Cum se ingrijeste levantica?

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Adriana, si tufele mele arata anemice rau - cred ca de data asta e de vina pamantul care e bolovanos, cleios.
Le mult insa peste vreo luna intr-o zona unde am avut mult nisip si ar trebui sa le mearga bine.

Intrebare: in zona aia cresc o tona de balarii, daca stau in camp de pomana as ierbicida eu ca vin seminte de peste tot. Alte idei sa nu omoare balariile lavanda??
 

belisima

Well-Known Member
sapa :rofl: glumesc! lavandele mele stau pe marginea unei carari,sub o bolta de vie, deci un sol ca vai de el, altceva nu cred ca supravietuia acolo. in schimb lavanda a format tufe frumusele, le tund primavara si apoi tai inflorecentele dupa ce se trec, de obicei mai fac un rand de flori toamna(mai slabut) .le bate soarele de dupa amiaza. sunt scoase de mine din seminte si am inmultit usor cu butasi pusi la tunderea de primavara. sunt napadite de volbura de care nu pot scapa, si pe care o smulg din cand in cand....
iaca asa: http://violeta86.sunphoto.ro/Trandafiri_si_clematite_2014/97483744 mor dupa ea!
 

Anca85

New Member
Buna ziua dragi iubitori si iubitoare de lavanda.
Vin si eu cu o micuta nelamurire....am mai multe soiuri de lavanda : roz,alba,violet,albastra...intrebarea mea este...le pot planta una langa alta fara teama ca ma voi trezi intr-o zi ca toate sunt violet? Adica,tufa alba...ramane alba 100 de ani si cea roz ramane roz...chiar daca sunt plantate una langa alta?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, draga Anca, poti sa le plantezi linistita una langa alta, tufa alba nu se va molipsi in nici un caz de albastreala de la vecina ei! ;-)
 

Anca85

New Member
Iti multumesc frumos pentru raspuns.Mi-ai dat o veste buna :dans:
Sper ca in primavara sa le vad pe toate fericite ca au trecut de iarna si sa le mai inmultesc.
In aceasta vara am reusit sa ajung la 1000 de fire (soiul Angustifolia Sevastopolis) prin inmultirea prin butasire (initial au fost 200 de plante) .
Tot in vara am achizitionat si lavanda roz si alba dar ma gandeam sa nu se ''amestece'' soiurile intre ele:D
Multumesc inca o data Claude!Multa sanatate si spor in activitate.
 

elianna

Well-Known Member
Vreau sa mut niste tufe de levantica. Este bine acum sau sa mai astept? Aceeasi intrebare referitor la taiare. Multumesc.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Poti sa muti ,cat mai repede cu atat mai bine.
Taiere:au grija sa nu tai pana la portiunea lemnoasa a lastarilor,pt ca de acolo da mai greu.
 

Ioana

Member
Buna tuturor. Revin pe forum dupa vreo 4 ani si mai bine si bineinteles ca deja incep sa cer.. Sfaturi :)

Am o tufa de levantica plantata in ghiveci dar care a stat in gradina. Peste iarna a fost in garaj, sa nu inghete, insa s-a uscat. Am udat-o dar nu pare sa isi revina, desi unele bete sunt inca verzi daca incerc sa le rup. Aveti ceva sfaturi de resuscitare sau ii zic adio?

Multam,
 

Richelieu

Well-Known Member
Daca ramurile sunt inca verzi, trebuie sa mai astepti, poate intra mai tarziu in vegetatie. Trebuie plasata la soare.
 

Ariana

Member
Am si eu lavanda atat in gradina cat si pe terasa. Fara probleme rezita iarna in ghiveci pe balcon. Ale mele sunt de 3 ani pe balcon si sunt ok. Asa ca pe viitor daca o pui intr-un ghiveci decent unde sa se desfasoare cred ca o poti lasa afara, fara emotii. Acum cu cea din garaj iti recomanda sa o scoti afara in ploaie sau sa o scufunzi intr-un vas cu apa. Este posibil sa hiberneze inca si sa se trezeasca mai greu. Trece-ti degetele prin toata tufa. Daca cad toate frunzele inclusiv cele din varf inseamna ca e uscata. Dar daca mai raman cateva frunze pe betele goale, mai da-i o sansa.
Iti trimit eu una butasita de mine de acum 2 ani, daca nu reusesti sa o resuscitezi pe a ta.
 

Ioana

Member
Ariana, iti multimesc, esti foarte draguta cu trimisul :roundflower:dar e complicat. O sa fac maine figura cu mana prin bete sa vad ce ramane.
 
Sus