Cum "resuscitez" o stephanotis?

Marchiza

New Member
IMG-20170329-WA0000.jpg IMG-20170329-WA0001.jpg Buna ziua! Am primit o stephanotis aproape terminata, avand o singura tija, foarte lunga si cu doar cateva frunze deja incretite, adica fara un aspect cat de cat sanatos. Ador planta aceasta si as vrea sa o salvez, asa ca va rog dati-mi niste sfaturi... sa o tund, sa o mut... etc. Va multumesc anticipat.
 
Ultima editare:

Corina Gabriela

New Member
Asa ati primit-o sau i-au cazut frunzele dupa ce ati adus-o la dvs? In general este o planta nepretentioasa. Locul pe care i l-ati dat mi se pare foarte bun, nu-i place lumina directa. Cred ca are un vas prea mare si multa umiditate. Incetati udarea pana se usuca pamantul, apoi udati putin si rar. Nu o mutati, nu o deranjati. Daca isi revine si mai creste, mutati-o intr-un vas mai mic cu substrat fertil si bine drenat.
 

Marchiza

New Member
Asa ati primit-o sau i-au cazut frunzele dupa ce ati adus-o la dvs? In general este o planta nepretentioasa. Locul pe care i l-ati dat mi se pare foarte bun, nu-i place lumina directa. Cred ca are un vas prea mare si multa umiditate. Incetati udarea pana se usuca pamantul, apoi udati putin si rar. Nu o mutati, nu o deranjati. Daca isi revine si mai creste, mutati-o intr-un vas mai mic cu substrat fertil si bine drenat.[/QUOTE


Multumesc frumos. Asa am primit-o... la mine se aduna toate plantele aproape terminate si incerc sa le fac bine. Si imi iese aproape 100%. Aproape. Multumesc inca o data.
 
Sus