Cum sa salvez leandrii?

alina_jc

New Member
Buna ziua, La multi ani! Multumesc pentru accept!
Ajutor, cativa din leandrii mei au facut niste pureci albi, iar frunzele sunt uscate, de cand i-am bagat in casa i-am udat mai rar, odata pe saptamana, azi am obsevat punind mana pe o frunza, care desi era verde, parea sanatoasa e uscata. Nu am landemana nimic cu ce sa-i dau, fiind duminica, sarbatoare nici nu am de unde sa cumpar. Pot prepara ceva in casa cu ce sa-i stropesc? Oare mai pot sa-i salvez? Multumesc, o duminica frumoasa!
 

crysty

Active Member
Buna ziua, La Multi Ani si bine ai venit pe forum ! Experienta imi spune ca ati vazut acei paduchi testosi sau lanosi si din vara dar nu ati facut tratamentul chimic ci ori dat doar solutii babesti ori ati ignorat din cauza ca toamna ei dispar temporar ca se retrag in sol sau in scoarta din cauza noptilor reci (si da impresia ca au disparut complet) si acum reapar pentru ca ati bagat la interior leandrii unde este cald. Nu exista leacuri babesti care sa va scape leandrii de astfel de paduchi pentru odata reaparuta invazia ei fac ceea ce stiu mai bine sa manance si sa depuna oua. Ouale lor nu le puteti extermina cu leacuri babesti de genul apa cu sapun sau apa cu otet .
Este foarte greu de scapat de astfel de insecte in sensul ca ei mai reapar din ouale depuse in scoarta sau in solul ghiveciului sau contnua sa iasa din hibernare si doar cu rabdare si insistenta tratamentului chimic puteti scapa de ei.
Cand spun rabdare si insistenta ma refer la faptul ca tratamentul poate dura chiar si 4 sau 5 saptamani si se stropeste odata pe saptamana.
Nu o sa va ajute cu nimic sa scapati de ei nici sapunul , nici detergent ,nici otet si nici spirtul amestecat cu apa ci va trebui luni sa va duceti la fitofarmacie si sa va cumparati (fiindca ati spus la plural leandrii deci aveti mai multi ) o sticla de 100ml sau de 200ml de amalgerol care este antistres pentru plante , 1 plic mic de nissorun , o fiola de calypso , o fiola de movento si o fiola de silwet gold (asta este adjuvant care ajuta solutia sa patrunda prin puful alb creat de paduchele lanos sau pe sub carapacea paduchelui testos) .
Va dau tema de casa sa cititi acest comentariu al meu cu intructiuni de tratament https://egradini.ro/forum/threads/frunze-arse-maslin.21125/#post-767322 .
Deci prima oara stropiti cu amalgerol si udati pomul la radacina cu niste apa in care ati pus niste amalgerol (cam 3 ml la litrul de apa este de ajuns) si la o zi dupa aceasta incepeti tratamentul chimic si anume :
intr-un bidon de 5 litri puneti 5litri de apa, puneti nisorunul, si o fiola de calypso (asta e din plastic, o taiati pe lung cu un foarfece si ii dati drumul in bidonul cu apa si agitati) si jumatate de fiola de silwet gold . Pesulati cu o pensula de vopsit si cu manusi fiecare creanga in parte si frunzele in smocuri si pe dedesubtul lor si pensulati si ghiveciul pe exterior. Pensulati bine crengile si frunzele , e foarte important sa nu dati din viteza superficial.
Solutia ramasa o tineti in bidon ca nu expira. Dupa o saptamana faceti tratamentul 2 cu solutie din bidon si faceti o pauza iar de 6 zile .
Presupunand ca aveti 3-4 leandri de marime mica si ca solutia s-a terminat, atunci in a 7a zi de la tratamentul nr 2 puneti in 5 litri de apa fiola de movento si jumatate de fiola de silwet gold , fara sa mai puneti nissorun ca doar l-ati folosit prima data si este de ajuns si pensulati iarasi ,de data asta nu e cazul sa insistati. Deci ati dat 3 tratamente , mai asteptati 6 zile si in a 7a mai dati o data cu solutie cu movento , de data asta puteti doar sa stropiti cu o pompa de la solutie de sters geamurile.
Daca aveti rabdara si pensulati bine in primele 2 tratamente si respectati ce v-am spus atunci o sa scapti de daunatori.
Daca nu gasiti movento atunci puteti face tot tratamentul cu calypso , dar e mai bine sa fie din 2 substante diferite pentru ca daunatorii sa nu dezvolte imunitate. E mai eficient asa.

Dar inainte sa incepeti tratamentul , zgariati cu unghia coaja sa vedeti daca copacul nu este uscat de tot ca sa nu dati banii de pomana pe insecticide.
Ca sa stiti cat este 1 ml sau 2 sau 3 ml ca sa dozati corect, mergeti la farmacia umana si luati o seringa mica de insulina si o folositi fara ac, ar trebui sa coste vreo 50 de bani bucata . Seringile alea mici sunt gradate si sunt ori de 2,5 ml ori de 5 ml ori de 1 ml, vedeti ce gasiti.
Acum la tratamentul pomilor va veti pune rabdarea la incercare si rezultatele vor fi pe masura.

Daca pana maine adica pana luni totusi vretio solutie rapida provizorie, cel mai bun repelent de insecte sunt extractii de plante cu uleiuri parfumate si chiar extractul de crizantema. Daca aveti asa ceva in casa amestecati cu apa si stropiti ca sa ii mai derutati un pic pana maine.
Si nu uitati sa mai udati leandrii cu apa la timp, scormoniti cu un deget si vedeti daca incepeti sa dati de umed , daca nu dati de umed atunci trebuie udati , cu apa la temperatura camerei.
 
Ultima editare:
Sus