Cum se inmulteste gloxinia?

crysty

Active Member
Alte înfloriri!
Foarte frumos ma lasa fara cuvinte pasiunea si rabdarea pe care o ai ca sa ajungi cu copilasii pana la generatia a 10 de incrucisare. Am zis bine ? A 10-a ?
Asta inseamna sa te dedici complet si sa nu existe limitari in ce priveste lumina, temperatura sau costurile de "fabricatie".
Si tot asta inseamna, adica rezultate excelente, cand o anumita planta se simte bine intr-o anumita casa si aici nu ma refer la probabilul mit de rezonanta bioenergetica a florilor cu stapanul ci la combinatia intre lumina (din belsug), temperatura (constanta) , sol (afanat) , aer (proaspat) , apa si lipsa daunatorilor , care combinatie a iesit perfecta pentru acea planta si o face sa se simta bine.
Unele plante pot muri din cauza ca nu se simt bine intr-un anumit mediu sau nu au reusit sa se adapteze si anume au o crestere inceata aproape de repaus, cadere inexplicabila de frunze ,practic planta refuza sa mai creasca si moare cu timpul indiferent de tratamente sau ingrasaminte.
De asta recomand celor care vor sa aiba o planta in casa, si au cumparat una si nu le-a trait planta, sa incerce iarasi in alt sezon sau cu alt fel de planta de interior pana gasesc una care merge bine,,, si pe cat posibil sa cumpere de la crescatorii amatori nu de la florarii pentru ca plantele crescute de pasionati sunt calite , destul de aclimatizate si se adapteaza mai bine noului mediu decat cele de la florarie aduse din sere si solarii sau/si din afara.
Tot asa am si eu un plic de scortisoara praf luat de curand ca nu mai aveam si pana la urma ori o sa am nevoie de el ca antifungic (desi prefer chimicul inaintea asteia) sau o folosesc la vin fiert. Atat timp cat mai am Thiovit ramas de cand am tratat niste trandafiri de fainare la cineva, il consum pe asta daca am nevoie pana se termina.
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
Mulțumesc mult pentru aprecieri! Nu sunt chiar la a zecea generație, acele numere sunt niște însemnări ale mele pe fotografii ca să știu în timp care plantă cu care a fost polenizată și cum a rezultat hibridul. Am o agendă unde notez tot și dacă vreau să-mi amintesc imaginea florii respective, cu ajutorul numărului, descopăr imediat poza.IMG_20190118_192512_107.jpg IMG_20190118_192452_781.jpg IMG_20190118_192435_708.jpg
 

crysty

Active Member
Da, pentru a ajunge la a 10a generatie inseamna sa fi recoltat si semanat 9 ani la rand semintele de aceeasi planta iesita.
Pe plicurile de seminte din comert daca scrie F1 inseamna hibrid prima generatie si de asta cand am vazut cu F am crezut ca e vorba de acelasi hibrid ajuns la a 10a generatie.
Am o agendă unde notez tot și dacă vreau să-mi amintesc imaginea florii respective, cu ajutorul numărului, descopăr imediat poza.
Esti Darwin reincarnat :nod: El era pasionat de inmultirea, incrucisarea si studiul speciilor lucrand chiar si pe orhidee . Studiile lui sunt fundamentul biologiei de astazi pe care o stim. (sursa canalul TV Da Vinci Learning)
Dar in ziua de azi pe cale industriala noile specii sunt create prin manipulare genetica de asta noile specii sunt cam imperfecte in unele privinte (cel mai bun exemplu hibrizii de legume si fructe) pentru ca nu se poate crea in cateva luni de zile de bioinginerie ceva ce naturii i-a luat milioane de ani. Ce se chinuie aia sa faca pepeni cu gust de mar , rosii albastre si alte chestii nu le iese decat pe jumate .
De asta s-a ajuns ca in ziua de azi romanii sa caute din ce in ce mai mult pentru consum vechile soiuri de rosii cu gustul de odinioara si firmele care produc seminte incep sa inmulteasca putinele seminte de specii autohtone care le-au putut aduna din tara. Pe Agro TV s-a spus ca semintele de la celebrele rosii Inima de Bou se vor putea gasi in comert peste 1 an sau 2 impreuna cu alte 2 specii de rosii si una de varza .
 

florin srcl

Active Member
Da, pentru a ajunge la a 10a generatie inseamna sa fi recoltat si semanat 9 ani la rand semintele de aceeasi planta iesita.
Pe plicurile de seminte din comert daca scrie F1 inseamna hibrid prima generatie si de asta cand am vazut cu F am crezut ca e vorba de acelasi hibrid ajuns la a 10a generatie.

