Cum se ilumineaza un lac sau un curs de apa?

cornelia

Fondator
Membru staff
Ma uitam asta vara intr-o revista unde erau niste poze superbe, de noapte, cu iluminarea unui lac si a unui curs de apa. La strainezi, nu la noi. Efectul decorativ era grozav, insa ma intreb ce "masinarie" se afla in spatele acelui efect? Eu sunt "tufa" la capitolul echipamente, asa ca orice informatie e binevenita. :oops:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
In toate magazinele de specialitate,se gasesc acele instalatii pentru iluminat subacvatic.Am vazut o gama diversificata de lampi sau cum le-o zice subacvatice,in Ambient,Baumax,Praktiker.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci Iudit, nu m-am referit la iluminarea subacvatica ci la cea de suprafata. Cum iluminezi gradina asa incat sa pui in valoare apa?
 

orlovszki

Member
Vad caveti o atractie pentru hipermarketuri. Problema e ca acolo nu veti gasi totdeauna produsele speciale ci doar marfa de masa la cel mai scazut pret.
Aici este vorba si despre cum sa executam o iluminare corespunzatoare si nu neaparat cu ce!
Iluminarea unui iaz are 3 modalitati.:
Spot direct, recomandat in special la iluminatul unui curs de apa, cascade.
Spot indirect, pt iluminarea unei cascade din spate, iluminand stanca si nu apa.
Lumina difuza la joasa inaltime (sub plante marginale) confera un joc mistic de lumini.
Oricum, cea mai buna idee este sa luati reflectoarele in mana si sa va jucati in timpul serii cu iluminatul.
 

orlovszki

Member
F. IMPORTANT!
Orice instalatie din curte, in special cele submerse, trebuie protejate electric. Mai bine zis trebuie sa ne protejam pe noi de eventualele scurtcircuite care pot aparea (Ex: cablu ros de caine, taiat de stanca, ars de soare). Aici este vorba de instalatiile care functioneaza la 22oW. Sistemele de iluminat acvatice sunt, de obicei pe 12V dar mai bine sa preveniti problemele din timp. Deci instalati sigurante la atingere (releu Fi sau diferential, oricum s-ar numi el)
 
Sus