă ) surplusul de unt , of și am avut un accident cu una dintre ele aseară, :(( i-am rupt lastarul, chiar se pregătea să înflorească, ce ciudă îmi e.
Eu le sterg cu apa in care adaug putina zeama de lamaie. Fiind acida, sterge frumos petele ramase de la calcarul din apa. Nu mi se pare o idee buna sa folosim nimic gras, pentru ca nu doar ca astupa porii din frunze si nu le mai lasa sa respire, atrage praful, dar am vazut cazuri in care se infiltreaza efectiv in frunza si apar niste pete urate. Ma gandesc ca daca planta ar veni in contact cu grasime pe o suprafata prea mare ar putea sa moara, cum am vazut ca a patit cineva pe youtube.
 
Sus