Curatare pietris

liviu m

Member
Am o intrebare pentru cei care s-au mai lovit de urmatoarea chestiune: in gradina am zone amenajate cu pietris decorativ, o alee circulara cu pietris de rau..si as mai vrea sa mai fac cateva lucruri. Dar, problema mea este...cum curat de frunze aceste zone? La toamna, curtea se va umple de frunze, pentru ca am un artar imens chiar deasupra gradinii! Grebla si matura nu le voi putea folosi, pentru ca ar insemna sa "scarman" pietrisul...intelegeti voi!
Dar in general, atunci cand ai o curte mare, o gradina in care combini pietris decorativ cu zone verzi, cum se procedeaza?
Multumesc!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Iei o chestie din aia care sufla aer,sau un aspirator de gradina dotat cu sac pt. frunze.Dar ar fi mai bine sa sufle frunzele intr-o anumita directie si dupa aceea le aduni cu grebla.
 

FlorentinaS

Member
Eu am curatat si curat inca totul cu mana de pe pietrisul decorativ- frunze, bucati de scoarta, buruieni, hartii aduse de vant de la vecini :mrgreen:
Dar nu am zone mari cu pietris, adunate cred ca fac vreo 20 mp...
Daca ai mai mult de curatat, poate merita un aspirator de-ala...
 

liviu m

Member
Nici eu nu am zone mari cu pietris, dar oricat ar fi de putin tot trebuie curatat de frunze. Multam de sfaturi.
 

victoria222

Active Member
Cu matura e foarte simplu. Le aduni intr-o gramada si le pui in sac. Bucatelele mici de frunze uscate care se rup, intra in pietris si dispar.
 
Sus