Cum se numeste aceasta planta?

tzep

Well-Known Member
Moderator
Banuiesc ca este o Austrocylindropuntia. Acum ea ar trebui sa fie in repaus, adica sa nu fie udata si sa stea la lumina intr-un loc racoros, min 8 grade C. Substratul nu e prea bun, trebuie mai mineral in amestec cu organic si drenaj foarte bun.

Revin: m-am mai uitat la foto si acum inclin spre Opuntia vulgaris sau monacantha f. monstruosa. Nu e intr-o stare prea buna si nici nu face parte dintre cactusii obisnuit intilniti prin colectii chiar daca nu prezinta dificultati mari in ingrijire. E deshidratata si asa cum am mai spus substratul nu-i pe placul ei, de "ghiveci" nici nu mai spun.

Eu as proceda asa cu ea: scoasa din cutia de tabla, studiat radacinile sa vezi daca nu sunt lighioane pe acolo, lasata in loc uscat si luminos cateva zile (pentru a se cicatriza eventualele rani din timpul manevrelor de mutare) apoi pusa intr-un vas de marime corespunzatoare dar nu prea mare si cu multe orificii de scurgerea a apei. Daca vasul e mult prea mare planta se va concentra pe radacini in detrimentul tulpinilor. Dupa mutare nu uzi inca cateva zile. In continuare depinde de modul cum a fost tinut pana acum, in repaus sau nu.
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Crin e cu siguranta.
Intrebare intrebatoare: am vazut varietatea asta de anemone intr-o gradina si am facut o pasiune pentru ele. Aveti idee ce varietate sunt si de unde mi le procur?


WP_20130313_019.jpg
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
AnDu - mersi dar cele din linkul tau sunt anemonele obisnuite, pe care le stiu si eu. Astea din poza sunt alt soi iar de jumulit gradina aia n-am cum (plantele oricum se inmultesc prin bulbi deci nu au cum sa iau butasi). Si eu oricum vreau sa cumpar asa ceva :), numai sa stiu ce sa caut.
 
Sus