Cum se prinde leandrul?

mymo

Active Member
Eu am prins in apa 8 din 9,ce-i drept a fost vara,cred ca temperatura are totusi un cuvant de spus.......poate sunt fete care au reusit si in perioada mai rece.Pana primesti raspuns,te rog,daca vrei,sa te prezinti la sectiunea"gradinari",te primim cu bratele deschise :hug:
 
D

dyayzh

Guest
Tot in apa am prins si eu. Dar dureaza, trebuie musai sa ai rabdare. Sa aiba caldurica, nu gen calorifer, dar camera incalzita si daca in 2 saptamani inca e ok, atunci esti pe drumul cel bun :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lasa crenguta in apa.Iarna in general leandrul nu se prinde .Daca zice cineva altfel ii va creste si nasul :rofl:
Asa ca la primavara daca chiar doresti se va putea :D
 

cory_helen

Active Member
a inceput sa mustaceasca unul dintre leandrii mei... cam greu, are cam o luna de cand sta in apa... dar tot e bine...

sper sa inceapa si celalalt... e de bine... :visator:
 
D

dyayzh

Guest
E chiar foarte bine. Lendrul face greu radacini. Esti norocoasa :D
 

nutilepadat

Active Member
Si eu am avut un lastar de leandru primit de la Iudit ,a stat cuminte sub pet,dar m-au mancat degetelele....si l-am mutat in pamant fara pet....s-a pleostit :x
 

cory_helen

Active Member
as vrea sa iau acasa varful de la cel care nu a mustacit si sa-l pun in turba cu pet in cap...

sa vedem ce se intampla... las fragmentul in apa... si poate se prind pana la urma toti...

asa ar fi ideal... 8)

:wink:
 

nutilepadat

Active Member
Cory_helen stai linistita nu te chinui prea tare ...cai ai sa vezi la primavara puzderie le lastari pe forum de dat .....eu sunt prima dar nu am decat 2 culori
 

cory_helen

Active Member
mersi mult, dar asta pe care incerc sa-l prind l-am vazut inflorit... e un roz suuperb...

daca te oferi cu un lastarel, nu am nimic impotriva... eu primesc... :rofl: 8)

dar pana la primavara e cale atat de lunga... parca nu se mai termina iarna... si nici nu a inceput... :?

tu ce culori ai? ca tot ai zis...????? :wink:
 

mymo

Active Member
Eu am prins leandrii cel mai bine in apa,din 9 au facut radacini 8.Iar 2 i-am pus in pamant,pe vremea aia nu stiam metoda "cu petul in cap" si s-au prins amandoi,dar asta se intampla vara.Mie nu mi s-a parut greu de prins.
 

adrianam

Well-Known Member
In septembrie am pus si eu cam 8 butasi in apa si i-am acoperit cu o punga. Dintre ei 4 au facut radacini. Cam pe 15 noiembrie i-am pus in ghivece. Din patru, am ramas cu unul singur deocamdata.
Si se pare ca este plin de testosi, mi-e frica sa nu dea si la alte plante.

Ceilalti cred ca aveau mai multe sanse daca ii tineam tot in apa pana la primavara.
 

Angelinna

Member
si eu m-am necajit o gramada cu prinsul leandrilor. am adus din franta si italia culori deosebite pe care mi le-am dorit foarte mult dar nu s-au prins desi am facut mari eforturi.
apoi, in toamna a venit mama cu niste crengute din grecia luate la nimereala care nici macar nu stim ce culoare vor inflori si s-au prins de minune in apa simpla (in sticla acoperita cu hartie ca sa stea la intuneric- fara radistim fara pet fara nimic)

morala nr.1 - nu ni se prind leandrii pe care ni-i dorim cel mai tare ci aceia la care nu punem atat de mult suflet

morala nr.2 - crengutele tinute in conditii identice unele s-au prins si altele nu, deci nu e dupa noi; e dupa cum vor ele. (asta pentru cele care se intreaba ca si mine daca au gresit cu ceva)

succes !
 

cory_helen

Active Member
cum sunt testosii astia? este posibil ca de asta sa-i fi pierdut... sa-mi fac rezerve de pe acum de insecticid...

nu se poate da cu "flit"????? :rofl: :rofl: :rofl: :?
 
Sus