Cum se ingrijeste levantica?

claude

Well-Known Member
Moderator
Atunci faci plantatie de levantica si faci bani cu ea ;-) Ca doar sunt unii ce cultiva levantica, deci e si asta o afacere nu? Dar nu ma intreba cum :rofl:
 

cornelneb

Member
Pai intentia asta e da.....offff ,40 000 de seminte sa le pui una cate una:)mi se dace rau dar mergem inainte.Doamne si ce mici sunt,cat un purece :rofl:,40 000
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pfoai,40.000? Pai nu te mai gandi sa ti se faca rau, tu pune semintele si ai destul timp dup-aia sa lesini, pana rasar :rofl:

Da' de ce e musai una cate una? Le pui in tavi alveolare sau banuti de turba?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai sigur ca una, de-aia intrebam, ca daca semeni in ghivece mai mari sau jardiniere atunci e mai usor, imprastii si tu semintele si gata, asa o sa-ti cam iasa peri albi, asa ca apuca-te de treaba daca vrei sa termini inainte de venirea iernii :rofl:

Ca si curiozitate, cum e treaba cu levantica-afacere? Ai asigurata piata de desfacere?
 

cornelneb

Member
Inca nu ma apuc pana nu vad cate miau germinat din ce am pus.daca germineaza sub 50% nu stiu ,ma mai gandesc.piata de desfacere se pare ca exista.acum pana o intra planta mea pe rod e posibil sa nu mai fie.e un risc pe kre mi-l asum,imi place sa risc.
 

laural

Well-Known Member
Iti arat cum arata levantica mea, daca nu ma insel semintele le-am pus in aprilie. Eu am tinut semintele 3 zile in apa, le-am tot schimbat-o in fiecare zi. Nu stiu daca asta a avut vre-o influenta.

Sa nu ma intrebi cate seminte sunt ca habar nu am :oops:
Am si cateva care deja le-am separat ( nu am apucat sa le pozez) dar nu au crescut prea mult de cand le-am mutat.
 

belisima

Well-Known Member
mai simplu ar fi sa fie semanate la rasadnita si apoi repicate in ghivece :D rata de germinare nu e intotdeauna ridicata la levantica,e pretentioasa,a mea a inflorit in al doilea an de la semanare
 

cornelneb

Member
laural a spus:
Iti arat cum arata levantica mea, daca nu ma insel semintele le-am pus in aprilie. Eu am tinut semintele 3 zile in apa, le-am tot schimbat-o in fiecare zi. Nu stiu daca asta a avut vre-o influenta.

Sa nu ma intrebi cate seminte sunt ca habar nu am :oops:
Am si cateva care deja le-am separat ( nu am apucat sa le pozez) dar nu au crescut prea mult de cand le-am mutat.
Sunt mai multe plante intr-un ghiveci sau e una singura?
 

cornelneb

Member
belisima a spus:
mai simplu ar fi sa fie semanate la rasadnita si apoi repicate in ghivece :D rata de germinare nu e intotdeauna ridicata la levantica,e pretentioasa,a mea a inflorit in al doilea an de la semanare
Eu le-am pus in alveole si dupa ce cresc o perioada sa le repic in rasadnita si apoi la camp.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa cules.


dintr-o planta de 3 ani de la Dl.Levi pe care am tuns-o drastic in aprilie.
Lastarii i-am daruit si sper sa se si fi prins.
 

laural

Well-Known Member
Sunt mai multe plante intr-un ghiveci sau e una singura?[/quote]
Sunt muuuulte, ar fi trebuit repicate cand erau mai mici :oops:
 

laural

Well-Known Member
Char nu stiu cate sunt :) , cred ca sunt din 2 plicuri cumparate din comert. Dupa ce le-am tinut in apa 2-3 zile, le-am pus pe suprafata pamantului si am pulverizat apa peste ele ( cu fas fas) ca sa se lipeasca de pamant. Deasupra nu am pus pamant.
 

lelia

Well-Known Member
E o planta care imi place mult ,la fel cum imi plac toate aromaticele....anul asta a fost frumoasa....

 

laural

Well-Known Member
Si ale mele, cumparate in toamna de la Dl. Levi sunt inflorite si miros foarte frumos, chiar si de distanta :D
Mi-am propus si eu sa le culeg, poate se mai indesesc tufele si ma bucur si eu de miros in casa :dans:
 

laural

Well-Known Member
laural a spus:
Iti arat cum arata levantica mea, daca nu ma insel semintele le-am pus in aprilie. Eu am tinut semintele 3 zile in apa, le-am tot schimbat-o in fiecare zi. Nu stiu daca asta a avut vre-o influenta.

Sa nu ma intrebi cate seminte sunt ca habar nu am :oops:
Am si cateva care deja le-am separat ( nu am apucat sa le pozez) dar nu au crescut prea mult de cand le-am mutat.
Am pus plantele in mai multe pahare, poate se dezvolta mai bine


Cele pe care le-am repicat cand erau mai mici, au cam stagnat, ori au s-au lungit

Acum le-am tuns( mirosul este intens si foarte placut )si sper sa se mai indeseasca, sa le pot planta pana in toamna afara :roll:
 
Sus