Cum se ingrijeste levantica?

jkati

Member
Eu am taiat saptamana trecuta dar n-am apucat sa fac buchetele. Acum se usuca in sac.In camara unde am spanzurat sacul e un parfum de nu credeti. Florile uscate le voi folosi mai tarziu.
 

adrianam

Well-Known Member
La mine se dezvolta foarte greu levantica, tufele cele mai vechi au 3 ani si abia au 15 cm diametru si cred ca au avut maxim 10 inflorescente. Din ele, vre-o doua s-au uscat pur si simplu cu boboci pe ele.
Anul acesta am luat si de la dl.Levi si din piata de la oameni. Cele de la dl.Levi abia supravietuiesc.
Din cele 30 luate la 1 leu din piata, cred ca supravietuiesc abia 5-6.
Nu stiu ce sa le fac.
Anii trecuti dadeam vina pe uscaciune, dar anul acesta au avut umezeala suficienta si totusi nu vor sa reziste si sa se dezvolte.
 

cistele1

Member
Aer relativ uscat este si la 'mama lor acasa' in Provence, deci presupun ca alta ar fi cauza.
Eu am cumparat anul trecut 2 bucati cam de 10 cm, si s-au facut imense! Toamna am taiat doar florile si in primavara am tuns tufa scurt.
 

MASCHA

Active Member
Adriana,am luat si eu din piata,in anii trecuti,dar nu au supravietuit,cred ca nu aveau radacini bune,vezi ca mai vine in piata un domn care are plantatie de levantica , am luat de la el ,la 5 lei cuibul,acum vreo 4 ani ,este singura care a supravietuit si se dezvolta foarte frumos ,la fel si levantica roz ,luata asta primavara de la Cebule a crescut o frumusete .
 

laural

Well-Known Member
Din cate stiu eu trebuie sa aiba drenaj bun la radacini. Eu am cumparta de la dl. Levi mai multe soiuri si au rezistat fara probleme. In primavera asta nu le-am tuns si s-au cam labartat...
 

blualexa

New Member
Buna ziua tuturor,

Imi cer scuze ca postez aici, unde poate nu e topicul potrivit, dar am vazut ca au aparut pe parcurs mai multe intrebari care si-au gasit raspunsuri binevoitoare, asa ca incerc. Daca nu e bine, mutati topicul unde trebuie :)

Am cumparat acum aproape 2 saptamani o lavanda, de la florarie, in ziua in care trebuia sa plec pentru o saptamana de acasa. Asa inalta si frumoasa cum era ea, am lasat-o in grija colegei de apartament. Cand m-am intors acasa, am gasit-o pleostita si mai mult uscata, ca in imaginile de mai jos. Momentan o tin in balcon, unde bate soarele direct jumatate din zi, si e destul de cald mereu, mai putin noaptea (cel putin in perioada asta cand inca se face racoare dupa 10 seara). Ea inca sta in vasul si pamantul de la florarie, si nu stiu sigur cum sa o ingrijesc ca sa isi revina din starea in care e acum si sa ii fie bine si mai departe.
https://drive.google.com/file/d/0B82Kti2MhPJoc3pCSFhUWThZalE/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B82Kti2MhPJoVEFRYlV6Tk1OUTQ/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B82Kti2MhPJoampubmxLRVJaSEE/view?usp=sharing


Imi puteti spune, va rog, daca se mai poate face ceva cu ea si eventual ce? Mi-as dori tare mult sa o pastrez (sau macar sa stiu pe viitor cum sa procedez).

