Cum se ingrijeste levantica?

amaalexa

New Member
Am o levantica in ghiveci,inflorita, va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa o ingrijesc deoarece am impresia ca stagneaza iar la baza frunzele sunt uscate(asa am cumparat-o).Ghiveciul a fost schimbat,i-am adaugat pamant din florarie si este intr-o zona insorita.
Ce necesitati are pt. dezvoltare,inclusiv pt.iarna?
 

schlucky

Member
eu stiu ca are nevoie de un teren mai pietros, si soare puternic, cat cuprinde, dar nu ii palce vantul; ii plac udarile regulate ... se muta toamna cand se poate tunde putin (cu operatiunea de tundere au am avut esec total, am pierdut apoi toata planta)
ah mai vrea ingrasamnat dar numai in perioada dinaninte de inflorire, in rest nu
 

Hariclea

Member
Nu trebuie udata pe frunze, ii trebuie soare de dimineata pana seara, cu apa nu trebuie exagerat, curata-i florile si frunzele uscate. peste iarna am impresia ca unele soiuri merg plantate in gradina, deci rezista la inghet, altele nu...
 

amaalexa

New Member
Va multumesc mult pt. sfaturi deja facusem trei greseli: :(
-sol nepotrivit
-am udat frunzele
-fertilizarea in timpul infloririi
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cum oare sa inmultesc levantica?Si cind este momentul propice?
Tufa este mare dar cu o singura radacina..........tulpina groasa.............deci batrioara!!! :rofl:
Aveti idee?
 
A

Anonymous

Guest
seamana semintele in jurul ei si vei avea mai multe tufe.
 

nae

Member
Eu am luat de la Brico si am semanat cam prin luna mai. A iesit aproape in dusmanie, in ghiveci. :-) E plin, da pe din afara.

Tare frumoasa, ma gindesc sa ii gasesc un locusor al ei in gradina.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabi Jalba....in fiecare an fac asa.....si nu apare nimic!!!Nu culeg florile.Le las sa se usuce si semintele le las sa cada in jurul ei.Ma rog,sa zicem cu ajutorul meu (frecindu-le in palme).Tufa desi este mare nu am cum sa o despart! :?
 

mka

New Member
salut,
asa arata lavanda mea acum cateva luni:
http://mka.gapo.ro/detaliu_poza/1238/36 ... 3UKKV9.htm
florile au tinut foarte mult, practic toata vara, si nu parea sa creasca deloc. dupa ce i-au trecut florile a inceput sa creasca; s-a inaltat vreo 2 cm intr-o luna.
am inteles ca ar trebui tunsa toamna, dar... mi-e cam mila de ea.
ce am eu e alta varietate decat ce am vazut in poze, are floarea mai mica si arata altfel. o tin pe balcon, si din cate am observat nu-i prea place la soare. bate soarele doar dimineata pe balcon, dar i se inmuiau frunzele si florile, asa ca am lasat-o la umbra. iar cu udatul, tot din experienta am observat ca prefera sa o ud putin si des.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu stiu ca levantica plantata in gradina iubeste soarele. Poate ca la tine e diferit din cauza ca e in ghiveci si conditiile sunt altele. Sau poate e vorba de o varietate mai sensibila.
 

bioproduct

New Member
einsteinitza are dreptate, levantica sta in gradina tot timpul anului; semintele (mai ales cele cumparate) germineaza greu daca le puneti direct in gradina, cele mai bune rezultate le obtineti daca le semanati in luna martie, in rasadnite calde
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am cumparat azi seminte de levantica fiindca tufa mea s-a uscat pur si simplu.Se mai intimpla :( desi imi plinge sufletul dar asta este.............. :oops: .Revenind:pe pachetul cu seminte scrie ca trebuie semanate in septembrie in rasadnite.In luna aprilie apar primele plante care se vor rari la cca. 50 de cm ca apoi in luna iunie sa inceapa inflorirea.Acelasi lucru mi l-a spus si vinzatorul atragindu-mi atentia ca in rasadnita pamintul sa fie de calitate si numai in momentul transferului se va amesteca cu nisip si pamint calcaros esential pentru buna ei dezvoltare ulterioara.
Asa ca voi face acest experiment. :)
 

Kati

Active Member
La mine au inflorit in al doilea an. Nu prea ma pricep la ele, poate asa si trebuie sa fie. Mi-au trait doar cateva plantute, insa din acelea s-a facut o tufa foarte frumoasa. A rezistat iernii trecute, cu toate ca am crezut ca o sa moara.
Succes Gabiuta!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Merci mult.Imi place nu numai pentru miros ci pentru ca e decorativa prin griul albastrui pe care il etaleaza .Iar cind si inloreste.......e o minunatie. :D
 

nutilepadat

Active Member
Eu am un ghiveci destul de marisor in care am lavanda,intrebarea mea este ce sa fac cu el pe iarna sa il pun la adapost?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cind o aveam in gradina ierna fara probleme.Acum o am si eu in ghiveci si nu stiu cum s-ar comporta asa ca............parca ,parca as pune-o la adapost :?
 

ghia_don

Active Member
Eu am doua tufe mici pe care le-am prins din lastari luati in primavara de la o matusa de-a mea. Ea are levantica de multi ani in gradina si rezista fara probleme, asa ca acolo o las si eu.
 
Sus