Cum trecem iarna cu plantele din gradina

albela

Active Member
Cred ca ar fi foarte util pentru cei cu gradina sa stim ce plante trebuie protejate de frigul iernii si care rezista fara probleme. De ex. la hortensie sunt pareri impartite, ca ar trebui protejata sau nu. Ce parere aveti din experienta personala?
 

albela

Active Member
Eu mi-am facut o lista cu plantele perene din gradina, pentru a vedea care trebuie protejate si care nu.
Plantele mele care necesita protectie la frig:
Hortensiile
Smochinii
O magnolie soulangiana pe care am plantat-o anul asta
Passiflora caerulea (nu e planta de gradina dar vreau sa o las si anul asta afara
Plante care nu necesita protectie:
Hibiscusii siriacus si moscheutos
Trandafirii (doar musuroire)
Bujorii
Bignonia
Weigela rosa
Cytisus
Aquilegia
Syringa vulgaris
Calycanthus
Clematite
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu as adauga la capitolul perene si
crisantemele,
liliacul,
iasomnia,
hosta,
lavanda,
rosmarinul,
salvia,
menta,
irisii/stanjenei,
primule
soiul acela de laur salbatic cu flori galbene
si mai adaug daca mai imi amintesc.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Buna idee topicul asta, Albela!
Eu mai am afara camelii pe care anul trecut nu le-am protejat si au fost ok (depinde si de taria gerului, daca vom ajunge la mai mult de -15 grade o sa ma gandesc sa le fac ceva).
Din pomisori tot ce e sempervivens nu i-am protejat - gen ilex, buxus, cotoneaster, lonicera pileata, iedera...
Ce faceti cu lonicera sau cu glicina??
 

mymo

Active Member
Eu nu am protejat magnolia,desi a fost de 30 cm,primul an,nici hortensia dar e roz comuna,nici lonicera sempervirens.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Glicina/wisteria ar cam trebuie protejata
Si clematitele
Ionicera comuna e rezistenta.
 

albela

Active Member
Eu nu am protejat clematitele. Doua au dat de jos si una a inmugurit pe tulpinile de anul trecut. Asa ca nu le protejez nici anul asta.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Sa nu uit,
cei ce au gazanii sa nu le lase in gradina,sa le puna in ghivrci si cu ele in casa,intr-un loc mai racoros,dar luminos.Pana-n n primavara isi vor dubla volumul.

La perene mai adaug margaretele.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Cu verbinele la fel,n-am axperimentat insa am citit in gradina mea de vis.
 

albela

Active Member
Am sa incerc eu cu o gazanie anul asta. Chiar mi-ar place sa reziste peste iarna si sa se faca mari :D .
 

mymo

Active Member
Eu nu mai inteleg nimic....aici scriem si plantele perene sau doar cele care trbuie protejate iarna?
Nici eu nu am protejat clematitele nici in primul an.
 

mirela06

Active Member
Dragelor, nici eu, ca na, nu am fost asa experimentata. Am adunat la flori, dar am cautat de cele de care aveam nevoie. Nu am protejat nimic si iata ca toate sunt bine merci. Inclusiv biata Passiflora, care credeam ca a disparut. Se inalta repede si plina de incredere. A depasit 1 m si jumatate. Poate nu o voi vedea cu flori, fiind mai tirzie aparitia ei, dar cred ca a simtit dorinta mea de a fi acolo. De cite ori treceam, ma uitam la locul gol de unde am indepartat-o cu totul si-mi doream sa reapara. Este asa o minune ca a facut-o. Sigur sotul nu a scos toate radacinile. Sunt asa de fericita si pt. a nu avea trista experienta cu disparitia, voi avea grija sa o protejez. Poate, in timp, la fel ca si Alstromelia, se va aclimatiza . :)
 

albela

Active Member
Mymo eu am deschis topicul ca sa dicutam de plantele de gradina care necesita protectie peste iarna. In mod normal asta se refera doar la perene ca cele anuale mor oricum. Ca se mai deviaza putin de la subiect, asta e, se intampla deobicei cam peste tot. Dar numai putin :wink: .
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Imi cer scuze pentru incurcaturi,nu am vrut decat sa fiu si eu utila.
Am incercat sa raspund la:
Cred ca ar fi foarte util pentru cei cu gradina sa stim ce plante trebuie protejate de frigul iernii si care rezista fara probleme. De ex. la hortensie sunt pareri impartite, ca ar trebui protejata sau nu. Ce parere aveti din experienta personala?
 

nick1971

Active Member
Mnina a spus:
Eu as adauga la capitolul perene si
crisantemele,
liliacul,
iasomnia,
hosta,
lavanda,
rosmarinul,
salvia,
menta,
irisii/stanjenei,
primule
soiul acela de laur salbatic cu flori galbene
si mai adaug daca mai imi amintesc.
dar nu ai spus ce-i cu ele, rezista sau nu :D
 

mirela06

Active Member
Daaa. Am si eu citeva din cele enumerate de Mnina. Un exemplu: salvia a avut toata iarna frunze. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Toate cele enumerate de Mnina da,rezista cu brio.........altfel nu facea acest "inventar" al lor :)
 
Sus