Cum scap de muste ?

nicoleta.taranu

New Member
Buna tuturor,
Am o casa la 24 km de Timisoara si o curte in suprafata totala de 1500 mp.
Noi o folosim ca si casa de locuit intr-un peisaj rustic, facem eforturi sa punem la punct o gradina minunata de flori, pomi fructiferi, plante decorative...........,dar din pacate vecinii nostrii se ocupa cu cresterea animalelor de tot soiul fapt care genereaza o invazie de muste si la noi in curte.
Pur si simplu cand stam pe terasa sa ne admiram gradina, mustele convietuiesc si mananca cu noi din farfurie.
Nu mai pot suporta acest lucru si am sunat la diverse firme de dezinsectie care mi-au cerut minim 300 pentru dezinsectie si mi-au garantat efectul o luna si jumatate.
Mi se pare foarte mult ca la fiecare 2 luni sa platesc 300 lei pentru a scapa de muste.
Poate stiti voi o substanta pe care as putea-o pulveriza eu chiar daca ar fi sa repet luna de luna acest proces.
Am incercat sa cumpar de la aceste firme substanta, insa au spus ca sunt periculoase si ca nu le pot vinde.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Nicoleta
 

v.cristina

Active Member
cred ca cea mai buna varianta ramane cea cu dezinsectia mai ales ca abia a inceput sezonul si de acu incolo ele se inmultesc tot mai mult cat despre varianta pe cont propriu nu este de joaca pt ca cele mai multe substante sunt foarte toxice care afecteaza corpul uman pe termen lung :eek:
 

Simona D.

Member
A avut si sora mea aceeasi problema, plus ca avea un miros ... :(
Noroc ca a vandut casa vecinul respectiv acum cateva luni si nu a mai apucat sa vina caldurile sa inceapa mirosurile...

Si ea s-a tot razboit cu mustele dar singurele ce o ajutau erau benzile acelea insecticide galbene. Le schimba zilnic dar era singura modalitate in care se putea sta pe terasa. :wink:
 

nicoleta.taranu

New Member
Benzile acelea galbene de care vorbesti au efect doar in casa si nici acolo cine stie ce. Au devenit inteligente mustele si nu se mai ating de ele.
:cry:
 
[Mi se pare foarte mult ca la fiecare 2 luni sa platesc 300 lei pentru a scapa de muste.
Poate stiti voi o substanta pe care as putea-o pulveriza eu chiar daca ar fi sa repet luna de luna acest proces.
Am incercat sa cumpar de la aceste firme substanta, insa au spus ca sunt periculoase si ca nu le pot vinde.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Nicoleta[/quote]

Din pacate asta este singura solutie....pentru exteriorul casei eu platesc doar 150 lei / la 6 saptamani. Dar este eficient !
 

dorinas

Member
Poti sa citesti mai jos:
http://www.masterddd.go.ro/dezinsectie.htm

Ai nevoie de costum special pentru a efectua tratamentul, obligatoriu masca, gasesti substante la magazinele fito-sanitare sau firme care comercializeaza prin internet. De obicei aceste tratamente se fac din 3 in 3 luni (4 tratamente pe an) primul trebuia prin martie-aprilie atnci cand depun oua insectele dar poti incerca si acum.
 
Sus