Cum va alegeti violetele?

cornelia

Fondator
Membru staff
Vad ca multe dintre voi capata nebunia asta cu piticele multicolore, asa ca va intreb: dupa ce criterii le alegeti? Nu le puteti avea pe toate, asa ca trebuie sa alegeti si as vrea sa stiu pe ce anume va bazati. Nu mi-o spuneti pe aia cu "iau tot ce-mi place". Va rog. :mrgreen:
 

mymo

Active Member
Mie-mi plac varigatele si cele cu fantasy.Daca ar fi sa cumpar pe astea le-as alege desi ca am inteles ca la cele cu fantasy nu toti pui ies la fel.
 

Fleur

Active Member
Cornelia, asta cu placutul e unul din criteriile importante dupa care ne alegem plantele. Eu ma gandesc si la faptul daca-i pot oferi un loc potrivit dar ochiul face alegerea abia apoi supervizeaza alegerea creierul care-i gaseste locul si finatele :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu cred ca am sa le aleg dupa comportament. Unele cresc urat, cu frunze risipite, neuniforme, cu gogoloaie de suckeri din care nu intelegi nimic. Altele fac figuri la forma si culoarea florilor, chestie care chiar ma oboseste. Nu-mi plac frunzele gofrate, trunchiurile inalte si nici florile excesiv de mari sau de mici.

Na, am marturisit. :oops:
 

ena

Member
Cornelia, ma vad nevoita sa o citez pe emeclau "iau tot ce-mi place". Abia dupa aceea stau sa le analizez in functie de mai multe criterii, dar la inceput... :rofl:
 

emeclau

Active Member
bine punctat, Fleur :wink:
pe langa tot ce imi place, incerc sa achizitionez varietati pe care sa nu le vad la altii ( macar in tara) , normal ..daca te gandesti ca eu incerc sa si traiesc din asta :) ( nu si reusesc! :rofl: )...eu ma las condusa de'feeling" ..sunt unele pe care le vad si imi zic ca si mor de nu o am si eu...si apoi, stii vorba aia cu ai grija ce iti doresti??!!
le ador pe cele neconformiste, neobisnuite...iar Senk e tata lor :)
in iarna am facut o adevarata pasiune pentru cele galbene si rosii
in vara imi placeau la nebunie cele cu fantasy gen Jean Pierre Croteau, Phobos, Stargate, Star Wars
acuma imi plac cele wasp de mor ....na, deci in concluzie, ajung de unde am plecat
in schimb, nu imi plac cele albastre , pur si simplu, nu se lipesc de mine, ce sa fac?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si eu am avut o slabiciune pentru rosu si fantezie. Dar intre timp am testat mai multe varietati din fiecare categorie si am ajuns la concluziile de mai sus. :wink: Asa ca imi voi pune toate criteriile la treaba. Si inca ceva care conteaza la mine: dispunerea florilor - nu-mi plac florile risipite .. pe ici si pe colo ... Le vreau grupate in centrul rozetei. :oops:
 

emeclau

Active Member
eu nu am treaba, pot sa atarne in toate partile, ca unele mi-s dragi de mor .... :nu-i nimic:
 

emeclau

Active Member
ena, tu esti pe aceeasi minte cu mine...de nu mai pot aici cu treaba asta cu moderatul, iti pun o pila la sefa :) :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu una le aleg dupa culoarea florilor. Si-mi plac si mie cele cu buchet de flori dispus in centrul rozetei. Si apropo de variegate (care si ele-mi plac) am lasat-o pe mama sa-mi ude florile cat am fost in concediu si cand a vazut o violeta variegata mi-a zis:
"Auzi, draga, asta are ceva, saraca...o sa-i rup eu frunzele astea pe care le-a ars soarele" :rofl: :rofl:
 

Sash

Active Member
Eu mai nou vreau variegate cu floarea alba sau rosie... sau cele iesite din comun serios... cum ar fi cele cu floarea ca o varza micuta si creata sau cu floarea care pare lipicioasa (nu stiu cum sa explic... avea Leanna una cu nume rusesc).
Nu ma intereseaza pe unde fac florile insa daca incep sa-si arunce frunze cu petiol lung in toate directiile deja au facut primul pas inspre a fi inlocuite.

Emeclau mi-ai dat de lucru... ma apuc sa-l caut pe tatal lor :)
 
Sus