Cum se inmulteste gloxinia?

dorinas

Member
Poti sa-l pui in pamant cand crezi tu din moment ce a facut bulbisor.Eu am pus in pamant frunze doar cu radacina si tot au facut bulb, altele cand bulbisorul era cat o unghie.
 

Alinuca

Member
Am mai avut o frunza in apa anul trecut.A facut bulbisor si am lasat-o tot in apa si a putrezit :cry: .Sper sa am noroc de data asta :wink:
 

Alinuca

Member
Multumesc Mada.O sa incerc in amandoua felurile,sa vad rezultatele :rofl: .O sa va spun ce va iesi in final.
 

angela06

New Member
eu am pus anul trecut 6 frunze de ghoxinia şi s-au prins toate, unele sunt mici dar au boboci, sper că în cel mai scurt timp o să reuşesc să fac fotografii.
 

Hariclea

Member
Mie personal, mi s-au uscat toate frunzele de gloxinii puse direct in pamant desi am avut grija sa nu le ud nici prea tare nici prea putin... In schimb am observat ca daca le-am pus mai intai in apa pana a dat bulbisorul si apoi in pamant le-a mers de minune...
 
A

Anonymous

Guest
Metode de inmultire

La inceputul lui ianuarie,MIO, pomenea de inmultirea gloxiniei prin tija florala. Iata ca am experimentat si chiar a facut radacinute


o tin inca in apa si nu stiu ce sa astept de la ea...va face plantuta???...sa o pun in pamint...
Ce parere aveti?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sigur va face planta.Mai las-o putin in apa sa-si mai dezvolte radacini ca sa fii sigura de reusita si apoi pune-o in pamint linistita.
 

manuela

Member
gloxinia

Fetelor, inainte de a pune tija aia florala in apa, nu e de ajuns sa faca doar radacinute. Tija trebuie sa faca la fel ca si frunza, bulbisor. Am si eu gloxi obtinute din tija florala. In genere sunt mai firave!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Manuela...bulbul doar nu-l face in apa ci dupa ce pune tija cu radacini in pamint....Iar bulbul se dezvolta.Chiar daca zici ca sunt mai firave(tu ai oricum mai multa experienta) vor faca niscaiva floricele!NU?
 

manuela

Member
gloxinia

Nu, bulbul il face in apa. Poti sa o tii pana face radacini in pahar si apoi sa o plantezi, dar mai sigur e sa o lasi sa fac bul si dupa aia sa o plantezi! Off topic: :oops: de ce nu raspunzi la mesaje?
 

bibacj

Member
Si eu am incercat toate metodele propuse de voi. Singura care a dat rezultate a fost cea cu frunza in apa pana a facut radacinute si un bulbisor mic.
 
A

Anonymous

Guest
Nu am mai avut rabdare....aveam doua rtije cu mustacioare si le-am pus pe amibdoua in pamint. Mai am tije in apa,asa ca pe urmatoarele le las sa stea in apa....,pin'or inflori!!!
 
Vrind sa leg tulpinita la o gloxinie ce crescuse contorsionata ,m-am trezit cu tija florala in mina ,cu boboci .Am pus-o in apa mai mult plingind de ciuda ,am zis ce-o fi o fi si-am plecat de acasa.Acum am vazut ca are radacinute.Intrebarea mea e ,se vor deschide boboceii ?
 

simonag

Member
Ar fi bine sa rupi bobocii; consuma din energia plantei intr-un moment cand ea ar trebui sa-si canalizeze intreaga energie pt formarea bulbului si nu inflorire.
 

marioara

Member
Am o intrebare pentru cei care au obtinut gloxinia din seminte. Florile au avut culoarea plantei mama ? Stiam ca hibrizii pastreaza caracteristicile plantei mama numai daca sunt inmultite vegetativ nu si prin seminte.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu cred ca pana acum cineva a inmultit gloxinia de un singur fel prin seminte asa incat sa spuna daca seamana sau nu florile obtinute cu cele de la planta mama. Din cate stiu eu s-au cumparat pachete cu seminte mix. N-a facut nimeni polenizare.
 

dana_m

Member
gloxinii

care este cel mai propice moment prinzi gloxinii (sa pui frunzele in apa )?
Am pus zilele trecute (2 zile la nr) trei frunze de gloxinii mov, cu clopotel mic. S-au inmuiat toate, frunzele s-au pleostit iar la baza frunza s-a flescait.
 

vciupa

Member
Re: gloxinii

Eu am pus in pamant direct 3 tije florale.
Una din ele a facut frunzulite si destul de viguroase deja.
 
Sus