Cum se face vinul?

pupu

Member
Are cineva, sau ati vazut pe undeva o reteta de vin din struguri pt facut acasa??

Adica cumperi strugurii si dupa aceasta ce faci si cum faci vinul din ei??
 

simona2

Member
Dupa ce se culeg , se dau prin zdrobitor . Se lasa la macerat intr-un butoi , 1-2 zile si apoi se baga la stors iar zeama strugurilor se pune in butoi .
 

raduizol

Member
Pai e f simplu. Eu am facut vin cu ani in urma.
Strugurii cumparati ii verifici sa nu aibe boabe stricate sau mucegaite si apoi ii pui intr-un bidon mare si-i lasi 2-4 zile ca sa se inmoaie boabele; eventual incerci sa le zdrobesti usor cu un facalet sau un bat gros.
Apoi, dai strugurii prin zdrobitor ca sa se zdrobeasca toate boabele.
Dupa aceasta ii mai lasi 2 zile si apoi ii pui in teasc si faci mustul.
Pui mustul in damigene la fermentat, damigeana trebuie sa fie inchisa cu un dop perforat prin care trece un furtun si care va fi introdus apoi intr-un pahar cu apa; astfel, gazele rezultate din fermentare ies din damigeana, dar nu intra aer care poate sa acreasca vinul.
Lasi in felul asta pana se limpezeste si apoi tragi vinul de pe drojdie si iar il lasi in damigeana pana nu mai fermenteaza si gata.
 

viovaslui

Member
Fiind apicultor va prezint o reteta de hidromel.Pentru a obtine 300 kg de hidromel,va trebuiesc:
-200 L apa
-20 kg sruguri
-60-70 kg miere(de preferinta poliflora)
Va iesi un vin de 12-16% alcool
hai noroc
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bine ai venit printre noi!!!Chiar ne lipsea asa ceva.
Minunat!!!Putem sa-ti "exploatam" cunostintele?Sa ne mai povestesti despre minunile mierii.
 

viovaslui

Member
Cine are cazan de rachiu poate incerca o tarie.
-apa 40 L
-grau 2 kg( asta in cazul ca nu aveti fructe sau struguri) graul fiind fermentul
-un cubulet de drojdie
-10 kg de miere(in caz ca nu aveti miere se poate inlocui cu 8 kg de zahar) stiind faptul ca un kg de miere contine 80% zahar.
Functie de temperatura incaperii borhotul fermenteaza intr-un anumit timp.Cand nu mai fermenteaza incepeti procesul de extractie a alcolului.
hai noroc
 

pupu

Member
raduizol a spus:
Pai e f simplu. Eu am facut vin cu ani in urma.
Strugurii cumparati ii verifici sa nu aibe boabe stricate sau mucegaite si apoi ii pui intr-un bidon mare si-i lasi 2-4 zile ca sa se inmoaie boabele; eventual incerci sa le zdrobesti usor cu un facalet sau un bat gros.
Apoi, dai strugurii prin zdrobitor ca sa se zdrobeasca toate boabele.
Dupa aceasta ii mai lasi 2 zile si apoi ii pui in teasc si faci mustul.
Pui mustul in damigene la fermentat, damigeana trebuie sa fie inchisa cu un dop perforat prin care trece un furtun si care va fi introdus apoi intr-un pahar cu apa; astfel, gazele rezultate din fermentare ies din damigeana, dar nu intra aer care poate sa acreasca vinul.
Lasi in felul asta pana se limpezeste si apoi tragi vinul de pe drojdie si iar il lasi in damigeana pana nu mai fermenteaza si gata.
Daca zici tu, o fii simplu, dar :
- se adauga si zahar, cand?
- se pune si metabisulfat/SO2/bentonita...? cand?
- in cat timp ar trebui sa se limpezeasca sa pot sa-l trag de pe boasca (drojdie)?
- se pritoceste sau nu ?

- unde gasesc metabisulfat de potasiu/SO2/bentonita... sau inlocuitorii lor? sincer eu am cautat, dar am dat ori de firme care vand doar la firme agreeate de MS ori de importatori care vand saci de 25 kg si eu am nevoie de 10 g.
 

raduizol

Member
Eu am dat reteta pt un vin natural. Daca vrei sa adaugi zahar, nu ai decat, dar mai bine iei strugurii dulci si nu te complici cu zaharul decat, daca vrei sa faci mai multe transe; eu nu am facut niciodata mai multe.
Bentonita iti trebuie doar daca vrei sa accelerezi limpezirea, dar e tot un artificiu pe care-l foloseau de obicei unitatile de colectare si prelucrare a vinului. Limpezirea o vezi cand te uiti prin damigeana de cum arata vinul, dar e f influentata de temperatura mediului exterior.
 

