Cupressus macrocarpa "Wilma" poate fi resuscitat?

AbraMack

Member
Buna ziua...


As avea si eu nevoie de un sfat, daca se poate....
Ma puteti lamuri si pe mine ce cerinte are Cupressus macrocarpa "Wilma"?
In iarna cand l-am luat, l-am folosit pe post de bradut decorativ pentru fiica mea... Nu a parut sa il deranjeze si era ok...
Acum, in vara, e galben si are alura unui pomisor uscat... Am inteles ca tolereaza bine soarele...il tin pe terasa dar nu da niciun semn de ameliorare... L-am pierdut?...
Astept cu interes sfaturile dumneavoastra.... In speranta ca il voi mai putea salva, va multumesc anticipat
_________________
 

adrianam

Well-Known Member
Daca a stat in casa sau la caldura pe perioada iernii atunci aceasta s-ar putea sa fie cauza.
Coniferele au nevoie obligatoriu de repausul de iarna.
 

mflorian

Member
Re: Cupressus macrocarpa "Wilma" poate fi resuscit

AbraMack a spus:
In iarna cand l-am luat, l-am folosit pe post de bradut decorativ pentru fiica mea... Nu a parut sa il deranjeze si era ok...
Acum, in vara, e galben si are alura unui pomisor uscat...
În iarnă, cînd l-ai folosit pe post de brad de Crăciun, bradul respectiv era în stare de repaus. L-ai dus la căldură şi l-ai scos din starea de repaus, dar i-ai oferit condiţii total impropice, respectiv lipsă acută de lumină şi aer uscat. Chiar dacă părea că nu îl deranjează, acesta a intrat în agonie cînd încă arăta verde şi frumos. Acum, probabilitatea să îl recuperezi este de 10%.

Regula cu brazii de Crăciun în ghiveci este că aceştia trebuie să fie ţinuţi într-o încăpere rece şi maximum o săptămînă, apoi trebuie scoşi afară, la frig.
 

AbraMack

Member
Multumesc...

Va multumesc pentru raspunsuri... As putea totusi sa incerc sa il replantez in pamant proaspat? Daca da, in ce fel de pamant ar trebui sa il plantez sau ce inlcud acele 10% sanse de a-l recupera?
 

andreeahana

New Member
helou, mi-am cumparat si eu un cupressus wilma si nu stiu exact cum ar trebui sa il ingrijesc ca sa nu il pierd va rog ajutati-ma. Multumesc
 
A

Anonymous

Guest
Stiu ca la conifere daca se deshidrateaza nu mai ai nici o sansa sa le rehidratezi.Eu am pierdut asa in iarna trecuta trei brazi nou plantati.A fost o iarna uscat chiar secetoasa,nu i-am udat si in loc sa se prinda s-au uscat.
 
Sus