Cum se ingrijeste levantica?

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Felicitari pentru experiment,eu nu am avut reusita,incercand si in rasadnita si direct in pamant,conform instructiunilor.Seminte am avut si italienesti si romanesti.Am cumparat un firicel,care a suportat bine plantarea,s-a inmultit nesperat de mult.Poti sa le pui pe marginea unei alei,iar la cea mai mica adiere parfumul lor te va bucura nespus.
 

lelia

Well-Known Member
Laura ,abia astept sa se inmulteasca si sa creasca ,caci atat eu cat si sotul meu ,avem boala pe ''buruienile'' inmiresmate,am in gradina ,pelin ,stuparita, menta si altele ... :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu sunt la fel,cel mai mult regret ca am pierdut maghiranul.
Stuparita,are vreun sinonim,eu nu o stiu?
 

lelia

Well-Known Member
Nu stiu ,abia acum am aflat ca se numeste asa ,eu am ocrotita in gradina pentru mirosul ei ,seamana cu urzica dar frunzele sunt lucioase si nu musca .Voi face o poza ,sa-ti dai seama despre ce vorbesc.
 

IZA

Active Member
lelia a spus:
Nu stiu ,abia acum am aflat ca se numeste asa ,eu am ocrotita in gradina pentru mirosul ei ,seamana cu urzica dar frunzele sunt lucioase si nu musca .Voi face o poza ,sa-ti dai seama despre ce vorbesc.
.......si miroase a citrice? O stiu din copilarie dar nu am mai vazut la nimeni demult.......
Acum ca am vazut ce ati scris de lavanda va impartasesc si din experienta mea.
In iarna ,( decembrie )am fost la un cabinet medical si am zarit o tufa de lavanda in gradinuta. Am cerut cateva ramurele si am primit. Le-am dus acasa si le-am pus intr-o tavita mica de polistiren cu nisip. Am ales butasi semilemnosi. Dupa ce i-am infipt in pamant am udat si am pus o punga peste tavita. Le-am mai aerisit si uite asa a venit primavara si greu dar trei au facut radacini. Le-am plantat in aprilie in gradina , sunt mici dar au dat frunze pe care le mananca vrabiile afurisitele :x si am sa pun neaparat ceva sa le acopar , o plasa ceva. Am reusit desi nu este o perioada buna de butasire. Si pentru ca nu mi-a fost deajuns am cumparat din expo un ghiveci mic cu lavanda pe care am dat 4 lei . Peste tot am vazut ghivecele cu lavanda de la 10 lei in sus asa ca am fost mai norocoasa dar si vanzatoarea cumsecade. :wink:
 

oana_oana

Member
Tot aici pe forum am citit ca trebuiesc tinute la frigider...mi-am cumparat ieri de la obi un pliculet de seminte si l-am pus in frigider. Sa vedem daca germineaza mai bine dupa.
 

oana_oana

Member
Fetelor au aparut 2 firicele mititele si firave. Sper sa fie lavanda si sa nu fie vreo buruiana din pamant.

Acum o saptamana mi-a venit idea sa acopar ghiveciul cu o punga si in cateva zile au aparut firicelele.
 

iogamac

Member
cel mai repede obtii lavanda despartind o tufa in doua. asta daca gasesti pe cineva cu suflet sa-ti dea. eu am primit 3 tufe si acum sunt mari si frumoase, numai ca anul trecut n-am stiut ca trebuiesc tunse si acum este frumoasa, dar putea fi si mai si...

 

lelia

Well-Known Member
Am ramas datoare cu o fotografie .
Asa este Ira ,planta se numeste melisa ,roinita ,stuparita si alte multe denumiri populare

 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am citit mai demult in Gradina mea de vis ca rozmarinul,lavanda si salvia se pot inmulti prin butasi.
Ce ziceti de un experiment?
Sau este prea tarziu?
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am inceput experimentul respectiv acum 2 saptamani, am coafat tufele si am oprit 5 lastari vigurosi pe care i-am pus la inradacinat in pamant :)
am pus si seminte proaspat culese la incoltit in ghivece tot acum 2 saptamani, au rasarit toate, si deja au cate 2 frunzulite :D
 

angela draganoiu

Active Member
Mnina a spus:
Am citit mai demult in Gradina mea de vis ca rozmarinul,lavanda si salvia se pot inmulti prin butasi.
Ce ziceti de un experiment?
Sau este prea tarziu?
Laura eu am "luat" un lastar de rozmarin din Bulgaria de 1 mai, l-am adus intr-un pahar cu pamant si punga in cap. a stat asa vreo 2 luni dupa care l-am pus in gradina si acum s-a prins si creste ca voinicul din poveste. parerea mea este ca in primavara sa incerci, asta daca nu gasesti plante gata crescute pe la magazine.
 

Aura

Member
si eu am cumparat acum ceva timp seminte de levantica , cred ca sunt doua saptamani de atunci, inainte de Paste ,si nu mi-a rasarit nimic..sunt tare dezamagita... :(
Aura
 

alfa

Active Member
Sa va arat si lavanda mea. Am semanat intr-o cutiuta, fara sa fi tinut semintele la rece. Si totusi au iesit destul de multe. Cand plantutele aveau 2 frunze adevarate, le-am mutat pe banuti de turba.
Apoi am udat harnic cu Ferticare.
Acum arata asa ( si miros deja puternic a levantica :D ) :
 

alfa

Active Member
Am intrat aici si acum mi-am dat seama, ca probabil intr-un moment neinspirat am sters pozele postate mai sus. Imi cer scuze.
Dar vreau totusi sa va arat cum arata la sfarsitul toamnei una din tufitele, pe care le-am obtinut din seminte:

 
Sus