Cum se inmulteste gloxinia?

simonac

Member
mai, dar ce le-ai facut??? eu am doar una pusa din vara care a facut 4 frunzulite si s-a oprit! acum vad ca ii iese inca un pui de langa!!!
 

Erwin

Member
Nimic, le-am inradacinat in apa, apoi le-am pus in pamant si dupa o vreme s-au uscat si din cand in cand am mai udat. Si pe rand a tot iesit cate o plantuta... Arata bine, mai putin una... care e cam anemica... aia nu stiu daca va supravietui.
 

dana_m

Member
Intotdeauna am prins gloxinii in apa. Am pus frunzele in apa si pana nu le-a cresut bulb nu le-am pus in pamant. Am inteles ca se prind si din tijele de la flori. Sincera am incercat o data si nu mi-a reusit. De atunci am prins numai din frunze.
 

simonac

Member
nici mie nu mi-a reusit cu tija florala...din cate am avut multe au murit dupa cateva zile,doar una a rezistat mai bine de o luna, si chiar cand ma gandeam ca o sa faca bulb, a murit
 

Erwin

Member
de facut radacini, stiu ca fac radacini si tijele, am pus si eu toate tijele care le-am avut la inradacinat, unele au facut radacini, altele nu, dintre toate mai am una singura... care inca pare sanatoasa, dar nu stiu daca a facut bulb.
 

sini

Well-Known Member
As vrea sa stiu care e recordul la pui iesiti dintr-o frunza de gloxinie pusa in pamant?Eu am pana acum 6 si se mai pregateste unul.Am lasat in ghiveciul initial doar o plantuta,iar puii i-am scos pe rand cand am crezut ca se pot descurca singuri. Nu a murit niciunul.
 

sini

Well-Known Member
nu stiu;eu i-am taiat cu un cutias.Nu am avut curaj sa rascolesc pamantul,sa nu deranjez ce s-a format acolo.
 

Crengutza

New Member
Eu nu am inteles.(ca de obicei).Separarea nu se face scotand toti puii si distribuindu-i in ghivece pe fiecare separat,dar cu radacina?!Cum adica i-ai taiat?
Acum am si eu date dintr-o frunza 4 lastare si sunt la prima "experienta".
 

Erwin

Member
Eu am numai 2 cel mai mult...
Insa... prin octombrie am taiat niste lastarei ce crescusera in lateral, i-am plantat si azi am vazut deja ca dau frunzulite noi.
 

sini

Well-Known Member
Iata cum am facut:a iesit mai intai un pui,apoi inca vreo doi.I-am lasat acolo pana cand cei doi s-au facut de vreo 2,5 cm si atunci i-am taiat.Nu erau lipiti de primul pui si nu am avut curaj sa umblu in pamant(nu voiam sa-l deranjez pe primul pui-am zis ca el sa ramana acolo sa se faca mare;acum el are 8 frunze)Asa ca am bagat cutitasul si i-am taiat.La fel am procedat si cu ceilalti care au urmat.E primul experiment al meu de acest gen.
 

simonac

Member
eu primisem un pui din asta prin posta (fara radacini), dar ori din cauza drumului, ori din cauza nestiintei mele,a murit :(
 

sini

Well-Known Member
simona
Iti dau eu unul gata prins,dar cred ca ar fi bine mai spre primavara,ca e cam frig acum.
Voi pune pozele cu toti puii in afara de unul pe care l-am dat deja.
Langa cel mare sper sa se vada si ultimul iesit.
 

simonac

Member
multumesc sini....am si eu acumo gramada de frunze care au facut bulbisor (doar ce le-am pus in pamant);vorbimin primavara pt schimburile alea :wink:
 
Sus