Cum se numeste?

xamrita87

New Member
Am primit si eu o floare si nu am idee cum se numeste. Problema e ca i se tot ingalbeneste cate o frunza la aprox 2 zile, iar varful plantei s-a uscat si ingalbenit. Cand am primit-o era ok.
Ma puteti ajuta va rog cu denumirea ei si cu sfaturi?

Multumesc
 

Atașamente

  • 74,6 KB Vizualizări: 27
  • 60,8 KB Vizualizări: 24
  • 89,6 KB Vizualizări: 22

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Stephanotis e denumirea plantei , poate fi de la sol prea umed , vremea rece in caz ca e luata acum si mutata prin masina sau de la acomodarea ei
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am una acolo unde lucrez , am salvat-o din biroul cuiva , are 3 ani de cand sta bine mersi ....am hranit-o doar cu apa minerala si e verde foc ... insa nu are lumina destula cat sa progreseze mai vertiginos si asa ramane mica deocamdata dar am salvat 2 muguri de crestere. Probabil are nevoie si de sol nou , oricum reteta , nu o ud pana nu e uscat solul , nu complet dar mai bine de 1/2 din el
 

xamrita87

New Member
Era destul de cald in camera unde o tineam si posibil sa o fi udat cam mult. O sa raresc udarile si am mutat-o intr-o camera mai racoroasa, unde tin si orhideele si un cyclamen la care le merge tare bine. Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu e Mana Maicii Domnului. Aceasta e denumirea populara pentru o planta cataratoare de exterior, lonicera caprifolium (caprifoi).

In fotografii e, asa cum spunea danero, stephanotis, planta de interior denumita popular iasomie de Madagascar.
 
Sus