Va multumesc foarte mult!
 

cristinaf

Well-Known Member
Cred ca a fost udata in exces. Lavanda rezista mai bine la seceta decat la baltirea apei. Incearca sa schimbi ghiveciul, sa vezi daca nu i-au putrezit din radacini, caz in care trebuie taiate cele bolnave, dupa care fa un program de udare regulat, dar nelasand apa in farfurioara. Dupa jumatate de ora se scurge apa adunata in farfurie.
De pe site-ul Plant-shop:
"Atenție ! A nu se lăsa apa în farfuria de sub ghiveci. Este o plantă care nu știe să înoate și se îneacă într-un deget de apă lăsat pe fundul farfuriei. De aceea se golește apa din farfuria de sub ghiveci la maxim 30 minute de la udare, chiar și pe perioada verii."
Mai multe informatii gasesti aici http://plant-shop.ro/blog/lavanda-plantare-si-ingrijire/
 

blualexa

New Member
Multumesc, Cristina, o sa verific radacinile si o sa o pun intr-un alt ghiveci, cu pamant normal de flori, urmarind sa golesc mereu farfuria. Tulpinile uscate isi vor reveni sau e nevoie sa tai ceva din ele? Sper sa aiba suficienta lumina si caldura in balcon.
 

cristinaf

Well-Known Member
Nu cred ca-si vor reveni. Eu as curata tot, si as lasa doar ce e verde. Daca e lavandula, astea reinfloresc. Important acum e sa o salvezi, si daca ii va merge bine, o sa vezi si floricele de la ea anul asta. Ele oricum dupa inflorire se mai tund.
 

adrianam

Well-Known Member
Am in continuare aceleasi probleme cu levanticile cumparate!
Din cele prinse anul trecut, au mai pierit in iarna cateva tufe!
Cele ramase sunt vai si amar de ele iar spicele abia daca au 2 cm lungime!
Am cumparat, in urma cu o saptamana, de la o doamna din piata, 2 ghivece cu levantica obtinuta din seminte. Pare sa aiba frunzele mai mari decat ce am eu si sunt destul de bine dezvoltate.
Are si vecinul in curte, la el s-a dezvoltat frumos si a inflorit frumos, are cam 1m patrat numai cu levantica. Spicul este mai mare decat la cele din gradina mea.
Are cineva levantica din seminte? Arata mai bine decat cea cumparata din piata?
 

elianna

Well-Known Member
Nu stiu ce sa spun. Eu am doua fire de levantica prinsa din butasi acum 3 ani. Sunt tufe foarte frumoase. Au soare cam 10 ore si radacinile sunt plantate mai adanc nu pentru ca asa am vrut dar pentru ca a trebuit sa mai adaug pamant in zona aceea.
Mai am 4 tufe cumparate la ghiveci, acum 2 ani si plantate in mijlocul verii. Una e mai anemica, celelalte sunt deja destul de mari. Astea sunt mov intens si au inflorit mai devreme. Celelalte sunt bleu deschis si abia acum infloresc.
Le tund primavara, odata cu trandafirii, cam la jumatate.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Adriana, levanticile sunt de multe feluri, sunt destul de multe varietati, unele cu spicul de floare mai mare, altele mai mic, sunt si cateva varietati mai compacte, care raman mai scunde. Cat priveste conditiile de cultura, este foarte important ca solul sa fie unul care se dreneaza bine, daca stagneaza apa e moartea levanticii!
Un alt aspect foarte important este tunderea, o levantica netunsa cum trebuie chiar si un sezon devine o chestie urata
Eu anul acesta am cultivat din seminte profesionale levantica Munstead, care e varietatea cea mai rezistenta la ger si are si o tufa compacta. Voi si vinde daca te intereseaza da-mi de stire, tie iti trimit cu tot dragul un ghivecel :) E o varietate faina pentru ca e buna si culinar, o poti folosi sa faci amestecuri de ierburi a la Provence, pentru ceaiuri, etc
 
Ultima editare:

jasp15

Active Member
Bună Adriana,
Dacă vrei Îți pot trimite și eu levănțică mov. La mine tufele s-au dezvoltat frumos și am de unde oferi. Ăsta așa în compensare cu faptul ca multe din dorințele mele(mă refer la roze) au devenit realitate datorita comenzilor făcute aici.
Nu mai țin minte denumirea...am luat de la plant shop dar și din florarii. La mine sunt în gradina cam de vre-o 2-3 ani și nu le fac nimic special. La plantare am adaugat niste nisip si le-am ingropat un pic mai adanc ca mi-a fost frica sa nu înghețe. În primul an am avut grija sa le ud, acum se descurca singure. M-ar bucura sa te pot ajuta și eu cu ceva ...
 

