Cum se ingrijeste levantica?

Re: Lavanda

asa am si neu un vecin care a pus seminte de lavanda ,care ar vrea sa o planteze in amp...a cumparat.o din Germania care a da cativa mii de euro pe seminte nu mai tin minte exact....si sa chinut cand a pus semintele.....si.a uda.o destul...si sa chinuit destul de mult...care pana la urma nu i.au germinat toata ziua e prin gradina sa vada daca ia iesit macar un firicel...nimic.....nu merit sa ne chinuim cu semintele....mai bine e cu butasi...dar si akolo trebuie o gramada de bani... :)
 

cornelneb

Member
Re: Lavanda

Daca le-o fi pus in gradina direct in pamant nu ma mira,sunt f pretentioase,trebuiesc puse la o anumita adancime,pamant special pt flori ,udate etc.Oricum eu nu ma las .Nu stiu dc dar cred ca o sa reusesc si zic eu vor germina cel putin 50% din ele .Am sa fac poze din momentul cand le plantez si pana ies si am sa va tin la curent.
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Lavanda

na ma bag si eu ca musca tete
am luat 3 butasi de lavanda ca prea era laudata de la Levy de la plantshop in primavara si am inteles ca si miroase frumos in haine .plantele aratau binisor dar cresterea e groaznica adic cresc tare greu
ma rog la mine e si pamintul cleios ..acu la tine cred ca ai pamint bun dar oricum pina la maturitate sa poti face ceva va fi lung drumul ..
eu iti urez succes si mai ales rabdare
de unde ai comandat semintele ?
ca fapt divers ca nu am de gind sa ma apuc de semant lanvanda in lan nici moarta
sper sa ai noroc si cu semintele ca am mai luat seminte de prin comert(nu de lavanda) si mi-au stagnat(vezi castravetii ) de mi se lungisera ochii ca la melc sa vad rasariturile
 

cornelneb

Member
Re: Lavanda

De pe net.Sunt in soi f bun,provence nu stiu cum.sunt 200 de seminte 15 ron si mai avea un soi 1000 de seminte 20 de ron.Am luat si eu din astea ca astea cica sunt mai rezistente la seceta si mai parfumate.Acuma sa vedem minunea
Km in 3 ani ajung la maturitate.
Daca ati luat in primavara e si normal sa nu se fi dezvoltat chiar atat de mult
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Lavanda

ma luasi cu dumneavoastra ce ma enervezi
na eu am luat planta planta si avea tufita formata deci pot zice ca are 1-2 ani .. acu eu am rabdare sa vad ce si cum
adevarul ca nu prea am citit ce si cum am cam pus vreo 2 la umbra si una la soare ..aia de la soare cred ca a crapat ale de la umbra vad ca traiesc .. na acu ce scapa scapa ce moare moare ..cum le-o fi vrerea
sunt tare curioasa sa vad cum iti germineaza ..ca eu sunt stan patitu cu semintele
prin toamna s-a facut o comanda nu mais tiu pe unde la seminte de caldaruse si eu iute iute prin februarie m-am apucat si le-am pus frumos la germinat
ciuciu nu a rasarit nimik dar ca un facut au inceput sa rasara acu cite o planta doua asa ca incet incet am acum plantute mici mici de cladaruse ..sunt asa bucuroasa
 

cornelneb

Member
Re: Lavanda

Pai si eu sunt foarte curios sa vad cum evolueaza .Pate printr-o minune ies 70-80 % dar chestia e acum si cum rezista si la soare ca o sa vina temperaturi ridicate si eu treb sa le testez la soare ca daca e sa pun mii de seminte nu am cum sa le tin la umbra ,deci la mine e f complicat dar cum am mai zis ,NU MA LAS!!!
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Lavanda

deci daca ai pamint bun si este cautata pe piata e bine sa insisti
eu zic ca daca le pui acum ai sanse mari de germinare rapida .. ca sa le grabesti poti pune sub o folie si in 3 -4 zile maxim daca saminta e buna iti si rasare .. si apoi poti comanda mai multe seminte ..e bine daca esti hotarit macar pina in toamna sa obtii plantutele anu asta ca oricum perioada e mare pina la recolta 3 anii e destul de mult
alveole din astea cred ca poti gasi mai lesne .. da chiar trebuie neaparat alveole ?
 

cornelneb

Member
Re: Lavanda

Pai da .le pot muta mai usor .Eu am zis sa fac o proba ,adica sa iau 2-3 plicuri de seminte ,sa vad cate germineaza ,si apoi sa vad cum se dezvolta ele pana in primavara.Daca imi place cum se dezvolta comand 20 000 -30 000 de seminte si pun cantitate
 

cornelneb

Member
Re: Lavanda

Merci !O sa va tin la curent cu evolutia lor chiar din prima zi de sadire pana cand vor da primele firicele de lavanda!daca vor da :rofl:))))
 

miki70

Active Member
In toamna am taiat lastari de la levantica si i-am plantat fara pet. Majoritatea s-au prins :D Sfatul meu este sa cumparati cateva plantute de la care luati butasi toamna.

Acum pun si eu o intrebarica, cat de mult pot taia florile la levantica pt ca mai are putin si se scutura. Se supara daca o tund scurt acum? Sau tai florile mai de sus si in primavara o scurtez din nou?
 

angela draganoiu

Active Member
Doina iti multumesc. urmand sfaturile tale am taiat, nu prea drastic pt ca este foarte mica, lavanda care m-a rasplatit cu floricele. au inflorit toate tufele.
 

ghia_don

Active Member
Succes Cornel ! Sper sa germineze in proportie mai mare decit la mine, au am avut cam 30 % rata de germinare la semintele de levantica. Acum depinde si de unde ai semintele, poate calitatea semintelor tale este mai buna :D ..

Angela, ma bucur ca sfaturile mele au fost de ajutor! :)
Dupa tunsoare, ale mele au crescut ca nebunele

A inflorit si una de la Plant-shop :)
 

cornelneb

Member
Multumesc Ghia.Doamne de e munca draconica pt ca sunt semintele f mici.In cazul in care reuseste germinarea nu stiu ce am sa ma fac cu plantarea lor direct in pamant .
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl: :rofl:
pai faci ca mine cu rosiile le plantezi sau strigi dupa ajutor adica ne dai si noua -contra cost desigur
 
Sus