Cum se inmulteste gloxinia?

marioara

Member
inmultire gloxinii

A reusit cineva sa inmulteasca gloxiniile din fragmente de frunza? Incerc de ceva timp si nu reusesc :?
 

adrianam

Well-Known Member
Codita de la floarea de gloxinie pusa in apa a putrezit.
Frunza pusa alaturi este verde si frumoasa insa are codita cam scurta cam de 6-7 mm. Credeti ca are sanse sa se prinda?
 

paula

Member
bulbii mei de gloxinia stau in pamint de o luna jumatate dar nu dau nici un semn de viata , ce sa fac sa-i las in pace sau sa le trag o cearta buna :rofl:

m-am saturat de atita timp sa ma tot uit in acele ghivece si sa nu vad nimic :eek:
 

Fleur

Active Member
Cauta in ghiveci indepartand usor pamantul sa nu rupi mugurii daca au inceput sa creasca, si daca n-au muguri vezi starea bulbilor. Daca sunt ca un burete sunt compromisi, daca sunt albi si fermi mai ai rabdare ca vor lastari.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
valentyna a spus:
cred ca m-am imbolnavit si eu de ,,gloxinita,,.am primit un bulb de la sora mea care a facut 2 frunzulite si are si 2 bobocei.am mai primit si frunzulite de la o doamna draguta care m-a facut tare fericita.urmaresc experientele voastre anterioare si trag invataminte caci sunt la inceput.am pus frunze si in pamant si in apa.eu nu vreau sa pierd nici una.multa bafta la toata lumea :rose:

AngelEyes a spus:
Mult noroc si tie si sper sa se prinda toate frunzele.Mai nou si eu m-am imbolnavit de gloxinita...sa nu te uiti la subiectul despre begonii ca sigur te indragostesti si de ele ( Asa ca mine ) :rofl:
valentyna a spus:
AngelEyes a spus:
Mult noroc si tie si sper sa se prinda toate frunzele.Mai nou si eu m-am imbolnavit de gloxinita...sa nu te uiti la subiectul despre begonii ca sigur te indragostesti si de ele ( Asa ca mine ) :rofl:
cred ca m-a prins si febra,,begonita,, :oops:
 

paula

Member
din primele gloxinii pe care le-am cumparat am pus cate 2 frunze din fiecare in pamant .
am pus frunzele pe 8.04.2008 pe pervazul geamului de la servici . In fiecare zi m-am uitat la ele le-am alintat si vorbit frumos , dar astazi cand am venit la servici si m-am uitat in ghiveci , surpriza mare din 6 frunzulite puse la prins doua au puisorii :eek: uraaaaaaaaa , pot spune ca am inceput ziua cu o bucurie in suflet , este prima mea experienta de genul acesta sa ai plante prise dintr-o frunzulita si experientele continua am pus la prins frunze de violete si streptocarpusi :wink:
 

AngelEyes

Member
Paula felicitari pentru reusita !!! Am si eu 3 frunze de gloxinie puse in apa de o saptamana....mai am de asteptat :rofl:
 

paula

Member
multumesc AngelEyes si tie multa bafta , sa stii ca am pus si eu frunze in apa cam tot in acelasi timp cu acestea puse in pamant , ce am observat eu este ca frunzele puse in pamant fac intai radacini si dupa aceea se formeaza bulbul ( le-am cautat din 2 in 2 saptamani ) pe cand frunzele din apa au format intai bulbul dar nu au puisori . Ce am mai observat eu si am ramas mirata este ca o frunza pusa in apa la inradacinat , a format bulbisor aerian la jumatatea frunzei acolo unde era un pic rupta si pedeasupra mai are si radacinute :rofl: ciudat nu ?
 

paula

Member
asa este frunza se inegreste , dar las-o acolo pentru ca in pamant sigur e format bulbul , ai putea , cu usurinta , sa te uiti un pic
 

valentyna

Member
da,intradevar bulbul e micut.am taiat frunza un pic mai deasupra solului si astept sa vad ce se intampla.imi era teama sa nu fac ceva gresit si sa le pierd caci abia le primisem :visator:
 

nutilepadat

Active Member
metode de inmultire

salutare iubitoarelor si iubitorilor de gloxinii am si eu o intrbare la voi :? Am 3 gloxinii una visinie ,si 2 rosii cu alb dar frunze diferite,din fiecare floare am pus frunze la "prins"in apa dar toate mi-au putrezit acum am pus si in pamant (dupa indicatiile voastre de pe forum)dar s-au cam "pleostit".Mentionez ca sunt cumparati bulbii de anul acesta asta sa fie cauza de nu mi se prinde nici o frunza?sau nu am eu noroc? :cry:
 

paula

Member
nutilepadat eu cred ca datorita caldurilor nu prea este timpul prielnic de inmultire la gloxinii , asa am patit si eu am pus frunze in apa pe la jumatatea lui iulie si s-au inegrit :eek: asa cum zici ca ti s-a intimplat si tie , dar in luna aprilie am pus frunze de gloxinii direct in pamant si acuma am niste puisori de toata frumusetea , adevarul e ca a durat cam mult dar merita asteptarea .
daca zici ca frunzele puse in pamant s-au pleostit un pic , eu zic sa tai frunzele in doua , pentru ca frunzele sunt c-am mari si nu reusesc sa se hraneasca in intregime :(
bafta
 

nutilepadat

Active Member
multumesc de sfat Paula acum incerc varianta spusa de tine sper sa mearga.Atat de entuziasmata am fost la inceput ca au atate flori,iar acum sunt dezamagita ca nu le pot inmulti :cry: poate al anul :rofl:
 

doina

Member
Nuti , daca tai frunza de gloxinie sa pudrezi partea taiata cu cenusa de carbune de lemn sau cu praf de scortisoara . Poti sa le pui si un capac dintr-o sticla de plastic ca sa le faci conditii de sera.
 

Fleur

Active Member
Doar caldura a fost de vina nutilepadat. Am pus si eu mai multe frunze unele in apa, unele in pamant si numai una a rezistat vitejeste ca a facut si bulbisori in apa. Celelalte toate au murit. Am pus in apa si dupa ce s-a mai racorit si toate sunt ok.
 

nutilepadat

Active Member
metode de inmultire

Fleur si Doina va multumesc pt sfaturi dar acum nu mai am frunze ca le-am tot rupt si le-am pus in apa fara nici un rezultat am mai dat si pe la vecinute dar tot as au patit si ele sigur a fost de vina caldura :? .Dar sa vedeti ce am mai patit! :? acum la un bulb de gloxinie imi da din nou frunzisoare mici adica vegeteaza din nou?tulpina am rupt-o ca nu mai erau frunze si flori pe ea iar acum surpriza :rose: :dans: Va pup
 

Fleur

Active Member
Daca dupa prima inflorire le tai tulpina dau lastari noi care infloresc.Am si eu 3 cu boboci dupa ce le-am taiat tulpinile cand s-au trecut florile la doua iar a treia a fost atacata de paianjeni si arata rau.
Una din vecinele mele le taia mereu dupa inflorire si nu le lasa in repaus iar ele infloreau mereu.
 

bradut

Well-Known Member
Care frunze se taie in vederea inmultirii? Am cumparat o planta care are niste frunze imense si unele foarte mici. Frunza din mijloc trece peste niste pui de floare si cred ca-i cam incomodeaza. Pot sa o tai?

 
Sus