Cum se combate mana la tomate?

silvia

Member
As vrea sa stropesc rosiile in faza de rasad cu zeama bordeleza, dar nu stiu nimic despre aceasta solutie. Am auzit termenul la parintii mei si parca stropeau vita de vie. Cine ma poate lamuri?
 

ghia_don

Active Member
Zeama bordeleza 1%: la 10 l apa se adauga 100g sulfat de cupru (piatra vinata) si 200 g var pasta.Se amasteca foarte bine, dar vei tine seama de urmatoarele: nu se folosesc vase de metal (doar smaltuite), se va folosi imediat dupa preparare, si pentru a adera pe plante se poate adauga o lingura aracet sau un albus de ou. Trebuie sa te mai interesezi sa stii sigur ca asta este concentratia potrivita pentru rasadurile tinere.
 

silvia

Member
alta reteta

Merci Doina pentru reteta.As dori reactia altor gradinari referitor la proportia pentru rasaduri.Ce ziceti e buna aceasta?
 
A

Anonymous

Guest
Boli si daunatori

Merge si pe rasaduri. De ce ai nevoie asa repede? Preventiv?
Daca nu ai aracet,albus,foloseste zahar.
 

silvia

Member
Mana la rosii

Mada a spus mai sus ca e bine sa stropesti rasadurile.Acum rosiile mele sunt inca mici nu se pune problema dar intrebam caci noi aplicam stopiturile abia cand tulpinile erau mari.Gabriela tu cum procedezi impotriva manei?(Am pus hibi in ghivece si te saluta frumos)
 
A

Anonymous

Guest
Boli si daunatori

Stropiri cu zeama bordeleza,cules frunze si fructe atinse, imediat si aruncate la gunoi. Eu am o respingere la tot ce-i chimicala si din cauza asta evit si aceste stropiri.Pun multe rosii, si ceva-ceva tot apuc sa fac pina le arunc. Daca mi-ar spune cineva precis ca zeama bordeleza de pe rosii(planta) n-o bag in mine, as stropi cu incredere.

Plantele proceseaza aceasta zeama bordeleza? Ajunge in fruct? O mininc si eu pina la urma?
 

ionascus

Active Member
Boli...

Despre dusmanii plantelor de apartament

•Paianjenii rosii
Simptome: frunzele si mugurii se deformeaza si se ingalbenesc.
Tratament clasic: pulverizari cu spray anti-acarian, pe baza de dicofol.
Tratament natural: stropiti planta pe vreme calda, la pranz. Utilizati macerat de tutun (tutun+apa).

•Viermi
Simptome: larvele diversilor fluturi devoreaza frunzele abia iesite.
Plante sensibile: ridichile, salata.
Tratament clasic: un insecticid specific, pe baza de cipermetrina.
Tratament natural: pulverizari cu antibiotic natural, pe baza de Aloe.

•Muste albe
Simptome: frunzele se acopera cu o mazga albicioasa si se usuca.
Plante sensibile: regina noptii, begonii, muscate.
Tratament clasic: un insecticid din comert pe baza de bifentrina.
Tratament natural: se sterg frunzele cu un tampon de vata umezit cu spirt natural indoit cu apa.

•Pureci
Simptome: verzi sau negri la culoare, purecii sug seva plantei.
Plante sensibile: capucina, trandafiri.
Tratament clasic: un produs anti-pureci, care se pulverizeaza pe intreaga planta.
Tratament natural: puneti mamarute in ghiveciul plantei sau pulverizati cu macerat de urzica vie.

•Pete negre
Simptome: vara, frunzele se acopera de pete de culoare inchisa si cad prematur.
Plante sensibile: trandafirii.
Tratament clasic: un fungicid pe baza de triforina.
Tratament natural: eliminati frunzele atinse si pulverizati pe planta extract de usturoi.

•Rugina
Simptome: mici basicute cafenii sau portocalii provoaca caderea frunzelor.
Plante sensibile: pelargonia, trandafirul catarator si cel de gradina.
Tratament clasic: folositi un fungicid pe baza de miclobutanil.
Tratament natural: stropiti planta cu un decoct de coada-calului. Indepartati partile atinse.
 

ionascus

Active Member
Boli

In agriculura ecologica si bio taraneasca se utilizeaza unele plante care au proprietati in stimularea cresterii culturilor agricole si in combaterea unor boli si daunatori. Urzica si coada calului sunt doua dintre ele.





Apa de urzica

Urzica (Urtica dioica), are un frunzis ambundent bogat in compusi elementari ai fierului si in multe alte elemente minerale si substante vegetale bioactive.

Urzica se taie dupa ce atinge cresterea deplina, inainte de inflorire si se introduce in apa in proportie de 10 kg de urzica praspata la 100 litri de apa de ploaie. Ar fi bine ca vasul sa fie un butoi si care poate fi asezat la loc insorit. Fermentatia se desfasoara timp de o saptamana, cu agitarea solutiei, dimineata si seara, in primele trei zile. Vasul cu urzica se acopera pentru a impiedica raspandirea mirosului si pentru protectia lui.

In legumiculura, apa de urzica se foloseste diluat in proportie de 1/10 cu stropitoarea. Adica se ia un litru de apa de urzica din butoi si se completeaza cu apa in stropitoare. La nevoie se face stropiri de mai multe ori pe saptamana. Tratamentul influenteaza in mica masura cresterea, dar protejeaza plantele supuse unor fenomene care afecteaza vegetatia (ger de noapte, uscaciune), atac de afide si ciuperci.

Vara maceratul este bun si dupa 24 de ore daca sunt temperaturi de peste 30 de grade. Vasul se umple mereu cu urzica si apa, in proportile prezentate mai sus.



Ceaiul de coada calului

Coada calului (Equisetum arvense) pregatita ca macerat sau ceai se utilizeaza pentru combaterea bolilor micotice din culturile vegetale. Toamna tarziu si primavara devreme pe terenurile infectate cu ciuperci fitopatogene se pulverizeaza pe sol maceratul pregatit intr-un vas special. A treia, a patra si chiar a cincea pulverizare se face in perioada de vegetatie.

Tratamentul da rezultate la culturile de orz de toamna, cartofi, livezi, capsuni, etc.

Maceratul se pregateste ca si la urzica.

Ceaiul de coada calului se pregatese din tulpini culese vara cand planta a devenit tare si foarte rezistenta. Planta se pune la uscat. Se iau 300 grame si se fierbe la foc mic jumate de ora in cinci litri de apa, dupa care se multiplica concentratul cu apa de cinci ori cantitatea initiala. Pulverizarea cu ceai de coada calului se face cu pompele de stropit manuale, pe suprafete mici sau cu masinile de stropit, pe suprafete mari.
 
Sus