Cum pot scapa de omizi ?

radu

Member
Stie careva cum as putea sa scap de omizi ? Am cativa palmieri cumparati din Gradina botanica cu pamant de gradina(cred) la care nu pot sa le schimb tot pamantul, deci ar tb sa gasesc o alta salutie sa scap de cele 2 omizi gasite !
Ma ajuta cineva ?
Multumesc!!!
 
A

Anonymous

Guest
Daca le-ai gasit,le-ai bagat la loc? De ce sa scapi daca le-ai gasit?
 

AngelEyes

Member
Am un pui de cais plantat in primavara si am gasit pe frunzele lui omizi.Cum pot scapa de ele ? Cu ce sa stropesc?
 
cel mai eficace taie cat mai repede cregile cu cuibare de omizi, ca dupa aia o sa tot faci la tratamente. crengile rezultate se ard cat ma repede
 

AngelEyes

Member
Am rupt frunzele afectate,copacelul are doar 1m jumate si 2 crengi.Insa nu pot stropi cu nimic ? Uff....urate lighioane :x
 

Ionut Spoiala

New Member
Buna ziua! am si eu o problema cu ceva omizi!
La mine imi mananca busuiocul, si avand in vedere ca il folosesc in bucatarie destul de mult este oarecum exclus insecticidul chimic!:(
Omizile sunt maxim de 1 cm lungime , verde crud, si pana acum am gasit vreo 6 care le-am omorat! Din informatiile gasite online, am inteles ca trebuie distruse si cuiburile dar nu am gasit nici unul. Adevarul este ca si busuiocul este destul de des in jardiniera si desi am inspectat ore, aseara...pe frunzele celui nou care rasare nu prea m avut cum sa verific decat cu o lanterna care sa strabata lumina ei frunza incat sa observ omida, de fapt asa le-am gasit si pe cele in cauza, ca, ochiul liber aproape ca nu le distingea de verdele busuiocului.
Nu mi-a produs pagube, decat vre-o 10 frunze mi-au fost afectate, si mai multe care sunt inca micute. Va trebui sa plecam de acasa vre-o 3-4 zile si atunci vor putea face prapad...

Ce pot sa fac? oare sa stropesc cu apa in care pun ceva ardei iute sau usturoi?

Aaa...si "omidutele" sunt foarte saltarete, adica cu greu le-am prins, a trebuitsa apelez la penseta.


 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Nu am experienta cu omizile dar cred ca poti sa incerci si cu apa de tutun (tutunul de la o tigara, lasat la macerat intr-o cana de apa timp de 24-48 ore). le uzi pe frunze si uzi si pamantul.
Totusi, in 3-4 zile nu cred ca vor face prapad.
 

Ionut Spoiala

New Member
Am stropit cu insecticid pana la urma. Mai am 1-2 zile si pot sa-l folosesc in bucate, deoarece am citit pe net ca se poate dar pentru a fi folosit in bucatarie trebuie sa astept 8-9 zile sa isi piarda efectul insecticidul, fapt confirmat si de la o florarie-sera. Mi-au distrus destul de mult in 2 zile din ce era inca micut, putin din cel mare, si daca mai lasam inca 1-2 zi aveam probleme mari. Ciudat, nu stiu de unde au aparut, si erau si multe, ca de cand am observat si postat aici, am gasit in fiecare zi cate 6-7 omidute saltarete, cei drept unele erau inca mici, dar am gasit 2 care erau cat o omida de dud. Jardiniera in care am busuiocul este de 10L..deci destul de des este si mult, raiul pe, pamant era pentru ele...#

Multumesc pentru sfat, si am incercat cu ardei iute, tutun si putin usturoi, de-mi mirosea tot balconul a usturoi, si tot degeaba, inainte de a stropi cu insecticid. ce nu am facut a fost sa-l las la macerat mai mult de 12 ore...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daca ati avut probleme cu omizile, aveti vreo idee cu ce se pot combate dar in mod ecologic? Imi mananca in disperare frunze de galbenele, am vazut, frunze de irisi (au niste gauri mari prin ele) s.a.m.d. Cu ce sa stropesc oare?
Eu am gasit un insecticid cu Thiacloprid care pare sa fie ok pentru albine, nu le afecteaza dar ma gandesc ca poate gasesc o solutie naturala/ecologica.
https://beecare.bayer.com/media-center/news/detail/thiacloprid-is-safe-for-bee-colonies
 
Sus