Esti Darwin reincarnat :nod: El era pasionat de inmultirea, incrucisarea si studiul speciilor lucrand chiar si pe orhidee . Studiile lui sunt fundamentul biologiei de astazi pe care o stim. (sursa canalul TV Da Vinci Learning)
Dar in ziua de azi pe cale industriala noile specii sunt create prin manipulare genetica de asta noile specii sunt cam imperfecte in unele privinte (cel mai bun exemplu hibrizii de legume si fructe) pentru ca nu se poate crea in cateva luni de zile de bioinginerie ceva ce naturii i-a luat milioane de ani. Ce se chinuie aia sa faca pepeni cu gust de mar , rosii albastre si alte chestii nu le iese decat pe jumate .
De asta s-a ajuns ca in ziua de azi romanii sa caute din ce in ce mai mult pentru consum vechile soiuri de rosii cu gustul de odinioara si firmele care produc seminte incep sa inmulteasca putinele seminte de specii autohtone care le-au putut aduna din tara. Pe Agro TV s-a spus ca semintele de la celebrele rosii Inima de Bou se vor putea gasi in comert peste 1 an sau 2 impreuna cu alte 2 specii de rosii si una de varza .
Eu zic că suntem și niște prefăcuți și niște pretențioși fițoși. Păi bunicii noștri care zicem noi că mâncau natural cele roșii românești ( dau doar exemplul ăsta) , le consumau atunci când era timpul lor. Noi acum am vrea să avem roșii proaspete pe masă și în decembrie și în ianuarie și tot anul dacă se poate. Nu poți forța natura decât cu repercusiunile la care sa ajuns. De unde roșii românești bio în anotimpul de iarnă? Și atunci de ce ne mai plângem ? Mănâncă tată orice produs la timpul lui dacă-l vrei și sănătos să fie. Cum poate concura tanti Marița de la țară, care pune sămânță normală, la timpul normal, în pământ normal, cu fițele noastre? Nu trebuie să se adapteze și ia la noile cerințe ca să supraviețuiască? Și uite așa își face solar și pune alte soiuri de laborator care să-l satisfacă pe ghirțoiul simandicos. Florile sunt flori, cu ele ne putem juca dar cu alimentele....
 

crysty

Active Member
@florin srcl Asa e. Noi traim langa unul din cele mai mari bazine legumicole din tara, Matca , si primavara mai mult, cand vin pe piata taranii cu rasaduri am ocazia sa mai schimb 2 vorbe cu cineva . Si din ce am observat cei care influenteaza piata , mai exact ce mancam, sunt cumparatorii cu bani din Romania si firmele de bioinginerie care produc soiuri noi pe banda dar totdata si tot felul de fake news ..cum ca soiul respectiv este aproape perfect, ca este o minune creata , este rezistent la boli, este mai productiv. Unele chiar sunt intr-o oarecare masura dar stii care e problema cu hibridele ? Degenereaza in timp. Insasi ing. Horia Ghibu a spus la "Ce vor Plantele" ca hibridul este bun cand este prima generatie, pe urma incepand cu a 2a generatie , ii scad caracteristicile cam cu 10-15% per generatie cu alte cuvinte daca folosesti aceeasi samanta ani la rand nu mai ai costuri reduse , poate e adevarat sau fals dar asa te face sa cumperi in fiecare an, seminte de hibrizi F1, si astea sunt scumpe chiar prea scumpe decat merita.
Nu as da niciodata 6-7 lei pe 6 seminte de petunie F1 hibrida. In primul rand ca nu vei ajunge in vara cu 6 fire ci cu 4 sau 5 pentru ca ar putea ca o samanta sa nu germineze, sau se ofileste pe parcurs un pui de rasad. Am patit asta pe o muscata hibrid.
Rosiile care apar pe piata, crescute in romania, inca de la 10 mai,,, sunt fortate cu stimulente de crestere , inhibitori de crestere pentru a avea o planta pitica si cu stimulente de coacere , o declara deschis si fara frica cineva care creste rosii de 17 ani in teleorman (chiar te rog sa urmaresti tot videoul chiar daca e din 2016) daca apare banner de reclama il scoti cu click pe X din coltul lui :
Da de inteles ca unii chiar in asociatii find, pun stimulente de crestere si coacere pe ascuns fara ca romanul sa stie ce mananca, cu riscul de a fi prinsi la un control pe piata la chimicalele din rosii. Si cum se intra ca producator de legume pe supermarket prin relatii de genul daca esti ruda cu prefectul.
De cate ori ma duc la kaufland trec si pe la raionul de legume sa vad ce plante aromatice la ghiveci are. De 2 ori am vazut acolo menta plina de paduchi verzi. Cine naiba face contractele la asa ceva ? Ca sa nu mai zic ca pentru un ghiveci de 5,50 lei cu 2 fire de busuioc mic in mijloc nici nu se merita. Sa vezi cand vindeam la cineva cateva ghivece cu busuioc la 3 lei bucata ce fel aratau ca sigur meritau sa intre pe supermarket .:-D
Taranul si fermierul din bazinul legumicol aude la altii si o sa cumpere samanta de la distribuitorii locali care si ei la randul lor stiu de la distribuitorii nationali sau internationali care si ei stiu la randul lor de la laboratoare ca un anumit soi salveaza din costuri de productie si aici poate fi vorba si de fake news. Sau cumpara si pentru ca doar anumite soiuri sunt la vanzare cu alte cuvinte piata de seminte poate fi manipulata si implicit ceea ce cumparam de la taraba si doar prin stocurile disponibile de anumite soiuri de seminte. Ca sa nu mai vorbim de subventii daca ele sunt pentru o anumita specie sau soi.
Exact ce incepe a se intampla acum cu recuperarea productiei de porci in Romania dupa pesta porcina prin faptul ca fermele maternitati livreaza sau urmeaza, doar rasa de Mangalita si inca una.
Scuze moderatori pentru offtopic. Daca trebuie ,stergeti postarea.
 
Ultima editare:
Sus