Cum se inmulteste gloxinia?

vciupa

Member
Acum 2 luni.
Gloxiniile mele sunt acum la a 3 a inflorire.
Si am rupt atunci tijele si le-am pus in pamant.
Voi face o poza poate maine sa va arat.
 

Erwin

Member
ok, astept poza. Am si eu tije. Poate ar fi o idee buna sa le pun in apa sa vad ce se intampla.
 

roxy

Member
eu am pus o tija in apa cam acum 2 luni sau 1 luna si 1/2 (nu mai stiu exact), avea deja un bobocel micut si pe langa faptul ca a facut radacini, s-a deschis si floarea. acum am pus tija in pamant.
 
A

Anonymous

Guest
persevereaza,ca merge!!! Eu m-am incapatinat si am reusit. Anul trecut LOREDANA mi-a trimis o frunza de gloxi batuta si asa de mult mi-am dorit!!!,ca anul asta am plantuta!!
 

roxy

Member
mie mi se pare ca se inradacineaza mai repede in apa. asta mica e prinsa din frunza "luata" :oops: de la o sera in luna mai si pusa in banut. cele puse in apa au facut mai repede radacini dar nu stiu cum se comporta cand le plantez, cat de repede dau frunzulitele.
a durat mult pana au iesi primele frunzulite ca acum creste ca nebuna.
 

Erwin

Member
gloxi

Cum ai inradacinat-o? Ai pus frunza in banut direct? Sau ai pus-o in apa si apoi in banut?
 

Hariclea

Member
Roxy, nu "dau" prea repede frunzulite la gloxinii, in general... eu am pus cateva frunze direct in turba si s-au uscat...probabil in banuti de turba le merge mai bine...
O idee buna, sigura si rapida pentru inmultirea gloxiniilor este prin lastari! Da, am scris bine, lastari! :wink: Mie anul acesta mi-au iesit mai multe plantute dintr-un singur bulb si cand au ajuns la 7-8cm, le-am taiat si le-am pus in apa... au dat radacini, le-am pus in pamant iar acum infloresc; ba unele au inflorit in vasul cu apa, in timp ce faceau radacini! :wink:
 

Erwin

Member
Citisem la un moment dat de inmultirea gloxiniilor prin tije florale. Ei bine mi-am pus si eu tijele "trecute" in apa. Din 15 tije cam 5 deja s-au inmuiat si vreo 3 au facaut radacina. Care ar fi explicatia ca unele au facut radacini si altele s-au inmuiat?
 

Erwin

Member
Am pus mai multe frunze de gloxinii la inmultit. O frunza am rupt-o la un moment dat din greseala. In pamant avea un bulb cat o nuca mica. Am lasat bulbul acolo si acum... creste o gloxi mica mica. Yupiii :)
 

Erwin

Member
Din frunzele puze in vara, acum cresc 8 gloxinii, cea mai mare dintre "surori" e inflorita, celelalte cresc si ele :)
 
Sus