Cum se ingrijeste levantica?

cornelneb

Member
laural a spus:
laural a spus:
Iti arat cum arata levantica mea, daca nu ma insel semintele le-am pus in aprilie. Eu am tinut semintele 3 zile in apa, le-am tot schimbat-o in fiecare zi. Nu stiu daca asta a avut vre-o influenta.

Sa nu ma intrebi cate seminte sunt ca habar nu am :oops:
Am si cateva care deja le-am separat ( nu am apucat sa le pozez) dar nu au crescut prea mult de cand le-am mutat.
Am pus plantele in mai multe pahare, poate se dezvolta mai bine


Cele pe care le-am repicat cand erau mai mici, au cam stagnat, ori au s-au lungit

Acum le-am tuns( mirosul este intens si foarte placut )si sper sa se mai indeseasca, sa le pot planta pana in toamna afara :roll:
O frumusete ,mi-au iesit si mie vre-o 7 bucati .dar au 2 saptamani .Probabil o sa trebuiasca sa mai astept.L tine cat a durat pana au iesit din pamant?
 

laural

Well-Known Member
Cred ca tot asa ...2 saptamani, nu mai stiu. Cand am chestii care nu imi ies, ascund pur si simplu ghiveciul ca sa nu ma mai holbez din 5 in 5 minute la el....si parca atunci le merge mai bine :rofl:
 

cornelneb

Member
laural a spus:
Cred ca tot asa ...2 saptamani, nu mai stiu. Cand am chestii care nu imi ies, ascund pur si simplu ghiveciul ca sa nu ma mai holbez din 5 in 5 minute la el....si parca atunci le merge mai bine :rofl:
Mai tii minte cate seminte ai pus?0,5 grame =aprox 200 de de seminte.vroiam sa stiu km cate ti-au germinat
 

laural

Well-Known Member
Trebuie sa mai uit pe un pliculet sa vad cate grame sunt, nu am fost foarte atenta la detalii, stiam ca germineaza greu si le-am pus pe toate intr-un singur pahar...

Am strans si eu cateva floricele, nu m-a lasat inima sa tai mai multe...



Am facut "ikebana " :tavalit: , creanga de mar e singura amintire din gradina bunicilor, pe care mostenitorii s-au grabit sa o vanda :(
 

belisima

Well-Known Member
:gandit: eu inca nu le-am tuns,as vrea sa fie mai cald sa pun butasii la inradacinat,imi place mult ca si planta,vreau sa comand si alte culori de la plantshop,am inteles ca sunt bune si pentru albine,profilactic pentru niste daunatori specifici
 

miki70

Active Member
Anamaria multumesc pt raspuns.
Belisima poti pune si acum in pamant cu pet in cap fara dop.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Danero, cum adica cu port inalt, elimini ramurelele de jos ca sa o faci un fel de mini-pomisor?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
alegi un lastar lateral viguros , restul le elimini si il tutorezi pe un bat si alegi inaltimea la care vrei coroana.

E de durata , adica cred ca poate la primavara ce vine sa vezi ceva frumos dar se merita
 

claude

Well-Known Member
Moderator
miki70 a spus:
Pana vine zapada si face zdup cu ea . :roll:
:tavalit: Miki esti totala!

Danero, sa ne arati o poza cu ce obtii, poate asa ma tentezi sa caut si eu timp sa fac treaba asta :rofl: Am una mica, care inca nu s-a stufosit tare, ar fi un candidat bun, ca altele pe care le am sunt varietati scunde si deja mature alea nu am cum sa le mai zapacesc
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Claudia , la mine sunt stufaroase , am vreo 20 tufe asa ca am ce "kilari" . Off course , cu poze , nu asa in gluma :ingeras:
 

MiraMinca

Member
Re: Seminte de lavanda

Doamnelor, as dori si eu (contra cost, la schimb, cum doriţi) câteva fire de lavandă.
 
Aveti levantica roz?
Am gasit de cumparat 2 feluri roz, Rosea si Loddon, si nu-mi dau seama care are un roz mai intens, in pozele comerciale nu prea am incredere.... daca aveti macar una dintre cele doua poate ma ajutati cu o sugestie...eu vreau una cat mai roz, sa o combin cu un trandafir mov Lavender Ice ... :visator:
 
Sus