Cum se inmulteste gloxinia?

bradut

Well-Known Member
Deci se pun la inradacinat frunzele cele mai mari? Sunt unele cat palma. Au putere sa faca radacini tinand cont ca trebuie sa hraneasca ditamai frunza?
 
D

dyayzh

Guest
Eu am inradacinat gloxia prin frunze mici sau mari. Ideea este ca frunza sa stea in apa doar un pic, doar 1 cm din codita sa spunem si niciodata sa nu ramana fara apa :wink: Dupa ce face mustati, o pui in pamant si astepti prima frunza noua :D In timp ea isi va forma si bulbisorul :wink:
 

bradut

Well-Known Member
Cam in cat timp apar radacinile?

Am citit ca se poate inmulti si prin tijele florilor. Dupa ce se usuca floarea, trebuie sa indepartez partea uscata si pastrez tija?
 

IoanaTweety

Active Member
Buna dimineata!

Am pus acum vreo 3 saptamani 2 bulbi de gloxi in pamant. Acum arata asa:

-blanche de meru (lenesa):

-keiser wilhelm(harnicuta):

Intrebarea mea este: Cand trebuie sa tai din lastari (sunt vreo 3-4 la fiecare), adica la ce inaltime? Si cati sa las? (am inteles ca cel mai bine sa las 2?)

Multumesc. :D
 

anadometia

Member
Eu nu am asa multa experienta,dar sa stii ca eu am taiat lastarii de la gloxiniile care au avut mai multi si pusi initial in apa si apoi in substrat au supravietuit si acum chiar sunt la prietene in geam asteptand floricele.Asteapta si alte pareri mai avizate si apoi hotarasti cum crezi ca este mai bine.
 
am pus mai multe frunze de gloxinii in pamant,dupa ce au facut bulb in apa....,dar acum ce sa fac???tai frunza si le pun la nani,sau le las sa se ofileasca singure???
le mai ud????
 

fisulix

Member
Am si eu cativa bulbi cu frunza mama si eu o sa-i las asa chiar daca acum stagneaza din crestere si continui sa le ud. Frunza mama o voi taia cand se ofileste.
 

R@MONA

Active Member
Din experienta am observat ca cele inmultite prin fragmente de frunze fac mult mai repede puiuti decat frunzele puse direct in apa sau in pamant; fragmentele le pun in caserola cu pamant si le ud moderat; cand fac bulbisori, imediat rasar din ei noi puiuti, apoi ii mut in ghivece; spre exemplu,acum, un fragment de frunza are bobocei, pe cand frunza pusa in pamant,chiar daca are bulbisor, nu a "nascut" inca.
 

tugatita

Member
Fetelor voi cum puneti gloxinia la hibernare?in acelasi ghiveci il lasati sa se odihneasca sau fara pamant pur si simplu,ce metode aveti?
multumesc~
 

adrianam

Well-Known Member
Eu zic ca nu mai este viabil.
Lasati-l la uscat. Daca dupa uscare este greu si tare, inseamna ca este bun.
Daca insa devine usor si moale la pipait, este clar ca a putrezit.
 
Sus