Cum se inmulteste gloxinia?

cornelia

Fondator
Membru staff
Mio probabil ca ai plantat bulbii invers si cresterea a mers spre ... gaurile de scurgere. Daca i-ai scos la lumina, chiar daca primele frunze vor fi mai stalcite, probabil ca vei avea si plante cu flori in cateva luni. Rabdare si grija. Unele lucruri nu le inveti decat daca le incerci.

Bine ai... indraznit! :wink:
 

mio

Member
cornelia a spus:
Mio probabil ca ai plantat bulbii invers si cresterea a mers spre ... gaurile de scurgere. Daca i-ai scos la lumina, chiar daca primele frunze vor fi mai stalcite, probabil ca vei avea si plante cu flori in cateva luni. Rabdare si grija. Unele lucruri nu le inveti decat daca le incerci.

Bine ai... indraznit! :wink:
Multumesc mult Cornelia pentru onoarea de a-mi raspunde personal. Nu am fost eu explicita. Eu cand "culc" plantele pe timpul iernii pun farfurioarele deasupra ghiveciului, de aceea au inmugurit turtite saracutele, dar ideea e ca a mers. Anii trecuti au avut flori spectaculoase si extrem de multe, trag nadeje ca si acest an vor fi foarte vii. Am inmultit si din frunze si din tija florala, toate au mers si le-am daruit prietenelor mele. Am mai avut o surpriza. Am plantat o frunza cu radacini (fara bulb mic format) si ea s-a uscat. Nu am smuls-o ci am taiat la nivelul pamantului. in acel ghiveci am plantat alta floricica deoarece ghivecele mele sunt foarte des mixte, adica pun alaturi butasi de orice plantuta gasesc numai sa stea in pamant sa nu moara urmand sa o asez la "casa" ei cand cumpar ghiveciul potrivit. Spre mirarea mea in primavara aveam pe langa planta titulara (a ghiveciului) si gloxinii firave in patru frunze. Le-am cumparat si lor ghivece iar acu sunt plante in toata puterea. Este foarte adevarat, daca ajungi sa-i cunosti cerintele e o planta tare usor de inmultit si crescut.
Iti multumesc pentru primire! :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acum am inteles cum e cu farfurioara. Dar in cazul plantarii inverse nu m-as fi mirat sa iasa planta prin gaurile de scurgere. Au mai fost cazuri. :wink:
 

bibacj

Member
Am si eu 2 nelamuriri:
Cat de mare trebuie sa fie bulbul format in apa?
Una dintre gloxiniile mele a inceput sa isi arate cateva frunze. E prea repede sa incep sa o ud? Sa incerc sa ii gasesc un loc mai intunecos?
 
A

Anonymous

Guest
Acum trebuie sa ii acorzi ingrijirile obisnuite din perioada de vegetatie.
 
A

Anonymous

Guest
se inmultesc si prin seminte? a incercat cineva? eu am lasat sa faca seminte doua din tijele florale si vreau sa vad ce seminte fac,si...tot procesul mai departe.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Semintele sunt mici si daca nu ai conditii supravegheate procesul este indelungat. Eu inca ma mai lupt cu niste plantute obtinute din seminte ... dupa aproape 2 ani.
 
A

Anonymous

Guest
Ella ,mi-ai dat aripi!!!! Sint faine,si deci, se poate !!! Chestia dezavantajoasa pt mine e ca in loc sa culc gloxinia ( si e singura care o am) trebuie sa o tin in vegetatie. ma gindeam sa n-o pierd...,dar mi-am zis "ori la bal.ori la spital" - vreau sa vad ce iese....si sper sa merg la bal!!!!!!!!
 

dorinas

Member
Poti sa-i plantezi in februarie - martie sau mai repede daca vezi ca intra in vegetatie (eu i-am plantat deja pentru ca au facut frunzulite).
 

simona2

Member
Cand l-am cumparat , bulbul meu nu avea nici o frunzulita data , si totusi l-am plantat . Cam in cat timp ar trebui sa rasara frunzulitele ?
 

simona2

Member
Bulbul meu de gloxinie are 1 luna si ceva de cand l-am plantat si nu a dat nimic. Este la fel cum l-am pus.Sa-mi pierd speranta de vreo gloxinie de la el ?
( este bulb din comert )
 

ella

Member
Oricum sunt prea inghesuite.Am gresit la plantare,trebuia sa amestec semintele cu nisip si nu se ingramadeau asa.Pe la sfarsitul lui martie cred ca le pot transplanta,merci!
 
Sus