mio

Member
Si la noi se fac vinurile natural.
Aplicam procedeul descris de raduizol doar ca nu lasam mustul sa stea ci il stoarcem cu teascul, la noi ii spune "siteu", imediat ce au fost macinati cu "mojorlaul", se pune in butoaie de lemn astupate tot cu dop perforat si clasicul borcan cu apa. Fermenteaza bolborosind in beciuri si sta asa pe drojdii cam o luna pana se "aseaza"apoi se "trage" de pe drojdii in alte vase curate, butoaie, damigene, sau se spala butoiul in care a fermentat si apoi se pune iar pentru pastrat acolo se "cepuiesc" si se "desfunda" doar cand il folosesti. Pe la noi, vinul bun se desfunda doar de sarbatori si de acolo in colo, terminandu-se postul se consuma vinul din butoiul respectiv.
La noi in oras este renumita fabrica de sampanie "SILVANIA" dar procedeul de obtinere a sampaniei nu se prea aplica acasa desi nu-i greu, iti trebuie doar rabdare.
 

pupu

Member
raduizol a spus:
Eu am dat reteta pt un vin natural. Daca vrei sa adaugi zahar, nu ai decat, dar mai bine iei strugurii dulci si nu te complici cu zaharul decat, daca vrei sa faci mai multe transe; eu nu am facut niciodata mai multe.
Bentonita iti trebuie doar daca vrei sa accelerezi limpezirea, dar e tot un artificiu pe care-l foloseau de obicei unitatile de colectare si prelucrare a vinului. Limpezirea o vezi cand te uiti prin damigeana de cum arata vinul, dar e f influentata de temperatura mediului exterior.
Am luat struguri fff dulci, ni se lipeau degetele cand i-am stors, dar acum dupa ce am incercat sa-i aflu cantiatatea de alcool si de zahar, alcoolmetrul meu s-a dus direct la fund (sub 6 grade).

Sigur ca si eu as vrea sa fie totul natural si fara zahar sau alte artificii de imbunatatire, dar se pare ca altfel nu se poate, daca nu voi avea cel putin 12-13 grade alcool, vinul meu se va transforma intr-un otet de slaba calitate.

La ora actuala in damingeana e un fel de bors (la culoare) am incercat sa-i fortez limpezirea cu gheata (am pus pungi de gheata in jurul ei), dar temperaturile de afara sunt destul de ridicate (ieri au fost 28 grade) si nu ma ajuta de loc.

Vroiam sa-i pun bentonita pt limpezire si apoi sa-l trag de pe boasca sa-l mai verific inca o data, eventual sa-i adaug zahar, cred ca ar trebui si metabisulfit de potasiu imptriva bolilor si apoi sa-l las sa fermenteze, doar ca nu gasesc si in ritmul asta ma indrept catre un otet natural......
 

pupu

Member
raduizol a spus:
Pai daca nu a ajuns sa se faca vin, cum vrei sa lucreze alcoolmetrul?
Nu stiu, de aceea intreb.
Din ce ajunge sa se faca vin, daca nu are acum la inceput dulceata si tarie?

Marea majoritate imi spune "lasa-l asa ca sa vezi ce vin bun iese"...., dar din ce iese, daca nu are componentele primordiale?

Mustul a fost extraordinar, am baut toti trei, am dat si pe la vecini, a fost super bun, tinut in frigider s-a limpezit imediat si avea o aroma de srugure superba..... cred ca trebuia sa-l bem pe tot, cu toate ca....daca stau bine si ma gandesc la stomacurile noastre...mai bine ...vin...
 

mio

Member
Revin si eu cu o precizare!
Mai demult nu toata lumea avea acces la alcoolmetru si atunci, ingeniozitatea isi spunea cuvantul: "alcoolmetru" era un ou ! In mustul proaspat stors se punea un ou cu coaja (bineinteles spalat!!). Daca se ducea la fund nu avea mustul destula tarie, daca statea deasupra insemna ca va fi un vin deosebit!
 

Mircea

New Member
vin din struguri

Vinul se face si din struguri. :rofl:
Strugurii rosii, dupa ce sunt zdrobiti, se lasa sa stea intr-un butoi 2-3 zile ( fermentare pe bostina) pentru ca sa extraga culoare, arome etc. apoi se storc. De 2 - 3 ori pe zi trebuie amestecat pentru ca bostina sa fie in contact cu mustul. Vasul respectiv se astupa ca sa nu fii invadat de musculite.
Strugurii albi nu se mai lasa pe bostina. Dupa zdrobire, se pot stoarce.
Mustul trebuie, din experienta mea sa aiba cel putin 200 gr. zahar natural la litru daca strugurii sunt bine copti. Daca nu, se face complectare cu zahar.
Cum zaharometre nu sunt pe toate drumurile, eu folosesc un "zaharometru" pe care il cunosc din batrani. Un ou proaspat, trebuie sa pluteasca in must (daca are destul zahar), pentru un vin sec.
Daca vrei ca vinul sa fie demisec, demidulce, etc. adaugi zahar ( din 25 gr. zahar rezulta ~ 1 grad alcoolic ).
 
Sus