Cum se ingrijeste levantica?

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da exact asta am zis si eu Doinito.Dar daca este in gjiveci?Oare se comporta la fel? :? O s-o transplantez in gradina abia la primavara dar pina atunci???
 

Sash

Active Member
Cand ati pus seminte la incoltit cum ati procedat?
Am cumparat azi un plic de Lavanda officinalis scrie pe el si vreau sa ma apuc de semanat...iar explicatiile "desenate" pe plic nu ma lamuresc deloc :? Mirosul insa m-a ametit
 
Gabiuta a spus:
Da exact asta am zis si eu Doinito.Dar daca este in gjiveci?Oare se comporta la fel? :? O s-o transplantez in gradina abia la primavara dar pina atunci???
Eu am primit de la o DOAMNA,multumesc Cristiana,o tufa in toata regula pe care momentan am pus-o la ghiveci si ghiveciul la beci.La primavara o pun in gradina.
 

jkati

Member
Incearca la supermarketuri, se gasesc ghivece cu plante aromate., in ghivece. Eu am luat de acolo si levantica. S-a prin f.bine in mai.Daca mai traieste tufa, atunci incearca sa-i ingropi ramurile inpamant. Pana la toamna face radacini si le poti separa. La mine a mers. Din seminte n-am reusit niciodata.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
da, am sa mai caut- stiu ca sunt din cand in cand ghivece cu plante aromate dar se pare ca ajung eu atunci cand au:). Sau au doar patrunjel sau mai stiu eu ce...
 

Ariana

Member
Seminte de lavanda

A incercat cineva pana acum sa puna seminte de levantica? Am cumpart eu un plic dar inca nu le-am sadit. Sper totusi sa nu fie prea tarziu; maine daca tot va fi vremea urata o sa le pun.
 

mihai63

Member
Cam ai de asteptat...daca pui seminte....mai bine cumperi plantuta deja formata si nici nu cred ca te costa mult,am vazut la Obi era cam 10 lei.
 

ghia_don

Active Member
Eu am semanat la inceputul lui martie in ghivece, au rasarit foarte greu, dar sa zicem ca in proportie buna, plantutele cresc si mai greu, acum au abia primele doua frunze adevarate.
Chestia ciudata e ca daca ma uit bine ...parca nici nu seamana cu levantica :( ...inca
 

lelia

Well-Known Member
Fetelor nu va dati batute ,eu am plantat anul trecut si n-am obtinut nici macar un fir ,plus ca am dat pe plic 10 lei (imi doream mult),anul asta am luat iarasi cu 2,5 lei plicul ,le-am plantat fara prea mari sperante ,unele in casa altele in gradina .Cele din jardiniera au rasarit foarte greu si doar 6 fire iar cele din gradina ,nu cred ca vor mai iesi .Sunt insa foarte fericita am cele 6 fre ,sper sa reusesc sa le transplantez cu succes in gradina si apoi voi face o padure de lavanda .Pot sa va spun ca deja frunzulitele au un miros puternic de lavanda .Voi pune poze azi sau maine ,sa vedeti cum arata rasadul ,nici eu nu stiam :D
 

lelia

Well-Known Member
A facut poze cu rasadul .Azi au adus la florarie ghivece cu lavanda ,aproape inflorita ,era 30 roni ,mi-as fi luat dar sper sa-mi creasca rasadul :rugaciune:
Bineanteles ca n-am plecat fara sa iau ceva si am depasit cu mult pretul lavandei :)

 

oana_oana

Member
Arata foarte bine rasadurile.
Astazi am plantat si eu niste seminte si le-am luat in casa cu mine. Sa le supraveghez eu si sa le cert daca sunt incapatanate. :)
 

ghia_don

Active Member
Lelia, asa e si rasadul meu, acum sint convinsa ca e levantica, a inceput sa miroase frunza :wink: .
Le-am plantat ieri in gradina, vad ca nu s-au pleostit, iar cu ploaia de azi sper sa am noroc de ele :) ..
 

oana_oana

Member
Fetelor(lelia si ghia_don) dupa cat timp au aparut semnele ca iese ceva din seminte? Sa stiu cam cand sa-mi iau gandul ca nu iese nimic.
 

lelia

Well-Known Member
La mine dupa aproape 3 saptamani ,caci au fost plantate la mijlocul lui martie,la tine pot iesi mai devreme ,caci acum e cald si le poti pune la lumina .Succes !
 
Sus