adrianam

Well-Known Member
Va multumesc mult pentru oferte! :)
Da, vreau, pentru ca la mine vad ca se dezvolta mai greu. Poate am succes cu ale voastre! :blush:

Am gasit in piata zilele trecute si niste levantica Stoechas. Am luat din nou, desi cea batrana a murit in iarna, dar a fost prea frumoasa anii trecuti.
Desi este data de zona 8, poate reusesc sa le fac sa reziste mai multi ani.
 

gabrielais

Active Member
Adriana, incearca sa sapi langa tufe, adauga pamant din sac amestecat cu putin nisip; sau scoate tufa cu totul si replanteaza in amestec de pamant cumparat amestecat cu nisip; trebuie sa aiba drenaj bun altfel nu merg bine; eu am avut plantate in mai multe zone ale gradinii iar cele unde pamantul nu a fost imbunatatit nu au supravietuit. Primavara tunse scurt pt reintinerirea tufei si mentinerea ei compacta; eu le tund si dupa inflorire vara...Succes!
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc pentru sfat!
Voi incerca sa le imbunatatesc solul in jur, iar le cele noi sigur le voi pune pamant bun in groapa de plantare.
 

blualexa

New Member
Salutare tuturor,

Revin sa va cer ajutorul cu inca o planta de lavanda. Cea despre care am postat mai sus s-a uscat de tot si nu am mai putut sa o recuperez.
Am acum o planta mult mai mare, intr-un vas mai mare si cu pamant mai bun (zic eu), fata de ce aveam data trecuta. A mers relativ bine timp de 2 saptamani, in care am tinut-o in balcon unde are aer si caldura tot timpul, soare direct cam jumatate de zi.

In ultimele zile, insa, am observat ca tulpinile se usuca din ce in ce mai mult, urcand spre flori. In plus, au aparut si niste paienjenei care au umplut toate tijele de panze, si nu stiu daca cele 2 probleme sunt corelate sau cum ar fi cel mai bine sa procedez acum. Aveti mai jos poze facute azi:
https://drive.google.com/file/d/0B82Kti2MhPJoTnNSNFBRVlVzM0U/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B82Kti2MhPJoa3o3V21SUlUwWXc/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B82Kti2MhPJodmZoZmFnMVhZcEE/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B82Kti2MhPJoUS1FRkpWNW4wVzQ/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B82Kti2MhPJobDh5UjJpTWZGRmM/view?usp=sharing

Sper ca nu am udat planta prea mult, am udat-o cam la 3-4 zile, cand bagam degetele in pamant si simteam ca e uscat. E destul de greu sa aproximez corect pentru ca tulpinile sunt foarte dese. Din acelasi motiv, am udat-o trecand cu dusul peste ea, la presiune destul de mica si fara sa il las sa curga deasupra plantei, pentru ca mi se parea ca nu reusesc sa o ud destul de bine in mod normal. Sper ca nu i-am facut de petrecanie in felul asta ...

Acum, daca ma puteti ajuta sa o "repar", ar fi minunat. Daca nu, ma las de crescut lavande, ca vad ca mai rau le omor :(
 

adrianam

Well-Known Member
In casa eu zic ca nu ai nici o sansa sa o cresti.
Daca a facut paianjeni rosii, este un semnal clar ca are nevoie de aer care sa circule.
 

Ioana Hotea

Active Member
Buna!
Am si eu o intrebare, cum arata tufele de lavanda in aprilie, mai? Am inteles ca primavara trebuie tunse, si din ce fotografii am vazut, ies destul de dezolant din iarna. Care e perioada optima pentru tuns? Isi revin cat de cat pana incepe inflorirea lalelelor? Ma gandesc sa pun cateva tufe de lavanda alba intr-un strat de lalele (albe). Ma gandesc ca operatiunile de tundere sa le fac undeva la mijlocul lui martie, cand curat/tund si trandafirii.. Sunt sanse sa inverzeasca si sa faca o tufa rotunda pana pe la mijlocul lui aprilie?
 
Sus